Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obrábění přesných děr v litinách
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Obrábění přesných děr v litinách

V sériové výrobě se ve stále větší míře uplatňují obrobky z litiny. Jedná se především o tvárnou litinu a šedou litinu. Vzhledem ke svým vlastnostem a složení jsou litiny charakteristické způsobem opotřebení řezných nástrojů.

Nejčastěji se můžeme setkat s abrazivním otěrem na hřbetu nástroje. Zejména při obrábění přesných děr vystružováním je uvedené opotřebení příčinou rychlé ztráty rozměru nástroje. To má za následek zmenšení vystružené díry.

Vlastnosti a použití litin

Šedá litina (GG) je slitinou železa s uhlíkem, přičemž obsah uhlíku je vyšší než 2,14 %. Uhlík je vyloučen v elementární formě jako lamelární grafit v železné kovové hmotě.

Tvárná litina (GGG) je podobně jako šedá litina a ocel slitinou železa s uhlíkem. Obsah uhlíku je vyšší než 2,06 %. Uhlík je zde vyloučen ve formě kuliček grafitu. Mimořádně dobré mechanické vlastnosti, ekonomicky výhodná výroba a dobrá opracovatelnost jsou důvody velkého rozšíření použití tvárné litiny v průmyslu. Přibližně polovina světové výroby je spotřebována v automobilovém průmyslu. Zde byly postupně nahrazovány výrobně dražší kované, lisované a svařované součásti ekonomicky výhodnějšími odlitky. V současných automobilech jsou téměř všechny takzvané bezpečnostní součástky (jako závěsy kol, součásti řízení) a dále motorové části (jako klikové hřídele, ojnice, vačkové hřídele atd.) vyráběny z tvárné litiny.

Anotace

Anotace

Anotace
Opotřebení otěrem hřbetu zubu výstružníku

Nástroje pro obrábění litin

Významné světové firmy specializované na výrobu dokončovacích nástrojů využívají na obrábění šedé a tvárné litiny především nástroje s povlakovanými slinutými karbidy (povlak TiAlN) a cermety. Některé firmy nabízejí vystružovací nástroje pro obrábění litin s břity z PCBN. Ve většině případů se jedná o jednobřité nástroje osazené výměnnou břitovou destičkou.

Anotace
Skříň spalovacího motoru z šedé litiny ČSN 422425 (DIN 1691 GG 25)

Anotace

Vystružovací hlavice MT3

Firma Ham-Final uvedla v uplynulém období na trh novou výměnnou vystružovací hlavici MT3. Jedním z úspěšných příkladů aplikace nové vystružovací hlavice MT3 je i obrábění díry Ø 18H7 v bloku motoru z šedé litiny ČSN 422425 (DIN 1691 GG 25). Vystružovací hlavice MT3 má 3 zuby a 2 vodítka. Optimální rozmístění zubů a vodítek po obvodu hlavice zajišťuje podporu zubů v řezu a zamezuje vibracím. Klidný chod nástroje má příznivý vliv na dosahované výsledky obrábění, tzn. kruhovitost, válcovitost a drsnost obrobeného povrchu. Takové řešení zároveň zvyšuje trvanlivost.

Hlavice je tepelně upnutá do tělesa nástroje. Tepelné upnutí zajišťuje spolehlivé a přesné ustavení vystružovací hlavy bez nutnosti seřizování. To přináší také následující výhody: rychlost, snadnost a přesnost výměny řezné části nástroje. Pracovní kapalina je přiváděna tělesem nástroje nejen k jednotlivým zubům, ale po celém obvodu hlavice i k vodítkům.

Anotace
Vystružovací hlavice MT3

Anotace
Šestizubý výstružník (původní osazení)

Přínosy vystružovací hlavice

Vhodnou volbou vystružovacího nástroje řezného materiálu a optimalizací pracovních podmínek byla zvýšena životnost o 80 % (z 9,6 m vystružené díry na 17,28 m). Naopak náklady na obrobení jedné díry klesly o 54,5 % (z 25 Kč na 11,40 Kč). Navíc zvýšená životnost výměnné vystružovací hlavice snižuje vedlejší čas potřebný pro výměnu opotřebeného nástroje. Výměnnou vystružovací hlavici MT3 není nutné seřizovat ani rozpínat. Tím je eliminován jak lidský faktor jako možný zdroj chyb, tak i vedlejší časy nutné k seřízení.

Anotace

Anotace
Výsledky optimalizace vystružování rozvodové skříně spalovacího motoru

Vhodná volba řezných nástrojů, jejich geometrie, materiál, případně povlak a optimalizace pracovních podmínek představují cesty ke snížení celkových nákladů na obrábění. Vývoj vystružovací hlavice MT3 byl podpořen z prostředků programu EUREKA.

Ing. Karel Kouřil, Ph.D., Vladimír Vaněk

HAM-FINAL

www.ham-final.cz

kouril@ham-final.cz

Chybějící tabulku naleznete v tištěné verzi časopisu.

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: