Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Novinky v upínání
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Novinky v upínání

Výrobce nástrojů pro třískové obrábění, společnost Ceratizit, představuje nové trendy v upínání nástrojů i obrobků. Hydraulické sklíčidlo s rozhraním VDI a válcovou stopkou eliminuje vibrace, optimalizuje povrchy a přináší delší životnosti nástrojů. Strojní svěrák WNT X5G-Z je novým přírůstkem pro obráběcí pětiosé centra. Nabízí vysoce efektivní a přesné upínání obrobků.

Upínače jsou důležitým prvkem mezi nástrojem a strojem a mají významný vliv na výsledek obrábění a efektivnost celého procesu. Pokud hledáte řešení, které potlačí vibrace a nabídne vysokou přesnost opakování, tak první volbou jsou hydraulické upínače. Aby bylo možné optimálně využít jejich předností na soustružnických a frézovacích centrech, přináší tým Cutting Tools ze skupiny Ceratizit hydraulické upínače s rozhraním VDI a válcovou stopkou.

Úzké tolerance a vysoká kvalita povrchu jsou stále základními měřítky při výrobě přesných obrobků. Pokud však ztratíte kontrolu nad opotřebením a životností nástroje vlivem nestability, pak jasnými důsledky jsou časté výměny, prostoje a malá efektivnost. Nové hydraulické sklíčidlo s rozhraním VDI a válcovou stopkou dokazuje, že všechny tyto důsledky lze eliminovat a pozvednout tak výrobní účinnost a procesní spolehlivost.

Vysoká přesnost pro optimální povrchy

Tento nový přírůstek do portfolia společnosti je ideálním řešením, když potřebujete upnout nástroje s tolerancí stopky h7 a dosáhnout přesného otvoru s kvalitním opracováním. „Naše první hydraulické upínače s VDI a válcovými stopkami tento požadavek splňují, a to i díky garantované opakované přesnosti upnutí 3 µm,“ vysvětluje Christoph Retter, produktový manažer společnosti Ceratizit. Každý, kdo se dříve obával výrazných vibrací v procesu obrábění, například při soustružení závitů, dokončování přesných otvorů, a to především při dlouhém vyložení nástrojů, se může nyní spolehnout, že s novými upínači lze tyto překážky překonat. Přesné upnutí a tlumicí vlastnosti hydraulického mechanismu zajišťují, že drsnost povrchu je ve srovnání se standardními způsoby upnutí až o 70 % lepší. „Tomu napomáhá radiální stavěcí šroub, jehož nastavením lze nástroj polohovat s přesností µm. S tím se pojí i další efekty, a to kvalitně obrobený povrch a vyšší životnost nástroje,“ vysvětluje Retter. Upínače disponují vnitřním středovým šroubem, který má funkci opěry a nastavení délky nástroje. Středový šroub lze vymontovat pro případné hlubší zasunutí stopky nástroje. Tím není nutné stopku zkracovat a její delší provedení dává prostor pro obrábění více délek jedním nástrojem.

Kvalitní upnutí a rychlá výměna

Nové hydraulické upínače ze série WNT Performance jsou k dispozici s dvojím rozhraním. První VDI rozhraní je kompletní řešení pro přímou montáž do revolverových hlav soustružnických center. Standardně jsou k dispozici v průměru 20 mm pro rozhraní VDI 30 a 40. Druhé rozhraní je varianta s válcovou stopkou s průměrem 32 a 40 mm. Vnitřní průměry upínačů jsou od 16 do 25 mm. Oba typy upínačů jsou vybaveny vnitřním přívodem pro chladicí kapalinu.

Hydraulická sklíčidla nabízejí jednu důležitou výhodu: namísto zdlouhavého jemného seřizování lze nástroje rychle a snadno vyměnit. „Bez jakýchkoli periferních zařízení, pouze s šestihranným klíčem, lze nástroje v soustružnických a frézovacích centrech vyměnit během několika sekund,“ říká Retter. Hydraulický upínač upne stopku nástroje na přesnost µm a pracovní proces může okamžitě pokračovat.

Klidné obrábění bez vibrací

„Je vždy fascinující vidět, jaký obrovský vliv má upínací zařízení na výsledek obrábění,“ říká Retter a dodává: „Při našem testování a srovnání se standardními držáky nás okamžitě překvapil vynikající tvar a odchod třísek. Nejvíce nás však potěšil výsledek opracování, kdy potlačené vibrace pomohly ke klidnému řezu a kvalitnímu opracovanému povrchu.“


Nové hydraulické upínače s rozhraním VDI a válcovou stopkou od Ceratizitu jsou optimálním řešením všude tam, kde jsou požadovány úzké tolerance a vysoká přesnost. (Zdroj: Ceratizit)

Pětiosý svěrák pro náročné aplikace

Nejpůsobivější vlastností nového svěráku WNT X5G-Z, který bude uveden na trh s novým katalogem Ceratizit Up2Date v lednu 2021, je jeho optimalizovaný přístup pro obrábění ze všech stran, což znamená, že obrobky lze obrobit v pěti nebo dokonce šesti osách. Navíc je pětiosý svěrák velmi snadno ovladatelný a výrazně zkracuje dobu instalace, a to včetně upnutí.

Promyšlený design svěráku upoutá na první pohled: Dvě (posuvné) pevné čelisti mají štíhlý zkosený obrys, který umožňuje vřetenové hlavě nebo nástroji optimální přístup k obrobku. Čelisti obsahují elastomerové prvky, které tlumí vibrace, a tím přispívají k lepší kvalitě povrchu a ke zvýšení životnosti nástroje a vřetena.

Systémové čelisti a jejich upevnění se také vyznačují speciální funkcí. Sedí na speciálním rybinovém vedení, do nějž uživatel systémové čelisti zacvakne ručně bez šroubů a nářadí a během několika sekund jsou čelisti upnuty. Konstrukční mechanismus zajišťuje integrovaný výsuv. To znamená, že procesu upnutí je obrobek držen velmi přesně a přesměrováním sil má tendenci být tažen dolů do upínacího zařízení, což výrazně minimalizuje zvedání obrobku.

Ceratizit nabízí 14 různých systémových čelistí v šířkách 40, 65, 80 a 125 mm, z nichž dvě 125mm čelisti jsou již součástí základní výbavy. Rychlovýměnné čelisti jsou navrženy v klasickém tvaru L a jsou otočné, tj. funkční z obou stran. Svěrák je k dispozici v pěti modelech a dvou výškách, které se liší základními tělesy různých délek. Nejkratší měří 330 mm, ostatní modely jsou dlouhé 430, 500, 630 a 800 mm. Mechanické vřeteno, které zajišťuje upnutí obrobku mezi čelistmi, nabízí standardně základní upínací zdvih 140 mm (bez modifikace). U větších dílů jej lze snadno prodloužit až na rozsah upnutí 690 mm, a to za předpokladu, že je základní tělo dostatečně dlouhé.

Díky systému rychlé výměny trvá přestavba jen několik minut a lze ji (stejně jako výměnu systémových čelistí) provést bez použití montážních nástrojů. Vřeteno je plně zapouzdřené, což jej chrání před třískami, prachem a jinými nečistotami. Svěrák je prakticky bezúdržbový.

Pro obrábění z šesté strany bylo vyvinuto chytré řešení, které je dosud světově jedinečné. Uživatel také fixuje druhou pevnou čelist odpovědnou za upínací zdvih pomocí šroubu. Po upnutí se obrobek aktivně stahuje do čelisti. Tím je zajištěno, že se čelisti nepřeklopí a šestá strana může být zpracována ve velmi dobré kvalitě.


WNT X5G-Z znamená kompletní pětistranné obrábění na pětiosém stroji s jedním upínacím zařízením. (Zdroj: Ceratizit)

Ing. Jan Gryč

Lucie Filová

Ceratizit

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: