Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Zelená výroba je aktuální téma pro průmysl

Stále roste zájem na snižování energetické náročnosti ve výrobě. Bylo sledováno více než 100 výrobních podniků. Ceny energií narůstají. To vede stále více k strategickému plánování. Podniky na management energií kladou stále větší nároky. Klesá počet podniků (z 33% na 15%), které nemají žádné termínované plánování.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 2, str. 11.

Termické spojování oceli a hliníku

Jedná se o spojování elektrickým obloukem ocelí a hliníku, vývoj u firmy Fronius, zpracování u firmy Voestapline. Otevírají se tak nové možnosti pro vývojové pracovníky, designery, výrobce a uživatele. Mohou tak vznikat hybridní přístřihy s vědomým absorbováním energie např. nárazníků. Ve spoji ze strany oceli se jedná o pájení a ze strany hliníku o svařování. Dále to bylo aplikováno u rámů střechy, pro osobní automobily, apod. Na kalíškové zkoušce byla zjištěna použitelnost při hlubokém tažení. Předpoklady pro uplatnění v sériové výrobě.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 2, str. 14 až 17.

Servolisy pro tlusté plechy

Firma Andritz Kaiser již téměř rok provozuje u firmy Boeco servolis (400 tun). Tato firma dodává výlisky pro autoprůmysl. Lisují ocelové svitky o šířce od 16 do 500 mm a o tloušťce 0,5 až 6 mm. Jakost plechů je QST 420, 460, 500 a 550. Vyrábí asi 500 druhů výlisků. Firma má celkem 370 zaměstnanců a z toho 40 z nich se zabývá vývojem. Lis naráží na svoje mezní možnosti, a proto byl dodán inovovaný lisovací automat Modell KSTU 4000-25-F32 RKM, který má posuv a rovnání svitků od společnosti Fecker. Zcela jednoduché řízení. Zvýšení výkonu o 30 % při zvýšené kvalitě. Možné snižování spotřeby energie a zvyšování efektivity.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 2, str. 48 až 51.

Malé série a automatizace

O nejnovějších trendech v automatizaci informuje kongres Automatica. Vedle typických témat automatizace se jednalo také o automatizaci výroby lehkých konstrukcí, elektromobilů a o případech extrémně flexibilní výroby. SW pro programování robotů a robotických linek, jejich řízení. Pojednání o výrobě baterií pro elektromobily.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 2, str. 7.

Inteligentní mobilizace zdrojů

Firma Bogner Praezisionswerkzeugbau und Stanztechnik kontrolou výroby, snižováním průběžných časů, efektivitou v používání strojů zvyšuje svoji konkurenceschopnost. Nakupuje nové stroje a managerský řídicí SW ERP-PPS Software D4. Centrální terminál pro všechny stroje. Pro střední podniky je důležité MDE, BDE a ZDE, které jsou průběžně a automaticky integrovány do systému. Účinné spojení stavby nástrojů a lisovací techniky. Zkrácení doby pro výrobu jednoho nástroje z měsíců na týdny.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 2.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Výzkum/ vývoj
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: