Témata
Reklama

Originální stavebnicová CNC olepovačka hran nábytkových dílců

Možností a způsobů olepování hran plošných dílců mají výrobci nábytku a stavebně truhlářských výrobků celou řadu. Hrany dílců mohou být olepovány na velmi jednoduchých ručních olepovačkách nebo v hromadné výrobě na automatizovaných dvoustranných průběžných strojích. Způsob a volba řešení je tedy otázkou financí a potřebné kapacity stroje.

Úspěch firmy určuje zejména kvalitní olepování a schopnost přizpůsobit se operativně měnícím se podmínkám a potřebám zákazníků. Nakupované olepovací zařízení by mělo dovolovat použití různých druhů slepovacích materiálů a zejména použití různých typů lepidel. Rostoucí konkurenční tlak a požadavky výrobců nábytku způsobují, že pro opracování plošných nábytkových dílců, kterých je mimochodem drtivá většina, musejí vznikat dokonalejší stroje s vysokým stupněm flexibility pracovních operací (úkonů), vybavené CNC řízením, vyznačující se vysokým výkonem, kvalitou olepené hrany a maximální provozní spolehlivostí. Optimálním řešením je jednostranná olepovačka Stream (obr. 1) firmy Biesse Edge, která je kompromisem mezi vysokokapacitními dvoustrannými olepovačkami a menšími diskontinuálními stroji. Tato olepovačka je určena pro velkosériovou výrobu a vyznačuje se velmi krátkou dobou k přestavení stroje na jiný rozměr a tím i na typ nalepované hrany. Originalita stroje spočívá také v tom, že na něm lze používat kromě tradičních tavných také polyuretanová (PUR) lepidla, která jsou současným progresivním trendem. Použitím speciální patentované nádržky na lepidlo lze udržet otevřenou dobu PUR lepidla až 24 hodin, což je řešením zásadního problému těchto lepidel, protože příliš brzy vytvrzují a olepovací agregát se velmi těžko čistí. Technické parametry jednostranné olepovačky Stream jsou uvedeny v tabulce.
Reklama
Reklama
Reklama

Konstrukce stroje

Základ olepovačky Stream tvoří elektricky svařovaná konstrukce, která zaručuje stabilitu stroje a vysokou pevnost. Příčné zpevňující nosníky konstrukce jsou vybaveny nastavitelnými patkami pro ukotvení k podlaze. Vstupní vkládací zařízení umožňuje bezpečné a přesně vymezené umístění pravoúhlých plošných dílců do stroje. Vstupní vedení je nastavitelné v závislosti na typu používané opracovávané hrany pomocí mechanického digitálního displeje. Všechny jednotky vybavené rotačními nástroji jsou umístěny uvnitř zvukotěsné kabiny. Během obrábění je možné sledovat pracovní jednotky přes průhledná polykarbonátová okna. Originální je mimo jiné možnost olepování hran dílců dřevěnými masivky až do tloušťky 20 mm a vybavení olepovací jednotky patentovaným předtavicím zařízením High-melt. Uvnitř stroje je odsávací pole, kde je odstraňován intenzivně odpad z odsávacích otvorů nad jednotlivými pracovními jednotkami.
Podávací lamelový pás zaručuje vysokou přesnost a stabilitu posouvaného dílce, jelikož délka článků je 50,8 mm. Osazení pásu je uchyceno do vodítek, která jsou přímá, na začátku a na konci oblého tvaru (obr. 2). Dílec leží na pogumovaných lamelách. Rychlost posunu podávacího pásu je plynule regulovatelná od 10 do 24 m.min-1 přímo z NC řízení, s funkcí rychlého zastavení. Poháněné pastorky jsou vyrobeny z tepelně zpracované oceli. Horní přítlačný trámec je vybaven gumovým pásem s povrchem odolným vůči ředidlům. Tlak působící na dílec je vyvolán pružinami na spojovacích technopolymerových tyčích. Celá soustava je připevněna na hliníkové konstrukci.
Pracovní jednotky
Olepovačka Stream může být sestavena stavebnicovým způsobem z různých modulových pracovních jednotek.
Předfrézovací jednotka
Předfrézovací jednotka (obr. 3) je tvořena dvěma vertikálními agregáty. Je vybavena posuvným kopírovacím zařízením, bočním nastavením a časovaným pneumatickým přítlakem (velikost zdvihu 20 mm). Jednotka může být ručně nastavena podle přesahu dílce a má digitální ukazatel pozic. Obrábění dílců v tloušťce nad 40 mm lze realizovat ve spojení s diamantovou frézovací hlavou.
Jednotka nanášení lepidla
Jednotka nanášení lepidla (obr. 4) je určena k lepení rovných hran na bázi melaminové pryskyřice, ABS, PVC a PP v kotoučích nebo pásech. Zařízení je schopno nalepovat dřevěné masivky do tloušťky až 20 mm pomocí jehlového podávacího válečku. Lepidlo je naneseno na hranu dílce použitím drážkovaného válečku. Hrana může být pro zvýšení ohebnosti předehřívána dvojicí infračervených zářivek. Nádobku s lepidlem je možné vyměnit nezávisle na nanášecím válečku lepidla. Rychlost otáčení nanášecího válečku je elektronicky synchronizovaná s rychlostí posuvu dílce a při zastavení stroje je nanášecí váleček automaticky zablokován. Hladina lepidla v nádobě je snímána senzorem. V případě, že je vypotřebován kotouč slepovacího materiálu, je fotobuňkou detekován tento stav a dojde k přerušení posuvu. Olepovací jednotka je schopna na základě NC řízení bez zásahu obsluhy změnit druh olepovací pásky (obr. 5). Za olepovací jednotkou následuje přítlačná zóna s jedním velkým poháněným válečkem a 6 volně se otáčejícími válečky.
Kapovací jednotka
Kapovací jednotka (obr. 6) provádí zaříznutí délkově přesahujícího olepovacího materiálu. Jednotka sestává ze dvou agregátů naklopitelných ve vertikální ose v rozsahu 0 až 25°. Jednotka je doplněna zařízením pro rychlé oddálení během pracovního cyklu.
Hrubá frézovací jednotka
Hrubá frézovací jednotka odstraňuje nahrubo podélný přesah olepovacího materiálu. Jednotka obsahuje dva horizontální agregáty umístěné nad sebou s frézovacími nástroji o průměru 80 mm. Povrch a tvar dílce je snímán nastavitelným vertikálním kopírovacím zařízením. Agregáty jsou nastavitelné vertikálně a horizontálně vzhledem ke kopírovacímu zařízení.
Jemná frézovací jednotka
Jemná frézovací jednotka vytváří konečný profil olepovacího materiálu. Jednotka zahrnuje dva samostatné agregáty, které mohou být naklopeny v rozsahu od 0° do 45° ve vertikálním směru (obr. 7). Každý agregát je vybaven horizontálním a vertikálním kyvným kopírovacím zařízením na kluzných drahách. Hrubou i jemnou frézovací jednotku lze pneumaticky vyřadit z činnosti.
Vrchní a spodní zaoblovací jednotka rohů
Zaoblovací kopírovací jednotka (obr. 8) pro vrchní a spodní rohy plošného dílce (přední a zadní část) je osazena čtyřmi oscilujícími agregáty, které kopírují dílec. Jednotka může být pneumaticky vyřazena z činnosti. Je schopna opracovat hrany od tloušťky 0,3 do 3 mm v poloměru zaoblení s konkávním profilem o poloměru minimálně 40 mm při rychlosti posuvu do 18 m.min-1. Vzdálenost mezi dvěma následujícími dílci musí být větší než 500 mm.
Jednotka začišťovacích cidlin
Jednotka se začišťovacími škrabkami - cidlinami (obr. 9) - je používána k dokončování silných ABS, PVC nebo PP olepovacích materiálů. Zahrnuje dva agregáty, spodní a vrchní, vybavené profilovými nástroji (poloměr 1 až 5 mm) s horizontálním a vertikálním kopírovacím zařízením. Agregáty jsou rychle vycentrovány podle tvaru dílce. Jednotka je doplněna rozprašovacím zařízením pro čištění nástroje.
Jednotka fénu
Jednotka fénu umožňuje zahřátí hrany dílce během jeho průchodu jednotkou pro oživení původní barvy v případě použití materiálu PVC, který je náchylný ke změně barvy při kontaktu s čepelí škrabky při profilování.
Jednotka oscilačních kartáčů
Jednotka oscilačních kartáčů (obr. 10) sestává ze dvou agregátů, ručně nastavitelných pomocí kloubového spoje. Agregáty jsou osazeny na jedné hřídeli s možností vzájemného vyosení tak, aby bylo možné pneumatické zařazení a vyřazení kartáčů spolu s jejich pneumatickým oscilačním pohybem. Docílí se tím rovnoměrného opotřebení.
Škrabka lepidla
Škrabka lepidla (obr. 11) umožňuje odstranění přetoků lepidla z rovných povrchů dílce v blízkosti hran. Jednotka je vybavena vertikálními kopírovacím zařízením o velkém průměru. Modul je doplněn rozprašovacím zařízením pro čištění nástroje.
Univerzální frézovací jednotka
Univerzální frézovací jednotka umožňuje vyfrézování doplňkového profilu dílce na olepované straně, např. drážky nebo polodrážky pro záda (obr. 12). Jednotka obsahuje jeden obráběcí agregát, který může být pneumaticky plynule volně naklopen v rozmezí od 0° do 90° ve vertikálním směru. Naklopení je realizováno pomocí NC řízení. Podobně jako u předchozích jednotek může být agregát pneumaticky vyřazen z činnosti.
Jednotka broušení boční ploch
Jednotka broušení boční plochy masivků (obr. 13) je tvořena třemi válci, mezi nimiž je napnut nekonečný brusný pás. Agregát lze pneumaticky zařadit a vyřadit z činnosti.

Číslicové řízení

Číslicové víceosé řízení olepovacího stroje (obr. 14) obsahuje:
  • videorozhraní typu Windows;
  • ovládání polohy os (set-up stroje);
  • nastavení rychlosti posuvu dopravního pásu;
  • nastavení výšky přítlačného trámce podle tloušťky;
  • ovládání zařízení pro výměnu olepovací pásky;
  • ovládání seznamu obrábění;
  • automatické ovládání zásobníku olepovací pásky použitím kódů;
  • start motoru kaskádovitého typu;
  • diagnostiku;
  • připojení ke snímači čárových kódů.
  • Standardní ovládání obsahuje barevný 12" LCD monitor, průmyslovou alfanumerickou klávesnici IP54, 1,44 MB disketovou jednotku, myš.
    Reklama
    Vydání #5
    Kód článku: 30550
    Datum: 21. 05. 2003
    Rubrika: Trendy / Zpracování dřeva
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Made in Česko - Romantické tóny z Hradce Králové

    V roce 1948 byla doslova ze dne na den znárodněna česká firma Petrof vyrábějící dokonalé, světově proslulé klavíry. Její majitel, dědeček dvou dam a pradědeček třetí, tedy těch, které v současné době firmu úspěšně vedou, musel tehdy okamžitě svoji továrnu opustit. O dlouhou řadu let později se, nejen díky revoluci, ale i díky nezměrnému úsilí jeho samého i jeho potomků, podařilo firmu, která figuruje na předním místě mezi českým „rodinným stříbrem“, vrátit do rukou rodiny Petrofů.

    Inženýrská akademie ČR - Pár slov o mediální realitě

    Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat technický rozvoj, výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých technicých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti či názory mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvlášť zajímavé.

    Další ročník veletrhu Wood-Tec ve znamení novinek

    Ve dnech 20.–23. října se na brněnském výstavišti po dvou letech opět uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl – Wood-Tec.

    Související články
    Zima se blíží!

    Jestli jste milovníci zimních radovánek, tak si zajisté po loňském zklamání přejete, aby letos napadaly celé závěje sněhu, a vy jste mohli zase vytáhnout ze sklepů lyže a oddávat se potěšení z jízdy a kochat se výhledy do zasněžené krajiny. V hromady sněhu doufají pochopitelně i výrobci lyží, jak nám potvrdil generální ředitel výrobního podniku lyží Sporten Ján Hudák v září na tiskové konferenci v Novém Městě na Moravě. Po představení novinek pro rok 2014–15 nám otevřeli dveře i do výrobních hal podniku a seznámili nás s technologiemi výroby lyží.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    900 000 nástrojových datových záznamů navíc

    Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

    Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

    Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

    Budoucnost české výroby

    Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

    Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

    Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

    Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

    Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

    Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

    Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

    Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

    ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

    Strojírenské podniky v době pandemie

    Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

    Pohodlné upínání magnetem

    Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

    Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

    Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit