Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obrábění moderních komponent převodovky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obrábění moderních komponent převodovky

Určitě není tajemstvím neustálý růst trhu v oblasti e-mobility. Současně se budou i nadále vyrábět vozidla se spalovacími motory. Pro plánovače výroby a subdodavatelské závody je to těžká situace: Jak vyřešit rozmanitost výrobků a rostoucí výrobní počty? Již mnoho let má společnost Emag Maschinenfabrik odpověď na tuto otázku. A sice svou širokou nabídkou výrobních řešení konstrukčních dílů, které své použití najdou především v oblasti hnacího ústrojí.

Aktuální studie poradenské firmy Strategy Analytics předpovídá nárůst vyrobených kusů „elektrifikovaných vozidel“ na 25 % světového trhu do roku 2025. Na co zde nesmíme zapomenout, je jednak to, že pojem elektrifikované zahrnuje všechny formy e-mobility, tedy hybridy, pohon palivovými články a čisté elektromobily, na straně druhé to, že trhy jsou velmi heterogenní. Vychází se z toho, že cca 50 % této produkce připadne Číně, zbývajících 50 % pak zbytku světa.

Heterogenní trhy představují mnoho výrobců, ještě více modelů a současně velké množství konceptů pohonu. Stejně tak opustí i nadále 3/4 vozidel výrobní linky jako klasické vozidlo se spalovacím motorem.

Stroje pro kompletní výrobní řetězec

Konstrukční řada VLC společnosti Emag pokrývá široké spektrum technologií obrábění: soustružení, vrtání, frézování, odvalovací frézování, broušení, tvrdé a měkké obrábění – v podstatě vše, co je potřebné při výstavbě kompletních výrobních linek. Pomocí strojů VLC lze ztělesnit kompletní procesní řetězec výroby dílu převodovky – od polotovaru až po hotový díl. Přitom zákazník využívá předností jednotné konstrukce strojů Emag, tedy vždy stejné předávací výšky a také integrované automatizace pick-up, která velmi zjednodušuje propojení strojů.


Flexibilně konfigurovatelný stroj: vybavení s 12pozicovou revolverovou hlavou, vnitřní a vnější brusné vřeteno

Základem úspěchu je automatizace pick-up, která před skoro 30 lety znamenala převrat na trhu. Každý stroj konstrukční řady VLC je vybaven jedním zásobníkem polotovarů a hotových dílů a pracovním ramenem, které si automaticky z tohoto zásobníku díly odebírá a zase je tam odkládá. To zaručuje minimální vedlejší časy a vysokou produktivitu.


Optimální komfort pro obsluhu a přístupnost. Velké dveře zajišťují snadný a rychlý přístup k nástrojům a upínačům. 

Tyto kvality platí také pro stroj VLC 200 GT. Je to kombinovaný stroj pro soustružení a broušení, který byl vyvinut speciálně pro tvrdé obrábění na konci procesního řetězce.

Kombinace metod pro obrábění kol převodovky

Stroj VLC 200 GT představený v roce 2016 byl vyvinut především pro kola převodovek. Díky vysokému počtu kusů a vysokým nárokům na kvalitu jsou kola převodovek ideální pro zpracování na stroji VLC 200 GT. Podle podrobné analýzy výrobního procesu lze kompletní tvrdé obrábění realizovat při jednom upnutí. Společnost Emag k tomu využívá kombinace metod tvrdého obrábění a broušení. Nejprve probíhá tvrdé předsoustružení čela kola převodovky. Poté na něm zůstane už jen zbytkový přídavek několika málo mikrometrů. To zajišťuje výrazně kratší proces broušení s korundovými nebo CBN brusnými kotouči. Díky tomu lze dosáhnout dvojité úspory nákladů: klesající náklady na nástroje a celkově nižší náklady na díl v důsledku rychlejšího taktu. Současně kvalita obrábění profituje z kombinace soustružení a broušení. Pokud je po soustružení potřebné odbroušení již jen malého přídavku, je možné specifikaci brusných kotoučů dimenzovat cíleně podle požadované konečné kvality. Pomocí stroje VLC 200 GT je tak možné bezpečně realizovat hodnoty povrchů s průměrnou hloubkou drsnosti Rz nižší než 1,6 mikrometru.


Stroj VLC 200 GT je vybaven výkonným vnějším brusným vřetenem.

Výrobní řešení pro konstrukční díly CVT převodovek

Kola převodovek budou sice i po roce 2025 patřit k nejčastěji vyráběným dílům v automobilovém průmyslu, ale také některé starší koncepty převodovek zažívají v rámci elektrifikace hnacího ústrojí renesanci. Byl zaznamenán trend návratu k CVT převodovkám. Důvodem je především vysoká efektivita převodovky. Její plynulé přizpůsobení převodu bez přerušení tažné síly zaručuje optimální využití přiváděné energie a tím také nižší spotřebu. U hybridů to pak znamená, že s elektrickým nabitím jsou možné větší dojezdy a je tak možný např. celodenní, zcela elektrický provoz v městské dopravě.

Plynulý převod a tím také obzvláště komfortní jízdní chování je možné díky inteligentnímu principu konstrukce bez ozubených kol. Namísto toho je hnací síla přenášena ocelovým pásem nebo lamelovým řetězem, který obíhá kolem dvou os s kuželovými kotouči. Kvalita těchto konstrukčních dílů je tedy velmi důležitá. Jejich velmi přesné tvrdé obrábění proto zpravidla probíhá v rámci několikastupňového procesu pomocí různých soustruhů a brusek. Právě při tvrdém obrábění plánovači výroby nepřipouštějí žádné chyby, protože náklady na každý tepelně zpracovaný obrobek jsou poměrně vysoké. Úloha, kterou se společnost Emag ráda zabývá.


Výkonné pracovní vřeteno s výkonem 22 kW umožňuje razantní operace tvrdého obrábění.


Integrovaná měřicí sonda zaručuje zachování vysoké kvality obrábění.

Výrobní řešení pro kotouče CVT Pulley

Pracovní prostor stroje VLC 200 GT je možné flexibilně konfigurovat podle druhu použití. K dispozici tak jsou možnosti jako vnitřní a vnější brusná vřetena, blokové ocelové držáky nástrojů nebo osvědčená 12pozicová revolverová hlava. Tato flexibilita stroje umožňuje obrábění nejen kol převodovky, ale také řemenic CVT.
K tomuto účelu byl stroj VLC 200 GT dodatečně k revolverové hlavě vybaven vnějším brusným vřetenem – takže vznikla kombinace tvrdého obrábění a broušení. Díky této kombinaci technologií lze brusný kotouč optimálně konfigurovat pro povrch CVT kotouče, protože všechny ostatní povrchy musejí být k dosažení potřebné kvality pouze soustruženy. Výsledkem jsou opět klesající náklady na nástroje a takty, protože brusný kotouč je opotřebováván pomaleji a nemusí se tak často orovnávat. Speciálně k tomuto účelu je VLC 200 GT vybaven samostatným orovnávacím vřetenem s diamantovou vrstvou. Za účelem optimálního využití brusné techniky CBN je stroj vybaven samostatně rotujícím orovnávacím systémem a senzorikou. Trvalou bezpečnost procesu a kvalitu obrábění v neposlední řadě zajišťuje integrovaná měřicí sonda, pomocí které může být po ukončení procesu kontrolován a popř. opraven průměr a délka dílu v upnutí. Obzvláště důležité jsou pro vývojáře společnosti také komfort obsluhy a přístupnost. Velké dveře tak zajišťují snadný přístup k pracovnímu prostoru, nástroje a upínače je tam možné rychle a pohodlně vyměnit.

Emag

Markus Isgro

mdelis@emag.com

www.emag.com

Další články

Automobilový průmysl
Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: