Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Optická čidla: nečekané změny!
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Optická čidla: nečekané změny!

Ve chvíli, kdy se zdá, že už se věci nedají nijak podstatně vylepšit, přichází obvykle výrazná změna. Stejně je tomu u optických čidel. Co by se na nich mohlo měnit? Jiná optika? Jiné vlnové délky? Nebo snad jen rozměry?

Skutečnost je úplně jiná. Přichází úplně nová technika využívající výrazně odlišnou, tzv. multipixelovou technologii (multipixel technology) a moderní software, který je obecným fenoménem naší doby. Na první pohled jsou čidla podobná těm dosavadním, ale jak je to v detailu?

Nová technologie

Nejprve malé vysvětlení. Multipixelová technologie se vyznačuje přijímačem paprsku s mnoha citlivými oblastmi a dokáže tak citlivě a přesně reagovat na místo dopadu a intenzitu v různých zónách. Ve spojení s již zmíněným softwarem jde o nový a mnohem dokonalejší způsob měření.

Nová čidla se poznají snadno a rychle podle toho, že stopa dopadajícího světla není tvořena běžným kruhovým obrazcem, ale zcela jasně ohraničenými hranatými tvary.


Schéma optického čidla s multipixelovou technologií

Výhody

Nová čidla zvládnou větší rozsah parametrů, proto lze pro stejný počet úloh vystačit s mnohem méně typy. Klesá počet skladovaných položek, zjednodušuje se logistika a zlevňuje se výroba. Pokrokový software se stará o diagnostiku i nastavení. Čidla jsou spolehlivější, neboť se přizpůsobují dané situaci, některá z nich například mění intenzitu světla v závislosti na okolních podmínkách (při vzdalujícím se předmětu roste automaticky výkon, při kratších vzdálenostech klesá). Stručně řečeno – méně starostí a více spolehlivosti.

Mechanicky se podařilo vměstnat všechnu techniku do miniaturních rozměrů při zachování vysoké kompatibility – většina čidel je mechanicky záměnná bez jakýchkoliv úprav upevnění. Použité materiály se vyznačují hladkým povrchem, na kterém neulpívají nečistoty, a odolností proti poškrábání.

Elektrické připojení usnadňuje jednotný konektor M8 se třemi piny a zejména výstup push-pull. Jedná se o kombinaci spínacích prvků proti kladnému i zápornému pólu, čidlo je tak univerzální a pracuje podle přání v režimu PNP nebo NPN, ve většině případů je ještě možné nastavit spínací nebo rozpínací funkci.

Jednoduchá čidla SOOD

Nový sortiment čidel společnosti Festo se dělí na dvě základní skupiny: SOOD a SOOE. Konstrukce SOOD je zaměřena na základní funkce a na co nejnižší cenu. Tato řada obsahuje difuzní čidla, čidla s potlačeným pozadím, jednosměrné optické závory a odrazové světelné závory. Rozměry jsou pouhých 26 x 13,8 x 7,5 mm, dosah činí v závislosti na typu od 1 mm do 10 m.


Optické čidlo SOOD

Komplexní řada: SOOE

Řada SOOE navíc oproti SOOD obsahuje čidla pro průsvitné předměty, čidla pro odměřování vzdálenosti a čidla na kontrast. Rozměry 44,5 x 21,5 x 11 mm jsou nepatrně větší, přesto však stále velmi malé, dosah činí v závislosti na typu 1 mm až 20 m.

Komplexní řada optických čidel SOOE

Komunikace: IO-Link

Čidla mohou komunikovat po rozhraní IO-Link, které výrazně zvyšuje jejich užitnou hodnotu. Každé z nich lze identifikovat jedinečným ID, proto se snadno vyhledává a identifikuje v případě výměny. LED na čidle ulehčí blikáním vyhledání toho správného, parametry lze nastavovat kdykoliv a na dálku, pracovat lze například s různými recepty. Čidla mohou pracovat ve společném prostoru a přitom se nerušit, neboť využijí odlišné frekvence. Nové možnosti skýtá použití interního časovače, filtru a nastavení hystereze, snadno se pracuje s komparátorem úseku s několika spínacími body. Při výměně čidla lze automaticky přehrát (zkopírovat) veškerá dosavadní nastavení do nového kusu.

Spolehlivější provoz: diagnostika

Zcela novou oblastí je aktivní diagnostika. Ta umožňuje zjistit, zda, kdy a jak dlouho čidlo pracovalo mimo rozsah doporučených teplot nebo jaká je funkční rezerva (pro prediktivní údržbu, tedy včasný zásah ještě před selháním). K dispozici jsou také údaje o provozních hodinách a stavu samočinné diagnostiky, dokonce i o kvalitě komunikace po IO-Link samotné. Kdykoliv je možné zhasnout či rozsvítit LED vysílače, například pro potřeby údržby.

Příslušenství nových optických čidel

Čidla pro budoucnost

Jednodušší a rychlejší využití nových čidel podtrhuje široký sortiment příslušenství: upevňovací díly s možností snadného dodatečného seřízení, odrazky a speciální fólie pro čidla s polarizovaným světlem či značné množství hotových vhodných kabelů.

S novými čidly se z mnoha složitých úloh stávají úlohy jednoduché. Dokonalejší diagnostika a přizpůsobivost jsou hlavními znaky, které zaručují hladké využití i v dynamicky pracujících strojích a při častých změnách nastavení. Skvělé vlastnosti a nízké náklady jsou předpokladem nejen pro pohodlné využití, ale také pro integraci této techniky do nastupující generace strojů a zařízení využívající trendů Industry 4.0.
Zmíněná čidla i další novinky budou k vidění na stánku společnosti Festo veletrhu MSV 2018. Návštěvníkům budou k dispozici firemní odborní poradci a techničtí specialisté, kteří rádi zodpoví veškeré dotazy a doporučí nejvhodnější řešení pro konkrétní aplikace.

Festo, umístění na MSV: pavilon V, stánek 115

Ing. Zdeněk Haumer

vaclav_lacina@festo.com

www.festo.cz

Další články

Průmysl 4.0
Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: