Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Paletizace: Rychle a efektivně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Paletizace: Rychle a efektivně

Dnes, v době stále se zvyšující turbulence v životě i byznysu, je v oblasti výroby stále častěji skloňováno slovo „produktivita“. K jejímu významnému zvýšení pomáhá ve velké míře nasazení automatizace v rámci obslužných procesů, tedy činností, provázejících v rámci výroby základní procesy.

K nim patří manipulace s materiálem, manipulace s hotovými výrobky – skladování, doprava, kontrola. Významným prostředkem automatizace v těchto procesech je například vysoce sofistikované paletizace.

Paletizace umožňuje pružnější výrobu, vyšší využití výrobních strojů a může být základem pro automatizaci a bezobslužný provoz obráběcích strojů. Palety mohou nést nejen obrobky, ale i upínací přípravky nebo nástroje.

Při paletizaci obrobků dochází k situaci, kdy zatímco stroj obrábí, na jiné paletě je mezitím upínán další obrobek. Výměna obrobků tak proběhne velmi rychle a stroj může bez zbytečného zdržování začít ihned obrábět, aniž by musel zjišťovat pozici obrobku na stroji. Palety se upínají do tzv. upínacích bodů, které jsou upnuty na stole stroje a jejichž polohu řídicí systém zná z předchozího zaměření. Těchto bodů může být i více, což je u větších obrobků dokonce nutnost, nebo je možné na stůl stroje upnout více palet s obrobky současně.

Množství dimenzí

Vývoj paletizačních systémů dnes již dosáhl té úrovně, že není třeba rozšiřovat pouze jeden typ obráběcího centra, ale lze kombinovat vertikální pětiosé obráběcí centrum s horizontálním, případně i s vertikálním multifunkčním centrem. To znamená, že je možné postupně přidávat další a další palety i stroje a začít pracovat v jiných plánovacích dimenzích.

Tomuto trendu plně odpovídají paletizační systémy Palletech s vysokým zdvihem pro zakládání do více strojů v jedné lince z produkce společnosti Mazak. Ta je, mimochodem, největším výrobcem flexibilních výrobních systémů s historií trvající více než 27 let. Její současné paletizační systémy jsou koncipovány tak, aby po instalování základního setu umožňovaly postupné rozšiřování v případě zvýšených výrobních požadavků zákazníka.


Systém Palletech je vyvinut tak, aby zajišťoval flexibilitu požadovanou i pro kratší výrobní cykly životnosti výrobků.

Systém Palletech je vyvinut tak, aby zajišťoval flexibilitu požadovanou i pro kratší výrobní cykly životnosti výrobků, minimální rozpracované zásoby, výrobu v pravý čas a splňoval další požadavky dnešního výrobního prostředí. Společnost Mazak má přitom ve své nabídce buď samostatnou výrobní buňku Palletech pro jednu úroveň, nebo systém s vysokým zdvihem Palletech High Rise System pro dvě nebo tři úrovně. Zákazník může volit podle svého vlastního objemu výroby a rozpočtu. Systém Palletech je však navíc vyvinut tak, aby po počáteční instalaci umožňoval pohodlné rozšíření, a tedy v budoucnu bylo možné snadno zareagovat na zvýšené výrobní požadavky.

Systém výměníku pro více palet Multi Pallet Pool umožňuje vysokorychlostní přesun palet.

Menší, ale šikovný

Pokud firma disponuje provozy s omezeným prostorem, ale současně má zájem o pokročilou automatizaci, pak je pro ni ideální kompaktní karuselový zásobník palet Multi Pallet Pool (MPP), který ve srovnání se systémem Palletech má až o 40 % menší rozměry, neboť se vyznačuje vysokou kompaktností a umožňuje podle své konfigurace vysokorychlostní přesun 10 nebo 16 palet, a je speciálně zkonstruován pro bezobslužný provoz.

Systém výměníku pro více palet Multi Pallet Pool umožňuje vysokorychlostní přesun palet a na rozdíl od automatizovaných systémů pro dvě nebo šest palet nabízí ještě více rozšířený bezobslužný provoz, pro nějž je speciálně zkonstruován. Konfigurace se 16 paletami byla představena na EMO. K dispozici je však také menší verze pro 10 palet. Systém MPP je kompaktní – ve srovnání se systémem PALLETECH má až o 40 % menší rozměry.

MPP je řízen pomocí jednotky Smooth CNC, která používá softwarovou aplikaci Smooth MPP, obsahující pokročilé funkce pro plánování, rychlejší analýzu výsledků z výroby a efektivnější využití systému. Přístup k aplikaci je možný dálkově z PC nebo chytrých telefonů.

Výrobci, které zajímají změny přicházející s Průmyslem 4.0 a kteří chtějí lépe navázat jednotlivé fáze výroby, mohou využít bezkonkurenční množství dat analyzovaných v reálném čase aplikací Smooth MPP, minimalizovat nevýrobní časy, snížit nepřímé náklady na práci, a zvýšit tak svoji produktivitu.

Yamazaki Mazak

Hana Janišová, s využitím podkladů společnosti Mazak

IGeistova@mazak-ce.cz

Další články

Inovace
Nekonvenční technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: