Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obráběcí stroje i formule
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obráběcí stroje i formule

Ve středu 15. května se předváděcí hala firmy Teximp v pražských Horních Počernicích otevřela odborné veřejnosti. Téměř přesně po roce se zde opět konal výroční „Open House“ – výstava CNC strojů, automatizace a technologií.

Po dva dny se zde střídaly stovky lidí se společným zájmem: obráběcí stroje a flexibilní robotizovaná pracoviště, přičemž trend robotizace a automatizace se zde prolínal s komplexností řešení. Teximp je totiž nejen dodavatelem CNC strojů, ale i integrátorem kompletních pracovišť.

Veškeré vystavené stroje byly pro zákazníky připraveny s praktickými ukázkami obrábění. K vidění byla CNC vertikální tříosá a pětiosá obráběcí centra nebo CNC, dlouhotočný soustružnický automat, soustruhy s jedním či dvěma vřeteny a jednou, dvěma či třemi nástrojovými hlavami.


Po dva dny se v Počernicích střídaly stovky lidí se společným zájmem: obráběcí stroje a flexibilní robotizovaná pracoviště.

 

Podpora pro školství

Mezi návštěvníky však nebyli jen zákazníci Teximpu, ale i studenti a učitelé z odborných technických škol. Teximp totiž právě s nimi velmi intenzivně spolupracuje, protože, jak řekl Ing. Martin Vodvářka: „Podpora technického školství je pro nás prioritou, protože to, zda budou technicky vzdělaní a šikovní lidé na trhu práce, je dnes skutečně otázkou udržitelného rozvoje českého průmyslu. Není lepší investice než investice do vzdělání.“

Společnost HAAS prostřednictvím nadace Gena Haase každoročně podporuje formou finanční podpory střední školy se strojním zaměřením. Letos obdarovala šest škol z celé České republiky a rozdala finanční hotovost v celkové výši 60 000 USD.

Firma HAAS dodává školám standardní produkční stroje za velmi zvýhodněných cenových a obchodních podmínek, na vlastní náklady podporuje vybavení technických dílen, školením zvyšuje úroveň pedagogů a je nositelem organizace HTEC, která sdružuje certifikované školy s vybavením od firmy Haas.

Formule 1

Firma HAAS je jediným americkým monopostem Formule 1. Neustálá snaha po zvyšování technické úrovně a záliba Gene Haase ve špičkové technice přivedla firmu Haas přes účast v tradičních amerických závodech Nascar ke královské disciplíně v závodních vozech Formule 1. Nový monopost Haas VF-19 v barvě černo-zlaté byl pro sezonu 2019 představen v březnu v Londýně.

Součástí Open House firmy Teximp byla proto registrace všech účastníků do slosování o lístky na závod Formule 1, který se bude konat letos v prosinci. Jedinou podmínkou registrace je účast na výstavách, které firma Teximp pořádá. A tak mají i budoucí návštěvníci MSV Brno 2019, kteří navštíví expozici Teximp, možnost účastnit se soutěže a poznat skutečnou vůni závodů a benzinu.
 

martin.vodvarka@teximp.com
 


LETOŠNÍ NOVINKY

Soustružnické centrum Nakamura SC-100


Soustružnické centrum se čtyřmi lineárními X-Y-Z-B a dvěma rotačními C1 a C2 osami. Pohon nástrojů s vysokým výkonem 7,1 kW pro náročné frézovací operace. Lineární vedení stroje se zvýšenou únosností a automatická teplotní kompenzace ve všech osách zaručuje velmi přesné obrábění.


Soustružnické centrum Nakamura WY-100Provedení stroje se dvěma vřeteny a dvěma revolvery, oba s Y osou a pohonem nástrojů předurčují tento stroj pro produktivní obrábění velmi složitých dílů.
Revolvery umožňují použití až 96 pevných nebo 24 poháněných nástrojů. Soustružnické centrum se dodává s průchodem vřeten 42/51/65 mm.


Software Nakamura


Všechny stroje Nakamura jsou vybaveny CNC řídicím software Fanuc. Nakamura navíc ve standardní výbavě rozšiřuje základní systém o vlastní software NT Nurse2, NT Work Navigator a Collision Guard. Tento software umožňuje obsluze jednoduché seřízení stroje, rozšířenou správu nástrojů s monitorováním jejich opotřebení, programovatelné nastavení akcelerace a decelerace zejména u malých nástrojů, kontrolu úpichu, srážení hran na průniku válců a mnoho dalších.


Pětiosé obráběcí centrum HAAS UMC-1000SSNejvětší severoamerický výrobce CNC strojů firma Haas rozšířila řadu pětiosých obráběcích center o větší modely UMC-1000 a UMC-1000SS.
Obráběcí centrum má integrovaný otočný/naklápěcí stůl o průměru 635 mm a nosnosti 454 kg, a dále zásobník nástrojů dle volby s 30 nebo 50 nástrojovými polohami. Obráběcí centrum je v nabídce s několika typy vřeten 8 100 / 10 000/ 12 000 /15 000 ot.min-1 a upínáním ISO 40 nebo ISO 50.


Teximp Automation CellPlně robotizované pracoviště s vlastním konstrukčním řešením firmy Teximp. Vertikální obráběcí centrum HAAS VF-4SS doplněné flexibilní robotickou buňkou Teximp Automation Cell se šestiosým robotem Fanuc pro automatické zakládání a odebírání obrobků. Součástí řídicího systému robotické buňky je interaktivní dialogový programovací systém vyvinutý firmou Teximp pro jednoduchou změnu programu robota podle počtu, tvaru, rozměrů a umístění obrobků.


Teximp

hana.janisova@mmspektrum.com
 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: