Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Na hranicích vyrobitelnosti

Firma Friedrich Henkel Feinmechanik je známým specialistou na výrobu hotových komplikovaných dílů na postupových nástrojích. Dva nové HFA lisy pro přesné lisování s tandemovou rovnačkou a posuvem otevírají nové výrobní možnosti. Zpracovávají plechy ocelové až do tl. 8 mm a Al. Požadována je vysoká přesnost výlisků při pevnostech 250 až 800 MPa. Lisy jsou od firmy Feintool a používají se tandemové rovnačky s 9 a 10 válci různých průměrů.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 58–62.

 

V budoucnu se budou více používat profily

Moderní profilovací linky vyrábějí za studena profily nejrůznějších tvarů, které lze vyrábět i při malých výrobních sériích. Vývoj jde dál: individuální profily, změny tloušťky stěn, flexibilní 3D geometrie s proměnlivým průřezem. Existuje možnost zušlechtění materiálu a mění se tak pohled na profilování.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č.1, str. 87–92.

 

Vývoj v ohýbání trubek

V současné době se na vysokých školách v Německu vyvíjejí nová zařízení pro ohýbání. Jde o ohýbání trubek nebo jim podobných profilů. Industriální použití těchto zařízení a další vývoj nových je více než potřebný. Jednou z metod je 3D – ohýbání profilů s napěťovým přetížením. Jedná se o metodu TSS ohýbání (Torque Superposed Spatial/torzní přetížení). Na použití v automobilovém průmyslu je zaměřen projekt ProTuBend pro trojdimenzionální ohýbání trubek a profilů z vysokopevnostních ocelí, který navazuje na TSS ohýbání a inkrementální ohýbání IRU. Kombinací konvenčního a vysokorychlostního tváření pomocí elektromagnetického tváření lze posunout hranice kvazistatického způsobu tváření. Dále se vyvíjí proces tváření trubek a profilů za tepla z ocelí 22MnB5.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 102–105.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: