Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Novinky mezi měřicími systémy pro obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Novinky mezi měřicími systémy pro obrábění

Nová miniaturní sonda pro obráběcí centra, bezkontaktní systém pro kontrolu a ustavení nástrojů a inovované systémy pro kalibraci obráběcích strojů, nové hlavice a sondy pro souřadnicové měřicí stroje a také výsledky vývoje v laserovém odměřování patří k novinkám Renishaw.

Jeden z předních výrobců zařízení pro metrologii - firma Renishaw - uvedla v letošním roce na trh řadu inovací: novou miniaturní sondu pro obráběcí centra, bezkontaktní systém pro kontrolu a ustavení nástrojů na obráběcích strojích, nové hlavice a sondy pro souřadnicové měřicí stroje, inovované výkonné systémy pro kalibraci obráběcích strojů a také plody posledního vývoje v technologii laserového odměřování.

Měření přímo na stroji

Zvýšení produktivity související s automatickým ustavováním a kontrolou obrobků na malá obráběcí centra a vysokorychlostní obráběcí stroje přináší nová sonda Renishaw OMP40. Uživatelé obráběcích strojů vybavených sondou OMP40 mohou nyní využívat výhod měření na stroji, zejména redukci časů ustavení obrobku až o 90 %, snížení zmetkovitosti způsobené chybami ustavení, snížení nákladů na upínače a zlepšení kontroly procesu. Sondu lze snadno namontovat i na již provozované obráběcí stroje. OMP40 využívá ověřenou technologii, ale díky miniaturizaci elektroniky bylo dosaženo velmi malých rozměrů - vnější průměr je 40 mm, délka 50 mm, kterých přitom není dosaženo na úkor měřicího výkonu.

Seřizování a kontrola opotřebení nástrojů

Nový přírůstek zaznamenala také rodina bezkontaktních laserových systémů. S vnějšími rozměry 125 mm (délka) x 25 mm (šířka) x 80 mm (výška) je sonda NC3 zařízením pro seřizování a kontrolu opotřebení nástrojů, které odpovídá stále se zvyšujícím požadavkům uživatelů malých obráběcích center a vysokorychlostních obráběcích strojů. Sonda NC3 následuje model NC1 a nabízí všechny vlastnosti původního provedení, navíc byla zvýšena opakovatelnost měření, snížena spotřeba stlačeného vzduchu a vylepšen cyklus pro detekci poškození nástroje. K vestavěné funkci detekce nástrojů nabízí NC3 také seřizování nástrojů s přesným měřením jejich délky a průměru. Nástroje o průměru až 0,2 mm mohou být měřeny kdekoliv v celém rozsahu laserového paprsku. Protože není třeba vyhledávat bod zaostření je ustavení sondy velmi jednoduché. Díky opakovatelnosti 0,5 µm a zlepšenému času odezvy systému došlo ke zvýšení přesnosti měření rozměrů celé řady nástrojů. Do systému NC3 jsou už ve standardním provedení zahrnuty pokročilé technologie snižování vlivu odstřikující chladicí emulze a kovových třísek z rotujících nástrojů na přerušování laserového paprsku. Tyto procedury "eliminace kapek" nabízejí ochranu proti nechtěným spínacím signálům. Výsledkem je lepší opakovatelnost a přesnější výsledky měření.

Příslušenství pro souřadnicové měřicí stroje

Renishaw nabízí rozsáhlý sortiment snímacích systémů a příslušenství pro souřadnicové měřicí stroje včetně produktů pro rozšíření a zlepšení parametrů provozovaných měřicích strojů. Spínací dotekový měřicí systém TP20 nahradil sondu TP2, donedávna průmyslový standard v měření. Zejména díky souboru spínacích modulů, jež lze během měření rychle vyměňovat, poskytuje TP20 vysokou flexibilitu měření. Spínací moduly jsou magneticky upevněny na tělese sondy, jejich konstrukce umožňuje manuální nebo automatickou výměnu během měřicího cyklu a současně poskytuje ochranu před kolizemi v rovině XY.
Pro manuální a malé CNC souřadnicové měřicí stroje byly vyvinuty dvě nové ručně polohované indexovatelné hlavice MH20 a MH20i. Obě nabízejí zvýšení možností měřicího stroje a rychlou změnu konfigurace sondy. Možnost manuálního indexování umožňuje uživateli polohovat hlavici do vhodné pozice. Miniaturní hlavice MH20 je vhodná zejména pro malé měřicí stroje, MH20i umožňuje orientovat sondu do kterékoli ze 168 pozic s 15° krokem. Díky vysoké opakovatelnosti polohování jsou eliminovány zdlouhavé a tedy i drahé rekalibrační rutiny.

Kontrola obráběcích strojů

Vylepšení se dočkal i laserinterferometrický kalibrační systém ML10, využívaný zejména ke kalibraci CNC obráběcích strojů, souřadnicových měřicích strojů a dalších velmi přesných polohovacích systémů. Nový systém ML10 Gold Standard nyní vykazuje přesnost 0,7 µm.m-1 při přesnosti frekvence laseru 0,05 µm.m-1 a vylepšenému snímání a kompenzaci parametrů okolního prostředí. V souladu s mezinárodními předpisy umožňuje ML10 Gold Standard statické i dynamické snímání dat při lineárním polohování stroje, úhlovém měření, měření přímosti a kolmosti apod.
Pro rychlou desetiminutovou kontrolu parametrů obráběcího stroje a zejména jeho schopnosti obrábět je určen systém Renishaw QC10 Ballbar. Umožňuje provádět analýzy naměřených dat a automatickou diagnostiku specifických chyb stroje zejména ve vztahu k vlivu těchto chyb na přesnost obrábění. Analýza a zobrazení dat jsou v souladu s normami ISO 230-4, ANSI B5.54 a B5.57.

Odměřovací systémy

Renishaw nabízí také široký sortiment bezkontaktních odměřovacích systémů s vysokým rozlišením vhodných pro velmi rychlé lineární, rotační a rovinné aplikace. Mezi novinky patří rotační snímač RESR - kroužek z jednoho kusu nerezové oceli s integrovanou stupnicí s rozlišením 0,01" vhodný pro naprostou většinu rotačních aplikací. RESR je k dispozici v řadě velikostí se výstupním signálem dle požadavků dané aplikace včetně stupňů, úhlových vteřin apod.
Laserový odměřovací systém s optickými vlákny Renishaw RLE je založen na interferometrickém principu. Je vytvořen speciálně pro aplikace s požadavky na vysoké rozlišení a lineární polohovou vazbu. Způsob údržby a instalace systému není složitější než instalace tradičních skleněných pravítek. Systém je vhodný pro jednoosé i dvouosé aplikace s jediným zdrojem laserového paprsku. Při odměřování os do délky jednoho metru a při použití rovinných zrcadel je systém ideálním řešením pro XY stolky, stroje pro kontrolu desek plošných spojů a další mechanismy s požadavky na velmi přesné odměřování polohy.
Josef Sláma

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: