Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Padělky ložisek na celnici i v aplikaci
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Padělky ložisek na celnici i v aplikaci

Padělky čtyř velkých kuličkových ložisek zadržel Celní úřad na začátku března při vstupu na celní území Unie. Zmíněná ložiska, označená obrazovou ochrannou známkou SKF, do České republiky dovážel český prodejce strojních dílů, který však není autorizovaným distributorem SKF.

Ložiska tohoto konkrétního typu a velikosti se používají například v generátorech, nebývají běžně skladem dostupná a pro výrobní firmy, které je pro svůj provoz potřebují, je tedy nutné objednávat je s časovým předstihem. Právě pro zajištění pravosti je však nutné nakupovat strojní díly od prodejců autorizovaných společností SKF, které objednávají produkty přímo z výrobních závodů SKF.


Padělaná ložiska na pohled vypadají stejně jako pravá a jsou označena obrazovou ochrannou známkou SKF. 

Aplikace SKF Authenticate

Nutno podotknout, že padělky ze zahraničí celníci snadno odhalí, pokud se jedná o zboží dovezené do ČR přímo z tzv. třetích zemí. V případě, že jsou padělaná ložiska zaslána ze země, která je ve společné celní unii s Českou republikou, bývá jejich odhalení složitější.

I pro tyto případy však existuje řešení a nakupující si v případě nejistoty mohou pravost sami ověřit – tak jako se to stalo o měsíc později, když významná česká výrobní firma z důvodu okamžité nedostupnosti určitého ložiska u autorizovaných distributorů pořídila daný typ ložiska u neautorizovaného prodejce. Jeho pravost si firma nechala ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate – její zaměstnanci do ní vložili potřebné údaje a fotografie ložiska a experti z SKF ložisko ověřili.
Odhalili však, že se nejedná o autentické ložisko SKF, a důrazně nedoporučili ložisko dále užívat. Místo originálu s jasně definovanými parametry se s padělkem dostává zákazníkovi do ruky výrobek nepředvídatelné kvality, který může způsobit nejen předčasné selhání stroje, ale i zranění obsluhy.


Padělky ze zahraničí celníci snadno odhalí, pokud se jedná o zboží dovezené do ČR přímo z tzv. třetích zemí.

Výše možných škod spojených s použitím padělku se liší v závislosti na aplikaci, ve které je ložisko použito. Ovšem zákazník je okraden a podveden vždycky, a to i v případě, že by padělané ložisko vydrželo takovou životnost, jakou zákazník očekává. Za padělek značkového ložiska totiž pokaždé zaplatí výrazně vyšší cenu, než jakou by zaplatil za neznačkové ložisko, které si však bohužel koupil.

Padělky všech značek

Padělky ložisek renomovaných výrobců jsou dnes na trhu stejně obvyklé jako každé jiné zboží, které se stalo předmětem zájmu nepoctivých prodejců. Jediným doporučením je pečlivý výběr dodavatele. Pokud výrobní firma vypisuje výběrové řízení, ve kterém zadá pouze dva parametry – značku a cenu –, aniž by řešila, kde distributor nabízená ložiska nakoupil, podstupuje zvýšené riziko, že nedostane to, za co zaplatí. Nejlepší cestou, jak se vyhnout padělkům zboží, tak je nakupovat od autorizovaných distributorů.


Odhalené padělky jsou komisionálně zničeny.

Společnost SKF a další přední světoví výrobci ložisek dlouhodobě aktivně bojují proti přítomnosti padělků na průmyslových trzích prostřednictvím World Bearing Association. Padělané ložisko je od pravého na pohled k nerozeznání, dokáže ho poznat jen zkušený specialista. V případě podezření, že uživatel zakoupil padělek, je možné produkt nechat ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate. I SKF proto doporučuje nakupovat pouze u autorizovaných distributorů.

SKF

Michaela Fikejzová

Michaela.fikejzova@skf.com

www.skf.com/cz
 

Další články

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: