Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obráběcí centra z různých koutů světa
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obráběcí centra z různých koutů světa

Zástupce renomovaných světových, ale i českých výrobců obráběcích CNC strojů představuje část portfolia společnosti.

Vysoce produktivní portálová centra

Výrobce kompaktních vertikálních CNC obráběcích strojů holandská firma Unising si vyrábí většinu dílů do svých portálových obráběcích strojů sama – umožňuje to flexibilitu i rychlou dostupnost náhradních dílů. Maximální využití strojů v chodu zajišťuje podpora prostřednictvím dálkové diagnostiky. Portály řady Uniport jsou vyráběny v několika velikostních řadách a téměř ve všech možných technických provedeních: jezdící portál a pevný stůl v provedení spodní i horní gantry, dále provedení s jezdícím stolem a pevným portálem. Stroje řady 6000 a 7000 mohou být vybaveny paletovým systémem. Technologické možnosti portálových strojů jsou určeny zejména přídavnými obráběcími hlavami, které firma také vyvíjí a vyrábí sama. K dispozici je zhruba dvacet různých typů automaticky výměnných hlav. U řady Uniport 7000 je možná kombinace 2osých mechanických hlav a 2osých kontinuálně řízených hlav s motorvřetenem. S touto kombinací stroj zvládá hrubovací i dokončovací obrábění ve formárenství, v letectví apod. na jedno upnutí.


Kontinuálně řízená automaticky výměnná 2-osá hlava s motor vřetenem (S1 : 63 kW, 15 000 otáček a 300 Nm nebo 93 kW S1 , 8 000 otáček a 460 Nm)(Foto: Unising)

Pro výrobu obrobků, kde je nutné použít více technologií obrábění (soustružení, frézování, vrtání, závitování apod.), se vyplatí pořídit si multifunkční obráběcí centrum. Zejména u obrobků větších rozměrů jsou vedlejší časy zásadní (až 70 % celkového výrobního času) a u multifunkčního stroje lze na jedno upnutí provést všechny operace. Portály řady Uniport 6000 a 7000 jsou k dostání i v kombinaci s karuselovými stoly až do průměru 6 000 mm s únosností 80 t. Vedle multifunkčních center stojí za zmínku také vysokorychlostní kompaktní obráběcí centra dodávaná s kompletní automatizovanou manipulací s obrobky, jako např. Univers 6000, Unipro 5L, Unipent, která jsou aplikována zejména v leteckém průmyslu.


Obráběcí centrum Unicom s karuselovým stolem s paletovým systémem (Foto: Unising)


Portálové centrum Uniport 6000 doplněné o karuselový stůl (Foto: Unising)

Portálky za cenu horizontek

Společnost MRM Machinery reprezentuje také tchajwanskou firmu Vision Wide, která loni vyrobila okolo 170 portálových obráběcích center a v segmentu portálových strojů je tedy největším tchajwanským exportérem. Nejvíce referencí má ve formárenství, leteckém průmyslu a všeobecném strojírenství. Významný výrobce vagonových podvozků v Polsku si pořídil za posledních šest let sedm portálových center od Vison Wide. V České republice a na Slovensku budou v roce 2015 instalovány dva nové stroje.


Příklad automatické výměny více hlav z „vláčku" a z automaticky otočné buňky určené pro jednu hlavu a kryt vřeteníku (Foto: Vision Wide)


Typický moderní design strojů (Foto: Vision Wide)

Portálová obráběcí centra jsou vyráběna s jezdícím stolem a pevným portálem. Jako první tchajwanská firma začala vyrábět také stroje s přesuvným příčníkem. Většinu obráběcích hlav si vyrábí sama, počet různých typů výměnných hlav se blíží dvaceti. Nedávno začala společnost dodávat stroje i s kontinuálně řízenou dvouosou hlavou s elektrovřetenem, kterou nakupuje od německého CYTECu. Hlava má tyto parametry: S1 – 20 000 otáček, 72 Nm, 34 kW, HSK A100 nebo 12 000 otáček, 170 Nm, 34 kW, HSK 63.

Menší portálová centra (stůl o šířce 1 100 až 2 000 mm a délce 4 000 až 6 000 mm) se cenově dají srovnat s oblíbenými vodorovnými vyvrtávačkami VH13. Pokud je vhodná obrobková skladba, pak produktivita na portálovém centru je až o 40 % vyšší než na vodorovné vyvrtávačce.


Portálové obráběcí centrum s pevným portálem a přesuvným příčníkem řady BM (Foto: Vision Wide)

Ložové frézky pro silové obrábění

Firma specializující se na výrobu ložových frézek – španělská MTE Machine Tool Engineering – vyrábí vertikální obráběcí centra s posuvným stolem a nevýměnnými obráběcími hlavami. Ložové frézky lze dodat na kluzném nebo lineárním vedení a k dispozici je zhruba osm různých typů 2osých pevných hlav.

Dvoustojanové svislé soustruhy

Na vybraných teritoriích zastupuje MRM Machinery i českou firmu Omos. Hlavní činností firmy až do nedávné minulosti byla realizace modernizací a generálních oprav velkých obráběcích strojů, převážně svislých soustruhů v ČR i v zahraničí. Na základě těchto dlouholetých zkušeností vyvinula firma a uvedla do výroby vlastní řadu svislých soustruhů SSK. Předností těchto vertikálních soustruhů je kvalita samotného zpracování strojů i technologických parametrů a možností. Uzavřený portálový rám dvoustojanového karuselu se vyznačuje vysokou tuhostí, která poskytuje vysoký výkon i přesnost obrábění. Dvoustojanové stroje jsou vhodné jak pro těžké obrábění – hrubování odlitků a výkovků, tak i pro přesné obrábění, soustružení, frézování a broušení.


Příklad reference karuselu SSK v ČR (Foto: Omos)

Tým vývojářů a konstruktérů aplikoval moderní trendy z oblasti vývoje a výroby obráběcích strojů při samotném vývoji a konstrukci strojů. Velký důraz byl kladen také na designové zpracování. Výsledkem jsou kvalitní karusely za konkurenceschopnou cenu. Karusely řady SSK se dodávají se stolem o průměru od 1 600 do 5 000 mm. Lze je vybavit širokou řadou příslušenství, jako jsou frézovací a brousicí hlavy.

Autor: Ing. Miroslav Chmelka, Ing. Radek Šopf

Firma: MRM Machinery, umístění na MSV: volná plocha P, stánek 8

MRM Machinery

chmelka@mrm-machinery.cz

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: