Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Obrábíme 16 hodin denně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Obrábíme 16 hodin denně

Pro rychlejší a flexibilnější výrobu tvářecích nástrojů na zpracování trubek investovala firma Schmidt und Remmert do pětiosého obráběcího centra Hermle typu C 400 U s automatickým manipulačním systémem.


S cílem rozšířit své kapacity investoval výrobce tvářecích nástrojů a strojů na zpracování trubek do nového obráběcího centra Hermle. (Zdroj: Hermle)

Devadesát procent našich zákazníků jsou renomovaní dodavatelé automobilového průmyslu,“ vysvětluje Dirk Schmidt, ředitel firmy Schmidt und Remmert. Tato společnost z města Geseke jim dodává polotovary z trubek pro palivové systémy, výfukové plyny nebo chladicí vodu. Tvářecí nástroje, které jsou k tomu zapotřebí, konstruuje a vyrábí firma sama. „Pracujeme v jednosměnném provozu. Abychom však vyhověli stále rostoucí poptávce, rozhodli jsme se pro automatizaci,“ vysvětluje Schmidt. Jeho plánem je vyrábět pro zákazníky rychleji a flexibilněji pomocí bezobslužných nočních směn. „Jelikož je pro nás mimořádně důležitá spokojenost zákazníků, máme i vysoké nároky na kvalitu a přesnost, kterou musí frézovací centrum vykazovat,“ doplňuje ředitel firmy.

Prostoje si nemůžeme dovolit

Pohled do výrobní haly naznačuje, že nové obráběcí centrum nebyl první kontakt s firmou Hermle. V roce 2004 a 2005 byl strojový park rozšířen o dva univerzální frézovací stroje typu U 740. Po celou dobu byl pro tyto stroje ze strany firmy samozřejmostí okamžitý a nekomplikovaný servis, který pan Schmidt a jeho spolupracovníci hodností velmi pozitivně. „Ten je pro nás rozhodující. Prostoje si nemůžeme dovolit,“ vysvětluje ředitel.


Pohled na modul pro skladování palet: Manipulační systém HS flex zakládá hotový obrobek do jedné z polic. (Zdroj: Hermle)

Pětiosé obráběcí centrum C 400 U, které je u firmy Schmidt und Remmert v provozu od října 2018, má řízení Heidenhain TNC 640. Obráběcí programy se přenášejí přímo ze systému CAM. Kromě standardních programových funkcí si firma pořídila také volitelný diagnostický systém údržby Hermle. Tento systém nepřetržitě monitoruje stav stroje a případně vzniklé problémy hned hlásí obsluze.

Vstup do automatizace

Aby mohl stroj C 400 U pracovat bez obsluhy i přes noc, je manipulační systém HS flex vybaven dvěma moduly zásobníku palet vždy se třemi regálovými úrovněmi a osazovacím stanovištěm napojeným na obráběcí centrum. „Toto řešení poskytuje hospodárný vstup do automatizace,“ zdůrazňuje Andreas Härtter z firmy HPV Hermle Vertriebs. Obsluha u stroje může manipulační systém zcela jednoduše ovládat pomocí systému Hermle Automation-Control-System (HACS) pomocí integrovaného dotykového panelu.

Pracovní prostor stroje C 400 U má rozměry 850 x 700 x 500 milimetrů (ve směru X, Y a Z), upínací plocha naklápěcího otočného stolu měří v průměru 440 mm při kolizním okruhu 885 mm. Díky doplňkovému přídavnému zásobníku ZM 88k může být připraveno až 126 nástrojů, což je dostatečný počet pro plánované plně automatické obrábění tvářecích nástrojů a stejných dílů.


Od tvaru k hotové trubce. Otvory a úprava povrchu mohou být také realizovány pomocí vlastních nástrojů do již ohnutých trubek. (Zdroj: Hermle)

Kromě automatizačního řešení přesvědčuje nové obráběcí centrum také efektivitou a kvalitou. V budoucnu chce ředitel Schmidt poté, co bude stroj C 400 U pracovat ve dvou směnách každý den, odstavit z provozu jedno starší frézovací centrum. „Stroj pracoval ve dvou směnách tři dny v týdnu již po pouhých třech týdnech nasazení. To je velmi uspokojivý výsledek,“ říká ředitel. „Problémy, které se z počátku vyskytovaly, byly většinou způsobeny chybami uživatelů,“ dodává. Pokud tyto chyby vedou ke zhroucení systému, tak k plné spokojenosti ředitele Schmidta zasáhne rychlý servis: „To je jedinečná služba Hermle.


Další fotografie z výroby Schmidt und Remmert

Barbara Hermann

https://www.hermle.cz/cs/home_cs

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: