Témata
Reklama

Ověřování koncepčních návrhů

01. 10. 2019

Nyní v říjnu je to právě rok od okamžiku, kdy americká společnost Altair získala do svého portfolia revoluční výpočetní nástroj SimSolid, který se svým použitím zaměřuje především na konstrukční oddělení, jimž nabízí možnost snadno provádět překvapivě rychlé pevnostní analýzy koncepčních návrhů.

Mnozí ze čtenářů znají SimSolid již z minulosti, další se s ním seznámili během seminářů, které na jaře tohoto roku po celé České republice pořádala firma Advanced Engineering, ostatní mají příležitost právě nyní v následujících odstavcích.

Reklama
Reklama
Reklama
Díky tomu, že odpadá klasické síťování, je SimSolid vhodný pro simulaci chování extrémně geometricky složitých dílů a sestav.

Velké obecně tvarované elementy

Tento nástroj pro strukturální analýzy přinesl do světa pevnostních analýz úplně nový přístup k výpočtům: nepoužívá klasickou výpočetní síť metody konečných prvků, což přináší mnoho výhod jak v samotném výpočtu, tak především v preprocesingu modelu. Zjednodušeně se dá říci, že největší rozdíl mezi MKP metodou a SimSolidem spočívá v tom, že dosavadní řešiče používaly k aproximaci elementy předem daného tvaru (trojúhelníky, čtyřstěny, šestistěny…), u nějž se měnily pouze parametry (délky hran) a byly snadno popsatelné předem danými aproximačními funkcemi, zatímco SimSolid využívá k výpočtům velké obecně tvarované elementy, které jsou popsány za běhu vytvořenými (pro každý tvar jinými) aproximačními funkcemi vysokého řádu, a to nejen polynomickými.

SimSolid je ideálním nástrojem pro konstruktéry, kteří mohou v průběhu své práce překvapivě rychle získávat přehled o kvalitě svého návrhu.


Díky tomu, že jednotlivé elementy jsou poměrně velké a mají obecný tvar, vynechává se při práci se SimSolidem fáze defeaturingu (zjednodušování CAD geometrie) i fáze samotného síťování. Ta je díky tomu, že u obecně tvarovaných elementů neexistují nároky na kvalitu elementů, prováděna plně automaticky bez nároků na uživatele, aby výslednou síť kontroloval nebo editoval. Tato vlastnost může být klíčová pro zvládnutí simulací chování extrémně geometricky složitých dílů a sestav. Takovou složitost může představovat například porézní trámčitá struktura, jež je bez parametrizace v reálném čase pro klasickou MKP prakticky neosíťovatelná.

Použití SimSolidu ve společnosti Andron Handling

Výrazné zkrácení výpočetní doby

Další výrazné zkrácení pracovní doby s modelem umožňuje samotný výpočet. Rozdíl mezi trváním výpočtu v klasickém solveru a v SimSolidu se liší podle konkrétní geometrie. Ale obecně se dá říci, že lze dosáhnout rozdílu až o dva řády. Naprostá většina běžných lineárních analýz je na CAD stanici spočitatelná v jednotkách až nízkých desítkách sekund.

Díky těmto významným úsporám času lze analýzy provádět častěji – SimSolid se tak stává ideálním nástrojem pro konstruktéry, kteří v průběhu své práce mohou velmi často, bez znalostí MKP a bez zdržování se s preprocesingem, překvapivě rychle získávat přehled o kvalitě svého dosavadního návrhu a již během fáze konceptu reagovat na výsledky příslušnými úpravami tvarů. Tímto postupem navržený design dílu nebo sestavy má výrazně větší šanci na to, že hned napoprvé obstojí i při detailní ověřovací analýze všech zátěžových stavů, kterou před zahájením fyzických testů nebo výroby provádí výpočtář.

Ukázka prostředí softwaru SimSolid

Návrh manipulačního zařízení

Zkrácení doby věnované preprocesingu zaujalo společnost Andron Handling, která se specializuje na navrhování mechanických zařízení na zakázku. Většina takových zařízení je následně vyrobena jen v jednom kusu nebo maximálně v malé sérii jednotek kusů. Projekt, na který byl SimSolid v této společnosti poprvé použit, spočíval v návrhu manipulačního zařízení pro předního automobilového výrobce. Zařízení musí na malém prostoru přemístit sadu kol z pásové linky na přepravní palety. Při použití klasických výpočetních metod by výpočtáři museli z modelu odstranit přepravovaná kola a nahradit je reakčními silami, odstranit z geometrie sestavy příliš malé díly (podložky, pojistné kroužky, šrouby apod.), zjednodušit geometrii a model osíťovat. V SimSolidu bylo oproti výchozímu nastavení po importu celé geometrie sestavy nutné jen změnit nastavení kvality modelování kontaktů, upravit u několika kontaktů jejich typ, zadat materiály a okrajové podmínky. Výsledné reakční síly se oproti výpočtu v SolidWorks lišily o 1,5 % a lze předpokládat, že výsledky SimSolidu jsou realitě blíže než SolidWorks, a to z toho důvodu, že ve výpočtu nebyly zanedbány hmotnosti lineárních ložisek nebo válců. Tato nepřesnost potvrzuje výsledky benchmarků, které byly při vývoji SimSolidu prováděny na standardizovaných výpočetních úlohách, při nichž SimSolid dosahoval nepřesnosti do 2 % oproti analytickému výpočtu. Simulace celé sestavy o 530 dílech trvala méně než 50 sekund, což Andronu umožnilo provést celou řadu iterativních konstrukčních úprav v krátkém čase.

Ověření vlastností dílu vyráběného metodou kovového 3D tisku

Ověření návrhu odlehčené nápravnice

Zůstaneme-li v oboru automotive, je dalším zajímavým příběhem spojeným se SimSolidem jeho použití ve společnosti Renault. Tam se rozhodli využít tento nástroj při procesu ověřování konceptu návrhu nové generace odlehčené nápravnice. Tento proces byl paralelně prováděn i standardní metodou, díky čemuž máme k dispozici porovnání obou přístupů. Při 3–5 iteracích kontroly návrhu byla celá doba vývoje konceptu zkrácena ze dvou týdnů na pouhý jeden půlden. Rozdíl dosažených výsledků napjatosti od MKP, které však nemusí dokonale přesné, se pohybovala pod 5 %, výjimečně 10 %, což je pro tuto časnou fázi vývoje komponenty naprosto vyhovující. Při vývoji zadní nápravy byla délka trvání časného návrhu zkrácena z jednoho týdne na dvě hodiny a chyba se tentokrát pohybovala vždy pod 5 %. Kromě toho začal Renault využívat SimSolid i pro návrh vlastních manipulačních palet ve výrobě.

Od strojírenství přes architekturu po biomechaniku

SimSolid se používá pochopitelně i v jiných odvětvích od strojírenství přes architekturu a stavebnictví až po biomechaniku. V tomto oboru využívají na Western University of Canada té výhody SimSolidu, že extrémně geometricky složitý CT sken vnitřní struktury kostní tkáně není třeba síťovat a je možné s ním rovnou provádět pevnostní analýzy.

CT sken vnitřní struktury kostní tkáně, který pro své pevnostní výpočty používají na Western University of Canada.

Ověření vhodnosti pro konkrétní typy úloh

Tak jako u jiných CAE řešení, i u SimSolidu je dobré si ověřit vhodnost metody a nástroje na konkrétní typy úloh. Kromě výše uvedených předností se SimSolid hodí například na velmi rychlé analýzy svařenců, sestav s velkým množstvím šroubových spojení, geometricky složité díly, rozsáhlé sestavy a podobně. S ověřením vhodnosti pro konkrétní aplikace se zájemci z České republiky a Slovenska mohou obrátit na společnost Advanced Engineering.

Vojtěch Rulc

Advanced Engineering

tcurda@advanced-eng.cz

www.advanced-eng.cz

Více o CAE simulacích v konstrukci

Rychlé simulace tvarově složitých dílů a rozsáhlých sestav

Ve dvouminutovém videu se můžete podívat, jak vypadá práce v revolučním nástroji SimSolid, který pro svou práci nepotřebuje zjednodušovat vstupní geometrii ani vytvářet klasickou konečně prvkovou síť. Už zde uvidíte reálnou výpočetní rychlost tohoto nástroje.

Technologie na pozadí SimSolid

Problematiku a úskalí geometrických modelů v kontextu přípravy tradičních FEM sítí a principy technologie SimSolid popisuje tento White Paper.

Detailní popis aplikovaných výpočetních metod – rozšířené Galerkinovy metody a teorie externích aproximací je pak k dispozici zde.

Úvodní webinář a představení systému SimSolid

Zhlédněte technický webinář Kena Welche, spoluautora aplikace SimSolid, a  nechte si ukázat, čím vším se aplikace a použité výpočetní metody odlišují od standardních FEM metod.

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 191024
Datum: 01. 10. 2019
Rubrika: Trendy / MSV 2019
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Související články
CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Propojené systémy ve výrobě

Ekonomická síla firmy, její produktivita a úspěch na trhu závisí do značné míry na tom, jak chytře a efektivně společnost využívá data, která má k dispozici, a na tom, jaká data vůbec má k dispozici. Sběr a vyhodnocování dat umožňují procesy neustále monitorovat a vylepšovat. Digitalizace všech částí výroby a následná chytrá analýza dat tak zvyšuje produktivitu a efektivitu výroby, umožňuje rychlejší uvedení výrobku na trh, energeticky účinný provoz a ekonomickou výrobu velkého množství individualizovaných výrobků. Společnost Siemens nabízí komplexní portfolio softwarových a hardwarových řešení, která už dnes pomáhají digitalizovat celý vývojový a výrobní proces.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Zubní náhrady aneb strojírenství i v dentálním průmyslu

Zubní náhrady se vyrábějí již od dob egyptských faraonů téměř stejným způsobem. Pouze materiály a metody se za tu dobu vyvinuly na úroveň 21. století.

Změnové řízení s PDM

„Na to se musí udělat změna!“ Po těchto slovech jde v řadě podniků jeden či více párů očí v sloup. Pojďme se zamyslet, proč to tak je a zda je to nutné.

Software pro bezpečnou a optimalizovanou přípravu technologie obrábění

NCSIMUL Solution je balík softwarových modulů pro práci s daty určenými pro realizaci na CNC obráběcích strojích. V současné době je k dispozici v klasické variantě 9 a v nové, nabíhající verzi 10.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit