Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Oprava údajů o výši vývozu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Oprava údajů o výši vývozu

Mediálně nejvýraznější zprávou, kterou Český statistický úřad vydal za poslední dobu, byla oprava údajů o výši vývozu za druhé pololetí 2002, způsobená chybným zahrnováním opatření novely celního zákona do statistiky zahraničního obchodu.

Přepočtené údaje vývoz výrazně zvyšují, zhruba o 6 až 9 %, a tím podstatně snižují dosud vykázaný schodek zahraničního obchodu za období červenec až listopad 2002 a zvyšují odhad růstu HDP za uplynulý rok ze 2 na 2,5 %. Záležitost zatím stála místo dva odpovědné pracovníky a vyprovokovala dokonce premiéra Špidlu k výzvě na odstoupení předsedkyně úřadu Marie Bohaté.
Míra inflace v loňském roce byla pouhých 1,8 %, což představuje nejnižší hodnotu od roku 1990. Tento ukazatel je vyjádřením nárůstu spotřebitelských cen v roce 2002 proti roku 2001. Ve srovnání s rokem 2001 inflace zpomalila o 2,9 %, rychleji než v roce 2001 rostly ceny pouze ve třech segmentech - zdraví, vzdělávání, stravování a ubytování. Ve všech ostatních oddílech došlo ke zpomalení tempa růstu nebo k poklesu cen.
Meziroční index průmyslové produkce dosáhl v listopadu 2002 po očištění od vlivu počtu pracovních dnů 106,6. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách (rok 2000) se zvýšily o 8,6 %. Produkce rostla zejména v gumárenském a plastikářském průmyslu, ve výrobě elektrických a optických přístrojů (rádiová a TV zařízení), výrobě strojů a zařízení (zemědělství, papírenství, vojenské zbraně). Pokles naopak stíhá kožedělný průmysl (usňová obuv, sportovní obuv), chemický a farmaceutický průmysl (základní chemikálie, pesticidy a agrochemické přípravky) nebo výrobu a rozvod energie, plynu a vody. Zaměstnanost v průmyslu se meziročně snížila o 45,5 tis. osob (tj. o 3,8 %). Průměrná měsíční nominální mzda činila v listopadu 17 696 Kč a meziročně vzrostla o 3,8 %.
Objem nově uzavřených zakázek se v listopadu meziročně zvýšil zejména ve výrobě dvoustopých motorových vozidel, přívěsů a návěsů, elektrických strojů a přístrojů, výrobě kovů včetně hutního zpracování. Nejvyšší pokles objemu nových kontraktů byl ve výrobě rádiových, televizních a spojových zařízení a přístrojů. V listopadu 2002 byly ve vybraných odvětvích průmyslu uzavřeny nové zakázky ze zahraničí za 55,4 mld. Kč.
V průměru za celý rok 2002 se v porovnání s rokem 2001 snížily ceny průmyslových výrobců o 0,5 %, nejvýrazněji klesly ceny zemědělských výrobců, o 9,5 %. Vzrostly naopak ceny tržních služeb o 3,2 % a ceny stavebních prací o 2,6 %. Ceny průmyslových výrobců klesly vůbec poprvé od roku 1990. Na pokles cen v průmyslu nejvýrazněji působilo snížení cen produktů rafinérského zpracování ropy o 15,3 %, chemického a farmaceutického průmyslu o 4,5 %, výroby kovů a kovodělných výrobků o 2,6 %.

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: