Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Plasty, pryže a kompozity v Brně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Plasty, pryže a kompozity v Brně

V sudých letech se na brněnském výstavišti společně s MSV koná specializovaný veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex. Letošní rok je sice rokem lichým, přesto ani letos nebudou firmy z tohoto oboru chybět.

„Již nyní je jasné, že pavilon G1 bude zaplněný do posledního místa,“ říká Michalis Busios, ředitel MSV. „Inovativní výrobní technologie se na Mezinárodním strojírenském veletrhu budou prezentovat zejména 3D tiskem. Během veletrhu se bude konat i největší tuzemská konference o tomto tématu, kterou pořádá Vydavatelství Nová média, a vystavovatelé jsou zastoupeni stále ve větší míře,“ dodává.

Jedním z vystavovatelů právě z oboru plastů je společnost Jan Svoboda s.r.o. Její jednatel, Ing. Jan Svoboda (a pravděpodobně nejen on), je přesvědčen, že česká plastařina je podstatně ovlivněna sestupným cyklem automobilového sektoru. Jedním ze současných trendů v oboru je podle něj také výrazná opatrnost v oblasti investic.

„Právě pohled na financování a pořizování moderních technologií je a bude výrazným dělitelem firem,“ říká. „Mnoho firem totiž neinvestovalo v době, kdy průmysl stoupal. A teď, když práce pomaličku začíná ubývat, se investovat bojí. Technologická ztráta pro tyto firmy, které technicky neinovovaly, tedy výrazně narůstá a zákaz investovat logicky tyto problémy ještě prohlubuje.“


„Extrémně důležité je pro firmu zálohování znalostí techniků,“ říká Jan Svoboda.

O procesech a lidech

Podle jeho slov však naopak firmy, které se nebály udělat technické, technologické a personální změny v dobách hojnosti, stále jedou a ztrátu práce nepociťují. Například investice do patentovaného gravimetrického dávkování Liad šetří okolo 80–90 tis. Kč ročně, a je tedy citelnou finanční výhodou. Dále firmy, které investovaly do digitalizace procesů, například pomocí systému MachineLOG IT, jsou výrazně lépe připraveny na turbulence na trhu.

„Extrémně důležité je dnes pro firmu zálohování znalostí techniků,“ hodnotí prostředí svého oboru Jan Svoboda. „Tak, jak se firmy začínají dělit z hlediska investic a moderních technologií, ještě výraznější diferenciace nastává právě u znalostí. Firmy, které cíleně dbají na vzdělávání technického personálu, mají obrovský náskok. Mnohdy totiž technici kladou zarytý odpor vůči čemukoliv novému, ať již v oblasti techniky, nebo vzdělávání. Mnozí zaměstnanci jsou totiž přesvědčeni, že jsou osobním převtělením děda Vševěda, kombinovaného s MacGyverem, a přitom neznají základy procesů.“

Největší rozdíl je podle něj stále v lidech, a to přes všechnu elektronizaci, digitalizaci, robotizaci a automatizaci.

„Firmy, které mají osvícené vedení – což se pozná například podle investicí do chytrých a kvalitních věcí během růstu, osvícené techniky a zaměstnanců, kteří se doslova pídí po tom, jak využít na maximum potenciál nově koupených strojů a přístrojů – mají potenciál růstu i v blízké budoucnosti, která bude z hlediska výroby v lepším případě stagnující,“ uzavírá Svoboda.

Pro nízkonákladovou výrobu

Dalším z vystavovatelů, tentokrát z oblasti výpočetní techniky, kancelářského vybavení a nekonvenčních technologií, je společnost Elvira. Jan Šmejcký, jednatel společnosti hodnotí trendy na trhu slovy: „Konstruktéři a výrobci na českém a slovenském trhu vnímají 3D aditivní, skenovací a SW technologie jako nutnou součást rozvoje, produktivity, úspory nákladů a času k dosažení dříve téměř nemožných geometricky složitých prototypů, vzorů a výrobků. Od počátku 2018 registrujeme zvýšený zájem aplikace všech 3D technologií napříč školskými, průmyslovými, výrobními a vývojovými odvětvími.


„Konstruktéři a výrobci na českém a slovenském trhu vnímají 3D aditivní, skenovací a SW technologie jako nutnou součást rozvoje,“ říká Jan Šmejcký.

Podle něj bývá velkou příležitostí využít MSV Brno k představení novinek. Aditivní a 3D technologie obecně si zde získávají rok od roku větší pozornost. Jako zástupce největšího světového výrobce 3D Systems a vynálezce 3D tisku hodlá Elvira letos návštěvníkům naživo předvádět inovace, které změní mnohé po desetiletí zavedené postupy v konstrukci, prototypování, průmyslové a nízkonákladové výrobě.

„Představíme například dvojici zařízení 3D tiskáren MJP2500W a MJP2500IC z dílny výrobce 3D Systems. ‚W‘ je určena pro vysoce detailní a přesný 3D tisk pro šperkařské a modelářské obory s přesností do 16µ. ‚IC‘ (Industry Casting) usnadní a zrychlí přípravu geometricky složitých modelů pro odlití bez nutných komponentů jader. Obě tiskárny MJP2500W/IC tisknou přesné master modely z voskového materiálu, jenž má standardní vypalovací postupy. Výtisky z MJP2500W/IC tak mohou být součástí standardního procesu společně s běžnými voskovými modely. Netřeba mimořádných postupů. Náš vosk – váš vosk!“ upřesňuje Jan Šmejcký.

3D tiskárna MJP2500IC z dílny výrobce 3D Systems

Bezpečně a ve zdraví

Dalším tématem letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu je bezpečnost práce a ochrany zdraví při práci. Tyto oblasti byly dlouhá léta náplní samostatného veletrhu Interprotec, nicméně již od roku 2017 je tato nomenklatura součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu. A je to logické – vystavovatelé z tohoto oboru chtějí být blízko svým odběratelům ze světa průmyslu.

Hana Janišová

hana.janisova@mmspektrum.com

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Nekonvenční technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: