Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Více než ohýbání silných plechů

Zpracovatelé ocelí ve svých konstrukcích stále více používají ohýbané komponenty. Čím je tvářený díl větší a těžší, tím je jeho výroba obtížnější a nehospodárnější. Alternativou k tomu je použití zkušených výrobců s výkonnými zařízeními. Holandská firma Kersten Europe se zaměřuje na ohýbání velkých dílů z oceli a hliníku. Zpracovává silné kusy až do tloušťky 120 mm. Vyrábí nejenom kulaté, ale také složitější díly, jako jsou misky, konické oválné tvary apod. Prvním krokem je přístřih na CNC plazmové nebo autogenní řezačce. Následuje ohýbání na tříválcových ohýbačkách či ohraňovacích lisech. Samostatným problémem je ohýbání trubek a profilů. Přitom se musí řešit nežádoucí deformace a zvlnění. Dále následuje svařování běžnými metodami WIG, MIG, MAG či svařování práškové.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 36 až 39.

Flexibilní tvářecí stroje

Na PTU v Darmstadtu vyvinuli nový 3D Servolis. Tento systém nabízí širokou škálu možných hospodárných výrobních variant. Je určen pro celou řadu možných výrobků. Smykadlo vedle klasického zdvihu také může vykonávat kyvný pohyb kolem dvou os. To umožňuje komplexní trojdimenzionální pohyb.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 52, 53.

Přesné tváření

Firma Fells léta vyrábí zařízení pro axiální tváření trubek. Je zde vyráběno na 260 kusů komponentů pro automobilový průmysl. Mezi nimi také crashové trubky vyráběné až v sériovosti 500 000 kusů. Ty se vkládají mezi nárazník a nosník karoserie. V tomto případě velmi záleží na přesnosti tváření.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 54 až 57. 

Specialista pro ohýbání pomocí uretanových válců

Italská firma Faccin vyrábí dvouválcové ohýbačky řady HCU. Uretanový válec umožňuje ohýbání v úzkých tolerancích s krátkým taktem. Snadná obsluha. Určeno pro malo- a středněsériovou výrobu. Zpracovává plechy do tloušťky 5 mm a dvou metrů pracovní délky.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 127.

Ohýbání a navíjení

Firma Wafios představuje dvě CNC ohýbačky CNC-Rohrbiegemaschine RBV 35 pro ohýbání trubek a tyčí. Plně elektronické. Možnost 3D ohýbání až v osmi osách. Ohýbání probíhá bez trnů. Volné ohýbání nebo rotační tahové ohýbání.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 128 a 129.

Vyrábět místo seřizování

Firma Bihler vyvinula a prodává nový vysokovýkonný systém pro lisování včetně ohýbání GRM-NC. Je alternativou k vačkami řízeným automatům. Pracuje s NC moduly, ale může použít všechny nástroje řady GRM. Lze využít i pro malé vyráběné množství. Krátké časy pro seřízení a odstavení stroje. Automatické nastavení polohy saní.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 1, str. 133.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: