Témata
Reklama

Obrážení drážek na soustruhu

Firma Horn představila nástrojový systém, určený pro výrobu vnitřních drážek na CNC soustruzích

Výroba vnitřní drážky pro pero vyžaduje zařadit po soustružnické operaci další úkon, při němž je drážka vyrobena na obrážečce nebo protahovačce či vyříznutím na drátové řezačce. Tato operace vyžaduje přípravu a seřízení dalšího stroje, a zvyšuje tak nejen celkovou pracnost dílce, ale i nároky na skladovací prostory a manipulaci.
Reklama
Reklama
Reklama

Nástroje

Komplikované a zpravidla cenné součásti nebo polotovary mají ve svém výrobním postupu operaci soustružení. Součást na obrázku představuje polotovar kotoučové frézy při soustružení načisto. Pro unášení frézy je nutné zhotovit podélné unášecí drážky. Tuto operaci musí výrobce kooperovat v cizí firmě nebo musí být vybaven vlastní obrážečkou a příslušnými nástroji. Velké množství různých šířek drážek a tvarů činilo obrážení z důvodů nákladů na zakoupení nástrojů a strojů často nehospodárné.
V září 2002 byl na veletrhu AMB ve Stuttgartu představen nástrojový systém firmy Horn, který nabízí v mnoha oblastech jednoduché a ne příliš nákladné řešení pro výrobu drážek na CNC soustruzích. Firmu Horn na českém a slovenském trhu zastupuje firma SK Technik, spol. s r. o.

Požadavky na stroj

Zvláštní požadavky na soustruh, na němž se mají obrážet drážky, v zásadě kladeny nejsou. Je-li požadováno zvláštní zalícování nebo šířka drážky, musí být soustruh vybaven programovatelnou osou Y, aby drážka mohla být vytvořena v několika postupných krocích. Pro výrobu dílce, na němž se má obrážet několik drážek na obvodu otvoru, musí být soustruh vybaven programovatelnou osou C. V NC programu pak můžeme zhotovit různé tvary drážkování.

Standardní nástrojový program

Standardní program firmy Horn nemá zajisté předpoklad zatlačit všechny stávající a osvědčené metody výroby drážkování, ale v mnoha případech může snížit potřebu výrobního času a nákladů na zhotovení drážky. Pro výrobu modelů, prototypů, malých dávek nebo složitých součástí jsou k dispozici standardní nástroje s břitovými destičkami typů N105 a S117 pro těsné pero dle DIN 6885 nebo drážkování dle DIN 138 s tolerancí C11, P9 a JS9. Nástrojové držáky pro destičky mají upínací průměr 25 mm nebo 32 mm. Všechny upínací držáky mají na upínacím průměru zhotoveny čtyři upínací plošky navzájem pootočené po 90 stupních tak, aby nástroj mohl být nasazen na všech typech soustruhů. Na vyžádání je možno vyrobit i držáky se zakončením VDI, Capto nebo HSK. S několika držáky lze zhotovit téměř celý sortiment běžného drážkování na soustruhu.
Pro obrážení drážek do šíře 4 mm s tolerancí C11, P9 a JS9 je určen nástrojový systém 105. U tohoto systému je hloubka drážky v náboji neomezená. Šířka břitové destičky a její rohový rádius odpovídají požadavkům normy DIN. Pouze délka drážky byla u systému 105 omezena u břitové destičky se šířkou pod 4 mm na 12 mm délky a u břitové destičky 4 mm na 15 mm délky. Pro obrážení větších délek u těchto drážek je v současné době zkoušen nástrojový systém 110.
Pro obrážení drážek se šířkou nad 4 mm je určen nástrojový systém S117. Délka drážky u systému S117 je dána technickou normou a držák je dodáván v provedení pro délku 40 mm nebo 50 mm. Oběma normám DIN 138 a DIN 6885 je přizpůsobena i břitová destička, která je k dispozici v toleranci C11, P9 a JS9 až do šíře 12 mm. Drážky širší než 12 mm je možné zhotovit pouze rozjetím drážky pomocí osy Y.

Řezné podmínky

Údaje pro volbu řezných podmínek při obrážení drážek na soustruhu jsou stanoveny na základě praktických zkoušek. Řezná rychlost je u této aplikace v přímé souvislosti s hodnotou posuvu na stroji. Bylo zjištěno, že pro zjednodušení lze uvažovat lineární průběh mezi posuvem a přísuvem na zdvih. Čím vyšší bude pevnost obráběného materiálu, tím nižší bude posuv a zmenší se i přísuv na zdvih. Konkrétně u zušlechtěné oceli 15142 (42CrMo4) s pevností nad 1000 N.mm-2 je doporučená hodnota pro přísuv na zdvih 0,035 mm a pro posuv 3500 mm.min-1. Oproti tomu u automatové oceli 11 109 (9SMnPb28) je doporučená hodnota pro přísuv na zdvih 0,08 mm a posuv 8000 mm.min-1.

Úspěšné obrážení drážek

Za obráženou drážkou musí být provedeno podpíchnutí pro vyjetí nástroje z řezu. Nástrojem se vyjede při zpětném chodu ze záběru a zvolí se nástroj pro obrážení. S ohledem na vnitřní průměr dílce při programování prvního zdvihu je nutno dát pozor na správné najetí. Například u dílce s otvorem 30 mm a šířkou drážky 10 mm (viz obrázek) musí být při rádiusu 15 mm a s bezpečnou mezerou 0,2 mm mezi otvorem a rohovým rádiusem břitové destičky nástroj v ose X nastaven pouze na 13,95 mm, aby nedošlo ke kolizi při prvním zdvihu.
Intenzivní přivádění chladicí kapaliny nebo oleje do řezu velice pozitivně ovlivňuje proces obrážení odstraňováním třísek z řezu. Také mazací účinek chladicí kapaliny se téměř u všech pokusů projevil pozitivně na jakosti povrchu drážky a na zvýšení životnosti nástroje. Pokud je to možné, mělo by obrážení probíhat v pozici s řezným břitem nahoru, aby třísky odpadávaly z řezu a nezůstávaly v drážce.
Matthias Oettle
Reklama
Vydání #6
Kód článku: 30647
Datum: 18. 06. 2003
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Univerzální brusky pro broušení na kulato

Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Chytré měření upínací síly

Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit