Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> O laserové technologie stále roste zájem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

O laserové technologie stále roste zájem

Jsme svědkem doby, kdy se laserové technologie již běžně využívají v průmyslu v nejrůznější podobě, důležitou roli hrají zejména ve strojírenství. Důvodem je rychlý rozvoj těchto technologií a s ním přicházející zlevňovaní. To logicky přivádí také větší zájem uživatelů. Rostoucí poptávku si uvědomuje společnost Lascam systems, která se zaměřuje na běžné i speciální aplikace laserů v průmyslu jako je značení, řezání, svařování, ale také přesné laserové obrábění a dodává kompletní automatizované celky s integrací a robotické buňky.

Rostoucí zájem uživatelů zaznamenala společnost již na letošním brněnském veletrhu. Vysoká návštěvnost stánku nedovolovala řádně se věnovat všem zájemcům o nabízené technologie, ale nakonec nic není přesvědčivější, než když si zákazník může danou technologii vyzkoušet. Uspořádat zákaznické dny ve vlastním shoroomu je proto nasnadě. Společnost Lascam přizvala své partnery Mark industries a Elya Solutions a vlastní showroom v Horních Počernicích koncem října otevřela pro zájemce hned na tři dny.


Třídenní zákaznické dny společnosti Lascam systems hostily v showroomu v Horních Počernicích zájemce o laserové technologie.

 

 

Po celou dobu byli specialisté na laserové technologie připraveni odpovídat na dotazy i ověřovat vhodnost a efektivnost daných technologií v konkrétních aplikacích, kdy bývá zvykem, že si zákazník přinese vlastní vzorek, na kterém chce vidět důkaz.

Události se zúčastnilo na sto zákazníků, kteří si mohli vyzkoušet dva typy mobilních čisticích laserů, dva prémiové stroje na laserové pálení HK Laser & Systems, zařízení na značení, jako je pneumatický mikroúder či vláknový značicí laser AbMark, stanici na ořezávání a svařování plastů a stanici na optickou analýzu a kontrolu výrobků.


Velký zájem byl o laserové čištění. Nesčetně zákaznických vzorků bylo přímo v showroomu čištěno pomocí mobilních zařízení se dvěma různými typy laserových zdrojů.

Systémy pro laserové čištění

Laserové čištění je přelomová technologie z hlediska úspor nákladů na provozní energie a spotřební materiály s ověřenou stabilitou a během zákaznických dnů o ni byl velký zájem. Představuje vysoce efektivní, ekonomickou a ekologickou alternativu k dostupným konvenčním technologiím. Nevyžaduje žádná abraziva ani chemikálie, které by bylo nutné skladovat a ekologicky likvidovat, je šetrná k životnímu prostředí a je to zařízení s velkým servisním intervalem, které lze jednoduše a okamžitě používat nebo integrovat do výrobní linky. Mobilní systémy, kam se řadí čisticí lasery vybavené vláknovým či Nd:YAG laserem a ruční optikou, dosahují výkonů v rozmezí 20 W až 1 000 W. Podle výše výkonu jsou mobilní systémy využívány pro různé aplikace, od úpravy malých ploch, které vyžadují vysoce precizní čištění, až po odstraňování silných vrstev nečistot na různých typech základních materiálů. Systémy jsou plně přenosné a mohou disponovat až 50 m dlouhým vláknem.


Část sklářské formy čištěné pomocí laseru

Řezací lasery

Vláknový laser PS Series od jihokorejského výrobce HK Laser & Systems byl vystaven již v Brně. Při příležitosti otevřených dveří společnosti Lascam si zájemci mohli prohlédnout, ale také otestovat větší z rodiny vláknových laserů s označením FS 3015. Už na první pohled je vhodně ergonomicky řešený, obsluha ocení široký vstup do stroje v podobě skládacích dveří i velký uživatelsky komfortní ovládací panel. Stroj je kompaktní a vyznačuje se tedy malou zástavbovou plochou, která byla dobře pozorovatelná právě při pohledu na vedle sebe stojící oba lasery. Přestože PS Series disponuje menším pracovním prostorem, zabírá se vším příslušenstvím téměř stejnou zástavbovou plochu. Řezací hlava je řešena s vnitřním chladicím okruhem, což prodlužuje životnost jejích optických komponent. Stroj se vyznačuje také vysokou přesností a kvalitou řezu. Výkony obou vystavených strojů dosahují 3 kW.


Ukázka značení pomocí mikroúderu na různých materiálech

Značící systém s laserem i bez

Se zaváděním nadřazených systémů do výrobních procesů, jako je automatizace a digitalizace, vzniká nutnost značení výrobků již v průběhu zpracování. Moderní a bezkontaktní způsob identifikace výrobků pomocí laseru je vhodný zejména pro produkce s vysokou sériovostí či s požadavky na kvalitu a nesmazatelnost tisku. Tento vysoce variabilní způsob díky hlavě s integrovanými vychylovacími zrcátky umožňuje značení nejen při pohybu produktu, ale i ve statickém režimu. Lasery bezpečnostní třídy IV jsou určeny k zástavbě do linky či laserové stanice. Lasery bezpečnostní třídy I jsou již integrovány v pracovní stanici a lze je takto přímo dodat do výroby. Instalace laserového značení je bohužel stále spojena s vysokými pořizovacími náklady. Společnost Mark industries proto nabízí také celou řadu dalších efektivních způsobů značení od značení inkoustem až po mechanické značení, tzv. gravírování mikroúderem. Postup od vhodného výběru té správné technologie pro zákaznickou aplikaci až po instalaci do stávající výroby, včetně např. technologie snímaní a verifikace, prezentovala společnost Mark také během zákaznických dnů v Horních Počernicích.


Kontrola vzorků pomocí telecentrického objektivu, který vyhodnocuje přítomnost či nepřítomnost transparentní kapaliny ve zkumavce.

 

 

Externí kamerové systémy a senzoriky, které kontrolují laserový proces, jsou jeho stále žádanější periferií. Dceřiná společnost Elya solutions se specializuje na výrobu zařízení na míru s nestandardními požadavky na optiku. Těží z deseti let zkušeností a účasti na domácích i zahraničních projektech pro vědu a výzkum. Systémy optické kontroly a měření včetně jejich kompletní integrace do výrobní linky dodává společnost pro aplikace kontroly kvality, hlídání povrchových či vnitřních vad, identifikaci výrobků, barev či variant, odměřování vzdálenosti, měření drsnosti, čtení informací z kódů a mnoho dalších. Na stanovišti v showroomu Lascam ukazovala aplikaci kontroly vzorků obsahujících transparentní tekutinu pomocí telecentrického objektivu.


Eva Buzková, Praha

Eva.buzkova@mmspektrum.com
 

Další články

Renovace a údržba
Metrologie/ kontrola jakosti
Technologie spojování/ dělení materiálů
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: