Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nový indukční průtokoměr
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nový indukční průtokoměr

Společnost Hennlich uvádí na evropský trh novinku amerického výrobce McCrometer – indukční průtokoměr FPI-Mag. Průtokoměr s bezkonkurenčně nízkými náklady instalace je nyní certifikován pro evropský trh.

Zásuvná sonda FPI-Mag se skládá ze soustavy elektrod měřících průtok jednotlivě podél celé délky sondy. Díky této konstrukci dosahuje FPI-Mag přesnosti až 0,5 % z měřené hodnoty. Průtokoměr dosahuje ve srovnání s ostatními způsoby měření bezkonkurenčně nejnižší ceny montáže s ohledem na dosaženou přesnost měření a požadavek na rovné úseky potrubí. Další výhodou je, že montáž průtokoměru může probíhat bez přerušení provozu. Zásuvná sonda FPI-Mag je vhodná do potrubí o rozměrech DN100 až DN1800.


Sonda s ventilem a závitovými tyčemi pro montáž za provozu
 

FPI-Mag je jiný

Indukční průtokoměry ve formě zásuvných sond nabízí řada evropských výrobců. Jde o průtokoměry vybavené jedinou měřicí elektrodou a dosahující přesnosti cca ±5 %. U těchto typů průtokoměrů, podobně jako u ultrazvukových příložných průtokoměrů, je kladen důraz na dodržení rovných úseků v řádu desetinásobků průměru potrubí. FPI-Mag vyžaduje pro přesnost až 0,5 % z měřené hodnoty rovné úseky potrubí obvyklé u in-line indukčních průtokoměrů, tj. 5x DN před průtokoměrem a 2x DN za průtokoměrem. Vyrábí se ve variantách jednosměrného nebo obousměrného měření průtoku s možnostmi výstupního signálu 4–20 mA, HART a Modbus.
„Obvykle je při instalaci měřidel průtoku řešena dosahovaná přesnost a zapomíná se na dodržení rovných úseků. U měření potrubí o velkých průměrech jsou důležitým parametrem rozhodujícím o výběru měřidla celkové finanční náklady na pořízení a na instalaci,“ říká Václav Patrovský, produktový manažer pro měřicí techniku divize Meres firmy Hennlich. U průtokoměru FPI-Mag je bezkonkurenčně nejnižší cena montáže v porovnání k dosažené přesnosti měření a požadovaným rovným úsekům potrubí než u ostatních typů měření, indukčního nebo ultrazvukového principu. Navíc montáž průtokoměru může probíhat bez přerušení provozu!

Souprava FPI-X pro extrémní turbulentní proudění

Princip měření FPI-Mag s vícenásobným počtem elektrod

Typické aplikace

Typické aplikace FPI-Mag zahrnují vodárenství, energetiku, papírenství, petrochemii. Průtokoměr je od výrobce dodán zkalibrovaný, není proto nutná kalibrace v provozu. Součástí dodávky průtokoměru je kabeláž s konektory (IP68) mezi sondou a elektronickou jednotkou a sestava s kulovým ventilem pro montáž do potrubí za provozu.

Parametry průtokoměru:

  • délka sondy: typicky 10–180 cm (DN100 až DN1800), do DN3500 na poptávku;
  • rozsah měření: rychlost proudění 0,1–10 m.s-1;
  • přesnost: ±0,5 % z měřené hodnoty (rychlost proudění > 30 cm.s-1), ±1,0 % z měřené hodnoty (rychlost proudění 10–30 cm.s-1);
  • rozsah teplot média: –10 až +77 °C;
  • rozsah provozních tlaků: max. 13,8 bar.

 Hennlich

jonas@hennlich.cz

www.hennlich.cz


Něco navíc....

Video s popisem instalace: https://www.wwdmag.com/videos/how-install-fpi-mag-meter?tid=All&page=43

 

Další články

Měření ve strojírenství
Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: