Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obráběcí centra pro rotační obrobky na EMO 2017
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obráběcí centra pro rotační obrobky na EMO 2017

V našem poohlédnutí za přelomovým okamžikem letošní veletržní sezony v oblasti výrobních strojů se zaměříme na zajímavé exponáty z oblasti technologie obrábění rotačních dílů. Obráběcí centra pro tyto obrobky byla umístěna hlavně v hale 13, dále pak 12, 14, 26, 27 a 27. Ve východních halách 4 až 7 byly k nalezení firmy, které tyto stroje svými produkty nějakým způsobem více či méně doplňují.

Označení karusely není pro všechny vystavené stroje vhodné, protože v podstatě všechny byly frézovací-soustružnické, popř. soustružnicko-frézovací. Když je pro soustružnické a frézovací operace instalován stejný výkon pohonu udělující hlavní pohyb obrobku či nástroji, lze stěží stroj jednoznačně „nálepkovat“ (pokud tak sám výrobce neučinil). Jednak abychom tvůrce stroje neurazili a návštěvníka (čtenáře) neuvedli ve zmatek. Projděme se tedy společně po halách a poohlédněme se po vystavených exponátech.


Šestiosé obráběcí centru Flexturn 25 W (Pietro Carnaghi)

Návštěvník haly 13 mohl zhlédnout několik zajímavých exponátů. Nepřehlédnutelná byla italská firma Pietro Carnaghi a její šestiosé obráběcí centrum Flexturn 25 W. Stroj disponuje obráběcím průměrem max. 2 500 mm a výškou obrobku 2 400 mm. O soustružení se stará motor o výkonu 100 kW, náhon rotačních nástrojů má výkon 30 kW a max. otáčky 6 000 min-1. Druhé elektrovřeteno má otáčky 24 000 min-1. Na jedno upnutí umožňuje frézovat, vrtat, obrábět závity, vyvrtávat a samozřejmě to hlavní – soustružit. Centrum Flexturn 25 W bylo vybaveno paletovým systémem. V závislosti na konfiguraci stroje mohou být tři palety kruhové, o průměru 1,6 m, nebo obdélníkové, o rozměrech 1,6 x 1,8 m. Na první pohled stroji dominuje osmiboké smykadlo.

Na dohled od firmy Pietro Carnaghi, rovněž na „hlavní třídě“, se nacházel stánek firmy Bost. Rozlehlé expozici vévodila smykadlová část suportu s maximálně vysunutým smykadlem, na jehož konci byla stavitelná hlava a ve vřetenu byl upnut obzvláště dlouhý nástroj. Jednalo se o část stroje VTL 25 CY 2.000 – tedy poměrně velkého karuselu s Y osou, pohonem upínací desky 2x 37 kW, náhonem rotačních nástrojů 37 kW, automatickou výměnou nástrojů a vybaveným např. kamerovým systémem. Toto smykadlo bylo rovněž osmiboké. Obě firmy jaksi (nezávisle) definovaly (módní) trend v oblasti svislých obráběcích center. Podrobnějším pohledem na obě smykadla mohl návštěvník vysledovat, že konstrukční řešení smykadel (jako celku) se diametrálně liší (byť mají obdobný rozměr). Návštěvníkům přesné rozdíly a konstrukční odlišnosti samozřejmě zůstávají utajeny.


Osmiboké smykadlo stroje VTL 25 CY 2.000 (Bost)

Na hlavní spojnici mezi bránou u vlakového nádraží a halou 12, kde byli shromážděni přední němečtí dodavatelé obráběcích strojů do německého automobilového průmyslu, měla stánek i česká firma Toshulin. Vystavován byl stroj z modelové řady Experturn s velikostí upínací desky 1 600 mm. Jednalo se o obráběcí centrum pro čtyřosé obrábění. Je to umožněno díky tzv. C hlavě, která doplňuje „klasický“ tříosý stroj. Stroj je dále vybaven adaptéry pro soustružnické operace a přímou a úhlovou hlavou s otáčkami vřetena 8 000 min-1. Na veletrhu byl ukázán typický dílec pro čtyřosé obrábění – stator elektromotoru, který lze kompletně obrobit na jedno upnutí. Druhé provedení, ve kterém stroj existuje, je určeno pro výrobu komplikovaných dílců v plastikářském průmyslu. Stroje jsou vybaveny on-line monitoringem stavu stroje. Informace lze zobrazit na jakémkoli mobilním zařízení i desktopu. Zobrazovány jsou informace o stavu pohonů, hlášení systému, pokyny údržby a například reálný pohled do pracovního prostoru. Na stánku firmy Toshulin byl mimo další stroje prezentován speciál pro obrábění železničních kol o velikosti upínací desky 1 400 mm.


Obráběcí centrum pro čtyřosé obrábění Experturn 1600 (Toshulin)


Pohled do pracovního prostoru stroje Experturn (Toshulin)

Další naše firma – TOS Varnsdorf – vystavovala multifunkční horizontální obráběcí centrum WHT 110 C s paletizací, čtenářům MM Průmyslového spektra již dobře známého. Stroj se chlubí integrací Průmyslu 4.0, zvyšováním komfortu obsluhy, on-line sledováním parametrů stroje, zvyšováním produktivity výroby atd. Stroj zde uvádíme proto, že soustružnické operace jsou nedílnou součástí multifunkčnosti stroje, a dále, že se jednalo o jeden z nejrozlehlejších (největších) exponátů na EMO 2017. Myšleno samostatný stroj. Stroje–soustrojí–linky pro produkční výrobu vystavené ve vedlejší hale byly samozřejmě větší.

V hale 13 se dále nacházela francouzská skupina Fives, která zastřešuje několik výrobců obráběcích strojů. Výstavbovým strojem byl vertikální multifunkční stroj Forest-Liné Flexiax V – pětiosý stroj s plnohodnotnou Y osou. Stroj může existovat i ve verzi horizontální (tj. s horizontálním vřeteníkem). V obou případech stroji dominuje hlava s instalovaným výkonem 105 kW a otáčkami maximálně 10 000 min-1. Stroj může být vybaven paletizací, upínání palet na stroji je pomoci tzv. zero point upínačů. Rám stroje je svařovaný, příčník nepřestavitelný a jeho krytování je pomocí měchů. Kvůli vysoké hmotnosti vřeteníku a hlavy je vřeteník nadlehčován hydraulickými válci.


Pětiosý stroj Forest-Liné Flexiax V s plnohodnotnou osou Y (Fives)

V téže hale se ještě nacházela firma Mario Carnaghi, italský výrobce soustružnických (karuselových) a frézovacích strojů. Stejné produkty nabízí firma Schiess, která se prezentovala retrofitingem strojů. Vlastní stroje bylo možno zhlédnout v rámci návštěv organizovaných přímo ve výrobním závodě.

V hale 12 byla prezentována firma Dörries, která je součásít koncernu Starrag. Ten měl v expozici vystaveno železniční kolo, jež bylo na jejich stroji vyrobeno ve firmě Bonatrans v Bohumíně.


Taktéž kolo je reprezentativní exponát (Dörries, Starrag).

Stroje, které lze označit za typické soustružnicko-karuselovací, vystavovala firma Doosan. Jako novinka byl prezentován stroj smykadlového typu VTR1213M a stroj V8300M/ATC, který má vedle svislého vřetena umístěnou tříosou pracovní jednotku, kde má upnutou revolverovou hlavu se svislou osou rotace. Typický karuselový stroj ještě vystavovala firma YSP. Kontakty firmy vedou do Kalifornie, fotografie v prospektech do Koreje či spíše Číny.


Karuselový stroj VTR1213M (Doosan)


Svislé soustružnické centrum V8300M/ATC (Doosan)

Jediný reálný stroj označený RQMC na výrobu železničních kol vystavovala firma Niles-Simmons-Hegenscheidt. Pro zájemce o výrobní techniku to byl malý svátek, protože stroje toho typu se na výstavách vyskytují velmi vzácně. Stroj je určen pro dokončování jízdního profilu i středové části kola. Má dva suporty – pravý je soustružnický (nástroje Capto C10) a v levém je rotační vřeteno otočné okolo osy B (nástroje HSK100). Stroj má mohutné sklíčidlo, které musí vyvodit opravdu velkou upínací sílu, aby se obrobek ve sklíčidle neprotočil. Stroj má kompaktní rozměry a je vhodný pro zakomponování do výrobní linky.


 „Železniční“ speciál RQMC (Niles-Simmons-Hegenscheidt

Firma Hessapp-Boehringer ze skupiny FFG vystavovala pick-up soustružnické centrum určené pro malé obrobky (např. kotoučové brzdy). Na výstavě byly přítomny i další firmy, které svislá centra pro rotační obrobky vyrábějí, ale nevystavovaly je. Příkladem je firma Elha, která léta nabízí unikátní pohon otočné desky stolu, firma Danobat namísto karuselového soustružnického stroje vystavovala karuselovou brusku. Jmenujme ještě alespoň jednoho výrobce z východních hal. Firma Röhm měla na stánku speciální tříčelisťové sklíčidlo, na němž bylo upnuto typické železniční kolo vyráběné ve firmě Bonatrans (na strojích např. firmy Toshulin).


Zatímco na jarním pekingském veletrhu CIMT dominovaly stroje na ozubení a karuselové stroje propagovala „každá druhá“ firma, svislé soustružnické stroje na veletrhu EMO 2017 byly málo vystavovány a nemnoho propagovány. Zato jejich technická úroveň a technologické možnosti daleko převyšovaly asijskou konkurenci. Určitě tři z vystavených svislých obráběcích center byla adepty na ocenění MM Award, kterým se v tomto vydání časopisu rovněž věnujeme. A technikovo srdce zajisté „zaplesalo“ nad vystaveným železničním speciálem. Minimálně tyto čtyři vystavené stroje jsou potvrzením, že EMO je nejlepším místem pro cestu za špičkovou výrobní technikou. Přitom pořád platí, že do výrobních hal výrobců letadel, automobilů a dalších se jen tak nedostanete.

 Ing. Lubomír w. Novotný Ph.D., Hannover

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Průmyslový design
Výzkum/ vývoj
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: