Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obrábění litiny silou tygra
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obrábění litiny silou tygra

Ještě před krátkou dobou bylo použití litiny v průmyslu, především při konstrukci motorů, považováno za staromódní a naopak používání jejího konkurenta hliníku za moderní stav techniky a technologie.

Tento názor se nyní drasticky mění. Šedá litina a ostatní nové druhy litin jsou na vzestupu a jejich použití zejména při konstrukci vysoce výkonných naftových motorů má ten nejlepší zvuk.
Výhody těchto materiálů jsou přesvědčivé. Vysoká pevnost a tuhost, dobrá obrobitelnost, nepatrné deformace při kolísání teplot, dobré tlumení vibrací a ne zrovna zanedbatelně nižší cena oproti hliníku.

Tigertec

Na tento vývoj zareagovali inženýři firmy Walter AG s kompletním programem nových vyměnitelných břitových destiček pro obrábění litiny pod označením Tigertec. Její vlastnosti jsou přirovnávány k vlastnostem tygra, a právě síla, rychlost, vytrvalost, jakož i dvojbarevnost stály u zrodu tohoto jména.

Vlastnosti destiček

Zcela nová kombinace černého funkčního povlaku na čele vyměnitelné břitové destičky a zlatého identifikačního povlaku na jejím hřbetě poskytují destičkám Tigertec až o 78 % a v ojedinělých případech až o 100 % vyšší výkon při obrábění litiny. Nový černý povlak na čele destičky je podstatně odolnější proti abrazivně-chemickému opotřebení, jako je difuzní a oxidační opotřebení, a umožňuje díky nové kombinaci vrstev povlaku použít vyšší řezné rychlosti, vyšších posuvů a zaručuje delší trvanlivost břitu.
Zlatý identifikační povlak na hřbetě vyměnitelné břitové destičky umožňuje vizuální určení stavu opotřebení: opotřebené břity jsou okamžitě vidět a dosud nepoužité břity tak nejsou zbytečně vyměňovány.
Firma Walter AG tímto typem vyměnitelných břitových destiček pro obrábění litiny Tigertec plynule navazuje na úspěch destiček Quartec(r). Premiéra destiček Tigertec se uskuteční na letošní výstavě EMO v Hannoveru, ale samozřejmě se s nimi seznámí i návštěvníci MSV v Brně.

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: