Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Od tlakové slévárny až po kompletní výrobu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Od tlakové slévárny až po kompletní výrobu

Outsourcing u sléváren a kováren nabývá na důležitosti. Přesun obrábění od OEM výrobců do sléváren vedl k tomu, že se řada tlakových sléváren přeorientovala na kompletní výrobu. Příkladem je závod Ljunghäll v České republice, který s podporou firmy Grob rozšířil výrobu z tlakového lití na dodávky komplexních dílů pro automobilový průmysl.

Skupina Ljunghäll se stoletou tradicí v tlakovém lití je součástí Gnutti Carlo Group. Její závody ve Švédsku, České republice, Číně a Kanadě se dlouhodobě zaměřují na tlakové lití odlitků z AlSi – především převodovek, skříní zadní nápravy apod. Ljunghäll se vždy soustředil na komponenty s vysokou přidanou hodnotou. Brzy identifikoval potřebu zaměřit se nejen na odlévání a operace hrubého obrábění, ale i na komplexní obrábění.

Od slévače k obráběči

V závodě v Čáslavi začal Ljunghäll používat jednoduché stroje na výrobu komponentů pro německé automobilky. Nejprve 3osé stroje, jakmile vzrostla poptávka po procesních strojích, obrátil se Ljunghäll na české zastoupení Grob –firmu Imtos. Imtos kompletně zastupuje Grob více než 20 let. Ve svém showroomu může na stroji Grob prezentovat širokou škálu obráběcích procesů, nabízí aplikační technologie, technologické postupy a vynikající služby. Jako jedno z prvních zastoupení implementoval lokalizovaný automotive proces z Mindelheimu.
 


Závod Ljunghäll v Čáslavi


Ve spolupráci Ljunghäll, Imtos a Grob vznikl koncept procesu, který byl, jako první řešení na klíč firmy Grob, implementován v čáslavském závodě. Tím se Grob s Imtosem staly průvodci přechodu Ljunghällu ke kompletní výrobě. O to důležitějšími, že pro Ljunghäll byl přechod na komplexní obrábění skříní neprobádaným územím bez zkušeností s upínáním, strategií obrábění nebo stabilitou procesu.

Technici Grob a Imtos zajistili podporu od projektového plánování až po aplikační techniku. „Spolupráce stála od začátku na důvěře,“ vzpomíná Christoph Demmeler, oblastní obchodní ředitel Grob. „Práce našeho českého zastoupení i školení a prezentace v Mindelheimu – vše fungovalo perfektně.“ Na konci roku 2018 měl Ljunghäll 12 univerzálních G350 a jeden G550. Další obráběcí centrum G550 získá v květnu 2019.

Pro Ljunghäll bylo důležité, že Grob dokáže poskytnout nejen své know-how v oblasti klasických univerzálních strojů, ale i rozsáhlé procesní know-how v systémových procesech.

„Firmy jako Ljunghäll mívají velmi dlouhé náběhové křivky a nemohou z kapacitních důvodů začít přímo se systémovými stroji,“ říká Alexander Attenberger, oblastní manažer Grob pro univerzální stroje. „Většinou začínají s univerzálním strojem, postupně zvyšují objem výroby různými rozšířeními. Využívají například dvouvřetenové stroje nebo propojená systémová řešení. Na trhu nemůže kromě firmy Grob nikdo tuto možnost nabídnout.“ Tento proces vyhovuje OEM výrobcům. Mají jednoho partnera, který jim dodává hotovou komponentu.


Strojní park Ljunghäll

„Přechod od lití k obrábění, zejména v 5osém sektoru, byl pro nás velkou výzvou,“ vzpomínají manažeři Ljunghällu. „Obrábění v pěti osách je jiná výzva než tlakové lití. Víme ale, že pouze s tlakovým litím bychom dlouhodobě neměli na trhu šanci. Bylo proto logické, že jsme využili odborné znalosti inženýrů Grob. Zaměřujeme se na stabilitu a kvalitu procesů, v čemž jsme společnosti Grob důvěřovali.“


Detail Grob G550

Rozmanité možnosti pro kompletního dodavatele

Existuje již mnoho příkladů přerodu tlakové slévárny v kompletního výrobce. Hlavním trendem v automobilovém průmyslu je outsourcování do sléváren a kováren. Nákup poté probíhá pouze od jednoho výrobce. Zákazníci chtějí od slévárny kompletní díl. Ta dnes odlévá zcela nové díly, jako jsou konstrukční hliníkové komponenty, které se v minulosti vyráběly ohýbáním plechu. Mnohaleté zkušenosti v systémovém obrábění i ve všeobecném strojírenství předurčují Grob, aby byl svým zákazníkům praktickým poradcem a dodával odpovídající stroje.

Přerod slévárny na kompletního výrobce se týká nejen společností odlévajících hlavy nebo blokové obrobky, ale i společností vyrábějících komponenty rámových konstrukcí nebo například fotovoltaické články. Nejde jen o firmy v automobilovém průmyslu, ale o všechny slévárny, včetně výrobců nástrojů a forem.

Dalším důvodem pro přeměnu na kompletního výrobce je pokles výroby motorů. Nastupující elektromotory mají menší množství komponent než tradiční spalovací motory, odběratelé navíc vyžadují kompletní díly.

Velký význam na trzích východní Evropy

V České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku je stále mnoho sléváren, trh pro obrábění poroste. I výroba nástrojů a forem se vyvíjí ke stále složitějším komponentům. Firmy k udržení konkurenceschopnosti využívají stále více 5osých strojů a automatizovaných řešení.


TRADICE RODINNÉ FIRMY GROB

Firma Grob se již více než 90 let zabývá vývojem a výrobou strojů a zařízení. Mezi její zákazníky patří nejznámější automobilky, jejich dodavatelé a firmy z nejrůznějších průmyslových odvětví. S výrobními závody v Mindelheimu, Blufftonu, Ohiu, São Paulu, Dalianu a Turíně i celosvětovými servisními a prodejními zastoupeními je skupina Grob globální firmou s 6600 zaměstnanci. Ročně generuje kolem 1,5 mld eur.

Portfolio sahá od univerzálních obráběcích center přes vysoce komplexní výrobní systémy s vlastní automatizací až po ruční montážní stanice a plně automatizované montážní linky. Součástí výrobního programu jsou i zařízení pro elektromotory, technologii baterií a palivových článků.

Grob využívá vlastní řešení pro technologii lakování součástí motorů, obrábění skříní turbín, obrábění konstrukčních a podvozkových komponent. Vlastním software pro digitalizaci a výrobní procesy Grob-Net4Industry učinila společnost velký krok do digitální budoucnosti.

 


SYSTÉM ŘÍZENÍ JE KLÍČOVÝ

Ljunghäll Group se zaměřuje na provozní preciznost a výrobu vysoce kvalitních produktů na pracovišti šetrném k životnímu prostředí. Chceme naší společnosti zajistit dlouhodobě udržitelný růst. Snažíme se rozvíjet společně se zákazníky, plnit a překonávat jejich požadavky a podporovat je konkurenceschopnými řešeními.

Permanentními inovacemi vytváříme hodnotu pro své současné i budoucí zákazníky. Snažíme se přeměnit naši firmu na globálního hráče podporujícího růst svých zákazníků po celém světě.

Základem pro rozvoj naší skupiny je systém řízení. Máme zainteresovaný a angažovaný tým s energií, vášní a respektem k jednotlivci. Kompetence a znalosti spolu s týmovou prací a vedením nám umožňují zlepšovat naše podnikání, plnit nové strategické výzvy a společně tvořit budoucnost. Jsme jeden tým, který pracuje na společných cílech a vždy na „Přidané hodnotě, ve všem, co děláme“.Grob

michal@churavy.cz
 

Další články

Výzkum/ vývoj
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie
Hutnictví/ Slévarenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: