Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové vysokozdvižné vozíky se proháněly v Berlíně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové vysokozdvižné vozíky se proháněly v Berlíně

Společnost Linde Material Handling uspořádala počátkem listopadu v Berlíně akci nazvanou Multi-Launch Event 2019, na které svým partnerům, zákazníkům a zástupcům odborného tisku představila zcela novou řadu čelních vysokozdvižných vozíků s hydrostatickým pojezdem a s nosností od 2 do 3,5 t, označenou číslem 1202. Představeny byly také nové řady vychystávacích vozíků Linde N20 a Linde N20 C.

Akce proběhla v historických industriálních objektech TV studií Event Island Berlin, kde probíhaly komentované prohlídky a živé ukázky všech novinek. Zatímco vysokozdvižné vozíky byly předvedeny na venkovní ploše, mimo jiné i s ukázkou jízdy náročným terénem, představení vychystávacích vozíků včetně obsluhy vysokých regálů probíhalo uvnitř haly. Obsluhu nové techniky si mohli zájemci také sami vyzkoušet. Všechny novinky byly rovněž naživo představeny během podvečerní show.

Vysokozdvižné vozíky řady 1202

Hlavním magnetem akce byla nová generace vysokozdvižných vozíků s nosností od 2 do 3,5 t, která byla vyvinuta zcela od základu. Vlastním vývojovým pracím předcházel rozsáhlý průzkum mezi téměř tisícovkou uživatelů z 26 zemí. Připomínky a postřehy řidičů i logistických manažerů byly následně předány vývojovým pracovníkům. Při vývoji bylo dbáno zejména na bezpečnost, uživatelskou přívětivost, hospodárnost i univerzálnost použití či připravenost pro požadavky Průmyslu 4.0. Novou modelovou řadou také skončilo dřívější dělení na vysokozdvižné vozíky se spalovacím motorem a elektrickým pohonem, neboť všechny nové čelní vozíky Linde o nosnosti 1,2 až 5 tun budou vyráběny už podle unifikovaného modulárního konceptu.


Společnost Linde Material Handling představila v Berlíně zcela novou řadu čelních vysokozdvižných vozíků s hydrostatickým pojezdem a s nosností od 2 do 3,5 t.

Významným inovativním prvkem vozíků je jejich vybavenost plnou síťovou konektivitou. Získaná relevantní data jsou na základě nejpřísnějších bezpečnostních standardů přenášena na centrální evropský cloudový server, ke kterému mají přístup oprávnění zákazníci a obchodní partneři. Data je možné zpětně stahovat a zpracovávat. Tímto způsobem bude možné provádět bezdrátové aktualizace softwaru vozíku nebo aktivovat různé funkce, jako například zobrazování hmotnosti nákladu. V současné době jsou výhody plné konektivity již jasně patrné v oblasti servisu – ať už se jedná o diagnostiku na dálku Truck Health Management, či prediktivní údržbu maximalizující provozuschopnost vozíku a pomáhající snižovat náklady. Navíc zůstává otevřena možnost vozíky kdykoliv v budoucnosti přizpůsobit měnícím se potřebám zákazníků.

Zaměřeno na bezpečnost

Neomezený výhled do všech směrů je u čelních vysokozdvižných vozíků důležitým předpokladem pro přesnou, rychlou a bezpečnou manipulaci se zbožím. Průhled zdvihovým sloupem se ve srovnání s předchozími modely zvětšil o neuvěřitelných 20 procent. Tenké A sloupky ochranného rámu a asymetrické profily zdvihového sloupu umožnily použít nová průhledová okna, která usnadňují manipulaci s nákladem, a to s milimetrovou přesností. Také díky použitému ploššímu protizávaží vidí řidič lépe dozadu. Výhodou je i zesílená skleněná střecha, která kombinuje maximální viditelnost s nejlepší možnou ochranou řidiče a nákladu. Kabiny nových modelů Linde H20 až H35 jsou odolné proti povětrnostním vlivům a díky zcela proskleným dveřím nabízejí optimální boční výhled. Koncept Protector Frame s naklápěcími válci sloupu nahoře a přenosem zatížení do rámu vozíku zajišťuje stabilitu zdvihového sloupu a maximální zbytkovou nosnost.

V oblasti bezpečnosti usiluje společnost Linde Material Handling o snížení počtu nehod vozíků v provozech na nulu. Dalšími prvky přispívajícími ke zvýšení bezpečnosti jsou moderní světla LED Stripes a VertiLight, která zajistí osvětlení, jež neoslňuje ostatní řidiče. K vyšší bezpečnosti přispívají i další inteligentní systémy. Jedná se o varovné a asistenční systémy Linde Safety Pilot a Linde Safety Guard poskytující řidiči důležité informace, čímž pomáhají předcházet chybám a nehodám. Vysoce ceněn je také systém Linde Load Assist, který aktivně zasahuje, jakmile se zatížení vozíku blíží k jeho limitu nosnosti. Tento systém již patří do standardní výbavy nových vysokozdvižných vozíků Linde řady 1202.

Ergonomie a šetrnost k životnímu prostředí

Rozhodující při manipulaci s jakýmkoliv materiálem však nadále zůstává lidský faktor. Čím je pracovní prostředí z pohledu ergonomie a bezpečnosti příznivější, tím lépe lidé pracují. Proto byla nová generace vysokozdvižných vozíků Linde navržena na míru řidičům. Nástupní schůdek vozíku má výšku pouhých 465 milimetrů a je více než dvakrát širší, než tomu bylo dříve. K dispozici je také řada dvanácti různých variant sedaček řidiče. Kabina poskytuje více než 10 centimetrů světlé výšky nad hlavou řidiče navíc. Do loketní opěrky byly integrovány volně konfigurovatelné ovládací joysticky (Linde Load Control). Všechny nové vysokozdvižné vozíky jsou vybaveny elektronickou funkcí, která sleduje, zda si řidič zapnul bezpečnostní pás. Dokud si řidič bezpečnostní pás nezapne, může se vozík pohybovat pouze minimální rychlostí.


Vysokozdvižné vozíky nové řady v provedení se spalovacím motorem i s elektrickým pohonem budou vyráběny na základě jednotného modulárního konceptu.

Pro řadu zákazníků zůstane spalovací motor i v dohledné budoucnosti volbou číslo jedna. Oceňují totiž především jeho velký výkon a jednoduchost používání. Proto byl při vývoji kladen velký důraz na optimalizaci spotřeby, zvýšení kapacity manipulace a snížení úrovně emisí. Vozíky jsou vybaveny novými motory Deutz, které umožňují spalování motorové nafty, LPG nebo zemního plynu a vyhovují emisní normě Euro V.

Vychystávací vozíky Linde N20 C

Společnost Linde Material Handling v rámci akce představila rovněž novou řadu nízkozdvižných vychystávacích vozíků Linde N20 C, které zvládnou pohodlné, bezpečné, a především nákladově optimalizované vychystávání zakázek a disponují nosností do 2,5 tuny.


Představení vychystávacích vozíků nových řad Linde N20 a Linde N20 C.

Vozík Linde N20 C je ovládán novým, výškově nastavitelným volantem. Pro snížení rozptylování řidičů byl multifunkční barevný displej umístěn pod tento volant. Jeho přehledná obrazovka ukazuje nejdůležitější informace týkající se vozíku, a to od úrovně nabití trakční baterie až po pokyny pro servis vozíku. Jako energii pro pohon vozíků lze použít jak osvědčené olověné kyselinové baterie, tak moderní lithioiontovou technologii.

Provozovatelé vozíkových parků mají širokou paletu možností, jakou verzi designu nové řady volit. Vozík Linde N20 C lze objednat také jako dvojitý vysokozdvižný vozík pro manipulaci se dvěma paletami najednou. Lze vybrat také verzi HP, určenou pro vysoké provozní zatížení u modelu s nosností 2,5 t. Vzhledem k tomu, že stále více skladů disponuje pozicemi pro vychystávání nejen na nejnižší úrovni regálu, ale též na vyšší úrovni, společnost Linde Material Handling přidala do svého portfolia variantu se zvedací plošinou řidiče. Díky tomu může řidič bezpečně vychystat díly a zboží až z výšky 2,8 metru.

Vychystávací vozíky Linde N20

Společnost současně představila i novou modelovou řadu vychystávacích vozíků Linde N20, která má prostor pro operátory umístěn před baterií. Je tak jediným výrobcem, který nabízí dva různé koncepty vozíků pro procesy horizontálního vychystávání objednávek.

Nové vychystávací vozíky Linde N20 doplňují modelovou řadu Linde N20 C, která má klasicky prostor pro řidiče umístěn za baterií. Nová řada vychystávacích vozíků N20 představuje inovativní konstrukční řešení, kdy je plošina pro řidiče je umístěna před prostorem baterie, nikoli za ním, jak je to u těchto vozíků obvyklé u ostatních výrobců. Díky tomu má řidič okamžitý a přímý výhled vpřed na dopravní situaci, což ocení především při vyjíždění z úzké uličky, neboť dříve vidí přicházející chodce a blížící se vozíky. Nemusí tak zbytečně zpomalovat nebo používat funkci mikropojezdu pro pomalý posuv vpřed. Zlepšila se i manévrovatelnost vozíku. Další jedinečnou vlastností nových vozíků Linde N20 je plně odpružený prostor řidiče, který významně snižuje fyzické zatížení obsluhy.

K dispozici je celkem deset variant vozíků včetně dvojitých vysokozdvižných vozíků Linde N20 D a N20 D HP či modelu N20 LoL, který je vybaven prodlouženými rameny nákladových vidlic a pomocnými vidlicemi se zdvihem 750 mm. Pohon vozíků řady N20 je možné řešit buď s použitím baterie kyselino-olověné či moderní lithioiontové technologie.


Vlastnosti nových vychystávacích i vysokozdvižných vozíků byly představeny v průběhu podvečerní show.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspekrum.com

Další články

Logistika/ manipulační/ dopravní technika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: