Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nový elektroerozivní hloubicí stroj
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nový elektroerozivní hloubicí stroj

Švýcarský výrobce obráběcích strojů AGIE přichází každý rok s inovacemi ve svém výrobním programu. Úplnou novinkou je elektroerozivní hloubicí stroj Agietron Advance pro obrábění velkých dílců na malém prostoru.

Řada strojů Agietron Innovation, které na českém trhu představuje zástupce firmy AGIE společnost Galika AG Praha, byla rozšířena o modely IMPACT a EXACT. Další inovace lze očekávat na letošním EMO v Hannoveru.

Obrábění velkých dílců na malém prostoru

Nová elektroerozivní hloubička Agietron Advance upoutá svou kompaktní konstrukcí. Řízení, generátor, zásobník nástrojů a dielektrický agregát jsou plně integrovány. Rozjezdy os 700 x 500 mm jsou vhodné pro přesné opracování velkých obrobků. Díky portálové konstrukci (Gantry) a také provedení lože z minerální litiny (polymer-granitu) jsou i teplotní chování a stabilita tohoto stroje optimální. Součástí mechanické koncepce stroje je i pinola s integrovanou osou C na portálu a stojící pracovní stůl, což zajistí precizní výsledky eroze.
Vývoj nového generátoru AGIE APG (Advanced Power Generation) byl proveden na základě mnohaletých zkušeností firmy AGIE v oblasti elektroeroze. Výkon typu 64 A (128 A jako varianta) se projeví při práci v těžkých erozních podmínkách bez výplachu, kdy při vysokém úběru materiálu a malém úbytku elektrod lze dosáhnout opracování do Ra = 0,2. Vysoká rychlost pozicování os a rychlé plnění a vypouštění dielektrika z pracovní vany jsou dalšími vlastnostmi, které zvyšují výkon stroje. Seřizování usnadňuje ruční ovladač se všemi důležitými funkcemi.

Jednoduché zadávání dat

Zadávání dat do počítače stroje se provádí pomocí klasické myše. Volbou a klepnutím na jednu z ikon, které jsou přehledně zobrazeny na 17palcovém monitoru, je možno provést pozicování, měřicí cykly, zadat cíle a strategie obrábění. Systém oznámí chybějící zadání, případně je tu k dispozici nápověda. Součástí systému je i automatické programování eroze (AEP), které samostatně navrhne vhodnou technologii a postup využití jednotlivých elektrod. Bez znalosti strojního kódu lze na několika stránkách obrazovky nastartovat erozi. Dialog na obrazovce je k dispozici také v češtině.

Maximální pracovní rozsah

Hloubička Agietron Advance je optimální v přizpůsobivosti k pracovnímu prostoru. Snadnými úkony lze demontovat zásobníky elektrod a rozšířit pracovní rozsah na maximum. Obrábět tak lze obrobky do velikosti až 1100 x 750 x 370 mm. Pro ucelené obrábění je možno využít 15 pozic v zásobníku nástrojů, četné strategie planetování, kombinaci eroze v osách C a Z, erozi po dráze nebo programovatelné zřetězení erozních programů. Průběh pohybů podle zadaného programu může být kompletně zkontrolován. Také lze během eroze zobrazit průběh procesu a podle potřeby jej optimalizovat.
Ing. Miloš Branda
Umístění na MSV 2001: pavilon V, stánek 086

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: