Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pardubické setkání s roboty
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Pardubické setkání s roboty

Společnost Stäubli Systems uspořádala ve dnech 17. až 20. června v pardubickém výstavním centru Ideon zákaznické setkání nazvané Technology Days 2019. Akce navázala na první ročník, který se konal před dvěma lety v prostorách Univerzity Pardubice.

Program technologických dnů byl rozdělen na dvě sekce: hlavní, která se týkala robotů a robotických aplikací obecně, a na sekci potravinářskou. Obě sekce zahrnovaly blok odborných přednášek a poměrně rozsáhlou výstavu (na ploše přes 1 300 m2), kde kromě pořádající společnosti představilo své novinky a robotické aplikace 19 partnerských firem.


Mobilní robot HelMo pro přímou spolupráci s člověkem

Dvě české premiéry

Pořádající společnost kromě jiného představila v české premiéře hned dvě své novinky, s nimiž se mohla odborná veřejnost vůbec poprvé seznámit na loňské Automatice v Mnichově. První z nich je mobilní robot HelMo, který byl vyvinut pro přímou spolupráci s člověkem při obsluze výrobních linek. Robot se umí na pracovišti autonomně pohybovat, přičemž mu pomáhají tři integrované laserové skenery, které permanentně hlídají okolí a zajišťují přesnou navigaci. Pracovní plocha robota je ve výšce pracovního stolu a slouží pro připojení kolaborativního robota Stäubli řady TX2. Pro flexibilní nasazení na různých výrobních stanovištích je robot HelMo vybaven multispojkami a systémem pro automatickou výměnu nástrojů MPS.


Představení nová řady SCARA robotů TS2

Druhou novinkou je nová řada SCARA robotů TS2. Nová generace těchto čtyřosých robotů nově využívá motory JCS od Stäubli, které přinášejí další zvýšení dynamiky a umožňují kompaktní konstrukci robotů bez potřeby vnějších kabelů. Nová řada robotů využívá řízení CS9 známé ze šestiosých robotů TX2, které disponuje vyšším výpočetním výkonem a řadou bezpečnostních funkcí. K dispozici jsou čtyři modely, největší má dosah až 1 000 mm.

Expozice partnerů

Partnerským expozicím vévodily stánky společností Beckhoff, Pilz a Sanezoo. Společnost Beckhoff představila mechatronický transportní systém XTS, který kombinuje principy fungování rotačního a lineárního motoru. Jeho základem je mechanická dráha s lineárním vedením, po níž se nezávisle na sobě pohybují vozíky, které mohou být obsluhovány roboty nebo manipulátory. Tvar dráhy lze přizpůsobit požadavkům aplikace. V expozici společnosti Pilz si návštěvníci mohli prohlédnout robotickou buňku s ukázkami různých typů bezpečnostních prvků. Firma Sanezoo představila aplikace v oblasti strojového vidění a analýzy obrazu, jež lze využít pro kontrolu a optimalizaci výroby, nebo například pro navádění robota při vybírání náhodně uložených dílů z kontejneru (Bin Picking).


V potravinářské sekci společnost Techfood představila roboticky obsluhovanou linku pro tisk a lepení etiket.

Řešení pro Bin Picking představila také slovenská společnost Photoneo. Společnost Matex PM předvedla aplikaci robota s laserovou hlavou, která se používá pro povrchové kalení, svařování nebo navařování laserem. Firma Lascam vystavovala multifunkční laserovou stanici Lastic určenou pro laserový ořez nebo značení. Společnost Murrelektronik představila bezrozváděčové řešení dopravníku Zero cabinet. Firma Alwaid nabídla měřicí robot pro přesné 3D měření na výrobních linkách. Společnost Rex Controls ve spolupráci se skupinou ACROSS ze ZČU v Plzni představila kromě jiného speciální robot vlastní konstrukce, který se používá pro potřeby inspekce v nepřístupných místech.


Předvedení bezpečnostních prvků společnosti Pilz pro robotickou automatizaci

„Technology Days chceme pořádat vždy v lichých letech, tedy po představení zásadních novinek na veletrhu Automatica. Ty jsou po roce už v sériové výrobě a můžeme je tedy nabízet zákazníkům,“ uvedl Michal Scholze, marketingový manažer společnosti Stäubli Systems, s. r. o., a dodal: „Protože zájem o první ročník předčil naše očekávání, přestěhovali jsme letos akci do větších prostor.“ Na Technology Days 2019 zavítalo 888 návštěvníků.

Pavel Marek, Pardubice

pavel.marek@mmspektrum.com
 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: