Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Novinky ze světa 3D tisku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Společnost 3Dwiser uvedla na český trh dvě zajímavé průmyslové 3D tiskárny 3ntr A2 a A4 a představila je ve svém pražském sídle potenciálním uživatelům. Tyto tiskárny vyráběné italskou firma 3ntr využívají dnes nejrozšířenější FFF (FDM) technologii, jsou však cíleny na profesionální aplikace a jejich možnosti i kvalita výstupu vysoce překračují schopnosti běžných stolních 3D tiskáren.


Profesionální FFF 3D tiskárny 3ntr umožňují tisk až ze dvou konstrukčních materiálů a dalšího materiálu pro tisk podpor. (Foto: Pavel Marek)

Dostupné 3D tiskárny pro průmyslové aplikace

3D tiskárny 3ntr umožňují vícekomponetní tisk až ze dvou konstrukčních materiálů a dalšího materiálu pro tisk podpor. Vysokou kvalitu a opakovatelnost výtisků dvěma až třemi tryskami souběžně umožňuje přesná mechanika umístěná v pevných, uzavřených a vyhřívaných komorách s filtrací nebezpečných látek. Trysky dosahující teplot 350 °C (volitelně dokonce až 450 °C), umožňují tisknout z prakticky libovolného polymeru včetně nejnáročnějších materiálů určených pro vysoce odolné funkční díly. Díky otevřené architektuře tiskáren mohou zákazníci pro přípravu 3D tisku využívat různý software i pracovat s materiály různých dodavatelů. Sám výrobce přitom nabízí širokou řadu základních a speciálních materiálů pro výtisky i dočasné podpory, včetně těch rozpustných.

Tiskárny 3ntr se dodávají ve dvou provedeních s velikostmi tiskové komory, které svým půdorysem odpovídají přibližně formátům papíru A2 a A4. Mezi jejich přednosti v neposlední řadě patří i dostupná cena, která otevírá možnost uplatnění 3D tisku i běžným firmám.

 
 Ukázka výtisků z tiskárny 3ntr A2. Vpředu surový díl s ukázkou provedení podpor, v pozadí začištěný hotový výrobek. (Foto: Pavel Marek)


Nová PP tisková struna pro profesionální tisk od společnosti Verbatim. (Foto: Verbatim)

 

Odolný tiskový materiál

Většina z nás má značku Verbatim spojenou s disketami, popř. modernějšími cédéčky. Tyto nosiče dnes již nejsou hlavní doménou v portfoliu společnosti. To je dnes mnohem širší a kromě paměťových médií zahrnuje mimo jiné i náplně do 3D tiskáren. Společnost v Praze představila svým zákazníkům nový polypropylenový (PP) tiskový materiál, který je vysoce odolný vůči chemikáliím, teplu i únavě materiálu. Vytištěný díl vyniká dobrými mechanickými vlastnostmi, jako tuhostí a pevnosti v tahu a hladkým povrchem. Polypropylenové tiskové struny, které Verbatim vyrábí v Japonsku, dávají uživatelům možnost tisknout 3D prototypy a výrobky například pro automobilový, farmaceutický, nebo hračkářský průmysl. Vzhledem k odolnosti vůči kyselinám, zásadám a organickým rozpouštědlům přináší PP do 3D tisku nové možnosti, kterým jiné materiály nebyly schopny vyhovět. Vlákno Verbatim PP je k dispozici v lesklé transparentní barvě v tloušťkách 1,75 mm a 2,85 mm.


Pohled do prostoru výstavy 3dexpo, v popředí profesionální FFF 3D tiskárna Factory 2.0. (Foto: Pavel Marek)

3dexpo

Souběžně s veletrhem For Industry proběhl na pražském výstavišti v rámci doprovodného programu 4. ročník výstavy 3dexpo, která byla situována v hale 6 přímo sousedící se vstupní halou. Jejím organizátorem byla nezisková organizace 3D Aréna. Na výstavě nalezly místo stánky firem zabývajících se oblastí 3D tisku. Jejich expozice byly zaměřeny především na stroje pro 3D tisk plastů, od „hobby“ tiskáren po profesionálně zaměřené produkční stroje, jakož i na spotřební materiál v široké škále vlastností i barev. Také zde bylo představeno několik zajímavých produkčních 3D tiskáren s FDM nebo (prakticky totožnou) FFF technologií. Společnost MCAE Systems vystavovala mimo jiné novou tiskárnu řady F123 od renomované firmy Stratasys, 3Dwiser představil výše zmíněnou 3D tiskárnu 3ntr A2, Elvira předvedla velkou průmyslovou tiskárnu Factory 2.0 a firma 3D Print Station vystavovala stroj 3DGence Industry od polského výrobce 3DGence.
Součástí programu 3dexpa byly dvě konference. První, půldenní Reprap konference byla zaměřena především na amatérské uživatele 3D tiskáren, druhá, celodenní odborná konference představila především průmyslové technologie a ukázky profesionálních aplikací od oblasti medicíny až po využití 3D tisku v oblasti módy.

Eva Buzková

Pavel Marek

eva.buzkova@mmspektrum.com

pavel.marek@mmspektrum.com
 

Další články

3D technologie
Technologie tváření, slévárenství
Obráběcí stroje a technologie
Nekonvenční technologie
Elektrotechnika a regulace
Převody/pohony/ložiska/spojky
Automatizace, regulace
CAD/CAM/CAE/CIM
Výzkum/ vývoj
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: