Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obchod s Francií může být hračka
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obchod s Francií může být hračka

Kulturně blízká země na dosah ruky, 67 milionů potenciálních spotřebitelů, největší obchodní partner České republiky, ze zemí, s nimiž nemáme společné hranice, ale také země proslulá dobrým jídlem a vínem. To vše a mnohem víc je Francie.

Zahraniční obchod s Francií se vyvíjí dynamicky. V roce 2017 dosáhla vzájemná obchodní výměna nového rekordu ve výši 11,5 miliardy eur, tedy o 10 % více než v roce předchozím. Z nových členských států Evropské unie je Česko dlouhodobě druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Francie, a naopak Francie je pro Česko nejvýznačnějším obchodním partnerem bez společné hranice.

Francie je proslulá vínem, gastronomií a módou, ale v posledních letech hrají prim zejména moderní technologie a průmysl nebo start-upy. V Paříži najdete například největší inkubátor start-upů na světě, Station F Paris, a brány tamních vysokých škol opouštějí tisíce nadaných inženýrů s hlavou plnou nápadů, které mohou uplatnit třeba i ve službách vaší firmy. Zatímco Česko se potýká s nedostatkem schopných lidí, francouzská nezaměstnanost 9,1 % motivuje francouzské absolventy k práci v zahraničí. Francie je navíc díky své koloniální minulosti vstupní branou na africké trhy.

Začněte s Francouzi v Česku

Mnohá klišé o Francouzích jsou dávno minulostí, a proto není třeba se bát s nimi jednat a obchodovat. V Česku v současnosti působí na 500 firem. Jejich zástupce můžete potkat a s francouzskou obchodní kulturou se seznámit také na akcích pořádaných Francouzsko-českou obchodní komorou (FČOK). Ta každoročně pořádá na 70 akcí a zavítá na ně téměř 5 000 účastníků. Jednacími jazyky bývají francouzština a čeština, ale stále častěji také angličtina. Francouzi vás mohou překvapit i češtinou, kterou si osvojili za léta působení v tuzemsku.


Francouzský trh Bonjour Jiřák v rámci Týdne Francie

Na programu komory najdete široké spektrum akcí od diskuzních snídaní přes odborné kluby (HR strategie, gastronomie, digitální technologie, marketing) a společenské akce až po sportovní turnaje či tréninky. Účast na zmiňovaných akcích je skvělou příležitostí k navazování nových kontaktů a seznámení se s aktéry francouzsko-českého byznysu. Můžete tak například objevit drobné odlišnosti v přístupu k času nebo ke stylu jednání. Příjemným zážitkem spojeným s jednáním s Francouzi je často jednání u jídla, když okusíte speciality francouzské kuchyně či tamní vína.

Expanze do Francie snadno a rychle

Pokud se rozhodnete zkusit své štěstí ve Francii, Francouzsko-česká obchodní komora a její bikulturní tým vám rádi podají pomocnou ruku. Prvním krokem je průzkum tamního trhu, následovat může ověření zájmu o váš produkt nebo vyhledání obchodních partnerů. Když se vám na francouzském trhu začne dařit, může Vám FČOK najít zaměstnance, zajistit kanceláře v Paříži nebo expozici na veletrhu ve Francii. Samozřejmostí jsou překlady a tlumočení obchodních jednání. Francie je země plná příležitostí, vydejte se na její trh i vy.

Francouzsko-česká obchodní komora

Linda Salajková

salajkova@ccft-fcok.cz

Další články

Exportní příležitosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: