Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Novinky v oblasti řemenových pohonů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Novinky v oblasti řemenových pohonů

Firma Continental Contitech představila na letošním mezinárodním strojírenském veletrhu v Hannoveru řadu novinek a inovací a vystavovala své nejnovější produkty z oblasti hnacích řemenů.

Nejvýznamnější novinkou jsou ozubené řemeny Conti Synchroforce Carbon z pryže vyztužené uhlíkovými vlákny, které byly navrženy pro nejnáročnější řešení pohonů. Vyznačují se vysokou pevností v tahu a jsou zcela bezúdržbové, neboť nevyžadují žádné mazání ani dopínání.

Pryžové ozubené řemeny Conti Synchroforce Carbon

Po velmi úspěšném uvedení nejvýkonnějších polyuretanových ozubených řemenů Conti Synchrochain Carbon s uhlíkovými tažnými vlákny přichází firma Continental ContiTech s dalším mezníkem v rozšiřování sortimentu vysoce výkonných ozubených řemenů. Touto novinkou jsou pryžové řemeny Conti Synchroforce Carbon s uhlíkovými tažnými vlákny, které představují nejvýkonnější a nejodolnější pryžové ozubené řemeny, jaké kdy byly vyrobeny. „Nároky výrobců strojů se neustále zvyšují. To je důvod, proč jsou potřeba stále výkonnější a pevnější hnací řemeny a pásy,“ říká Rodrigo Maia, manažer segmentu Industrial EMEA/APAC v Power Group ContiTech Transmission, a dodává: „Uhlíková vlákna se vyznačují tím, že mají nejnižší prodloužení i při vysokém zatížení v tahu. V kombinaci se speciálně navrženou pryžovou směsí splňují nejvyšší nároky odolnosti a jsou ideálním trvalým řešením pohonů pro náročné aplikace.“

Synchronizační ozubený řemen Conti Synchroforce Carbon je schopen přenášet rotační pohyb úhlově absolutně přesně. Díky vysoké pevnosti v tahu a dynamickým vlastnostem umožňuje zmenšení zástavbového prostoru pohonu a vytváří ideální podmínky pro výstavbu ekonomických pohonů miniaturní velikosti a nízké hmotnosti. Ozubené řemeny Conti Synchroforce Carbon jsou odolné proti oleji a ozónu, mají teplotní odolnost od –30 °C do +130 °C, jsou elektricky vodivé v souladu s ISO 9563 a je možné je použít v tropických podmínkách. Vzhledem k použitým materiálům není v provozu nutná údržba, mazání ani dopínání. Řemeny jsou k dispozici v profilech HTD, STD a CTD, v profilu 8M a v některých profilech 14M.

Ozubené řemeny Conti Synchroforce Carbon mohou přenášet mnohonásobně vyšší výkon než dosud dostupné ozubené řemeny se skelnými nebo kevlarovými tažnými vlákny. Výhodou je možnost použití běžného HTD profilu. Není tedy nutná výměna řemenic nebo nutnost použití speciálních profilů jako u polyuretanových ozubených řemenů Carbon pro nejvyšší výkony. Další nemalou výhodou ve srovnání s polyuretanovými ozubenými řemeny pro nejvyšší výkony je, že směs pryže má vyšší pružnost, nižší tvrdost a tím také výrazně nižší hlučnost i při vyšších otáčkách, než mají podstatně tvrdší polyuretanové ozubené řemeny.

„Modré“ klínové řemeny Conti-V FO Pioneer

Firma Continental ContiTech představila kompletní výrobní a skladový program klínových řemenů Conti-V FO Pioneer vyrobených z EPDM pro přenos nejvyšších výkonů. Tyto řemeny jsou vyrobeny ze směsi pryže EPDM a mohou pracovat při teplotách až do +120 °C. Jsou dostupné skladem v běžných profilech XPZ, XPA, XPB a XPC.

 
Ozubený řemen Conti Synchroforce Carbon je schopen přenášet rychlosti až 60 m.s-1.

Zesílené klínové řemeny Conti-V Advance

Klínové řemeny Conti-V Advance vycházejí z dříve vyráběného řemenu GoodYear TLP. Jedná se o velmi robustní klínové řemeny, dvojitě oplášťované tkaninou a extra zesíleným polyesterovým tažným vláknem. Jsou vyrobeny z vlákny vyztužené směsí chloroprenové pryže. Největším rozdílem proti běžným klínovým řemenům je vyšší přenášený výkon, menší prodloužení a delší životnost. Jsou ideální pro použití u ventilátorů s velkou osovou vzdáleností a zejména u těžkých pohonů v cementárnách, papírnách a u dřevozpracujících strojů.

Nově rozšířený výpočtový program Conti Professional

Výpočtový program pro výpočet hnacích klínových a ozubených řemenů byl rozšířen o aplikaci pro výpočet ozubených a plochých řemenů pro lineární a zdvihací aplikace. Pomocí výpočtového programu Conti Professional mohou uživatelé bezproblémově vypočítat nejen hnací řemeny, ale také pohony dopravníků, lineární pohony zakladačů a posuvů, zdvihací a výtahové řemeny a pásy a mnoho dalších aplikací s ozubenými řemeny v metráži. Aplikace je dostupná on-line na internetu a po schválení registrace je přístupná z pevných počítačů i mobilních zařízení. K dispozici je možnost volby mnoha jazyků včetně češtiny.

TYMA CZ a ContiTech PTG

Ing. Bohumil Kaplan

kaplan@tyma.cz

www.tyma.cz

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: