Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Po stopách požadavků Průmyslu 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Po stopách požadavků Průmyslu 4.0

Letošní heslo mezinárodního strojírenského veletrhu EMO 2017 – „Propojováním systémů k moderní výrobě“ – jasně hovoří pro další prohlubování a rozšiřování platformy Průmysl 4.0. Také italský výrobce obráběcích center Pama na svém stánku na EMU představí stroje, které tuto platformu podporují.

Největší novinkou je řada multifunkčních obráběcích center Speedmat VM (alternativně VMT, tj. včetně vertikálního soustružení). Stroj má pevný portál a přesuvný stůl. Po přesuvném příčníku jezdí ve směru osy Y výkonná tuhá kontinuálně řízená hlava. Tento multifunkční stroj umožňuje frézování, vyvrtávání a vertikální soustružení při jednom upnutí. Parametry stroje jsou pro přehlednost uvedeny v tabulce. Stroj má nový multifunkční panel operátora plně podporující platformu Průmysl 4.0. Panel má dotykový 24" displej s podsvícenou klávesnicí a lze jej zákaznicky modifikovat. Současně může být zobrazeno více oken podle aktuálních potřeb operátora stroje. Pokud je stroj vybaven kamerovým systémem, pak panel umožnuje detailní zobrazení vlastního obrábění. Prostřednictvím jednoduchého individuálního klíče panel rozpozná a zaznamená, kdo se strojem pracuje.

Druhým vystaveným strojem bude frézovací horizontální CNC centrum Speedmill. Jedná se o modulární obráběcí centrum s jezdicím stojanem, které má na vřeteníku obráběcí hlavy. Pracovní prostor tvoří desková pole a otočné stoly, které se přizpůsobují potřebám uživatele. Stroj lze dodat v několika velikostních řadách. V ekonomické konfiguraci jej lze vybavit pevnou univerzální hlavou anebo automatickými výměnnými hlavami. Konstrukce a výroba obráběcích hlav spadá plně pod kompetence společnosti Pama. Aktuálně je v nabídce zhruba 120 druhů hlav, ale také je lze podle potřeb uživatele modifikovat nebo vytvořit hlavu úplně novou. Dvouosá hlava pro kontinuální pětiosé obrábění je vhodná zejména pro formárenský a letecký průmysl.

Všechny stroje řady Speedmill mají tepelně symetrickou konstrukci stojanu, která umožňuje symetrické uložení vřeteníku.
 


Znázornění jednotlivých pracovních os multifunkčního centra Speedmat VM

 

Bez softwaru to nejde

Software PR2 Suite sám výrobce dlouhodobě používá ve vlastní výrobě. Zjednodušeně řečeno do softwaru se implementují data o výrobních strojích, všech nástrojích a vlastních obrobcích. Software umožnuje implementovat všechny CNC stroje ve výrobě i s rozdílnými řídicími systémy (Heidenhain, Siemens a Fanuc). Podle technických dat strojů, skladby obrobků (rozměry a materiály) a nástrojů, které jsou k dispozici, respektive zadané v softwaru, je tento software schopný rozplánovat obrábění na jednotlivé stroje. Takto lze snadněji plánovat kapacity strojů, pracovníků a nástrojů, redukovat duplicity nástrojů a celkově snížit počty nástrojů. Dále má uživatel zaznamenanou celou historii dat a různé simulace plánování výrobních kapacit jsou rychle k dispozici. Součástí softwaru je také APP Monitor, tzn. že i na mobilním telefonu jsou online informace o pracovním stavu všech implementovaných strojů do tohoto systému.


Panel a detail individuálního spouštěcího klíče

 

Speciální technická řešení navíc

Obráběcí centra s označením HP mají integrovaný přímý pohon vřeteníku, tj. bez převodovky. Tímto řešením je zajištěn dostatečný krouticí moment na vřetenu s výhodou vyšších otáček než u klasického řešení s převodovkou. Výhody přímého pohonu ve smykadle se projeví zejména při rychlosti vrtání a závitování a dále i v kvalitě obrobeného povrchu. Toto konstrukční řešení je daleko jednodušší než tradiční řešení s převodovkou a tím je také spolehlivější.

Symetrické uložení vřeteníku obráběcích center Speedmill

Pro vyšší přesnosti obrábění je možné do stroje implementovat vyvrtávací vřeteno s hydrostatickým uložením. Vyvrtávací vřeteno se pohybuje v dutém vřetenu obloženém bronzovými ložisky na olejové vrstvě.

K hlavním výhodám hydrostatického uložení patří:

  • vyšší tuhost a tlumení pro lepší obrábění v obtížných podmínkách;
  • žádný kontakt „kov na kov“ znamená žádné poškození povrchu;
  • nulové tření znamená vyšší přesnost polohování a delší životnost vřetena;
  • hydrostatický olej ložisek je teplotně stabilizovaný, čímž je zajištěno, že pracovní vřeteno je také teplotně stabilizováno a je eliminována jeho teplotní roztažnost, což má opět vliv na konečnou přesnost při obrábění.
     

V pracovním prostoru stroje jsou ve většině případů instalované otočné stoly, které mají uložení pracovní desky na hydrostatickém axiálním ložisku. Axiální hydrostatické ložisko desky stolu je předepnuto vůči hydrostatickému vedení umístěnému na loži stolu, které má navíc větší průměr, čímž se zvyšuje i axiální a radiální naklonění vůči tradičnímu konstrukčnímu řešení. Jinými slovy, naklápěcí tuhost celého axiálního ložiska je minimálně o 50 % vyšší než u klasického provedení.

 


Vyvrtávací vřeteno s hydrostatickým uloženímUložení pracovní desky na hydrostatickém axiálním ložisku

Za zmínku stojí také software pro řízení preventivní údržby stroje PMP (Pama maintenance program). Systém vysílá upozornění operátorovi stroje nebo pracovníkovi údržby/servisu na obrazovku řídicího systému s alarmem nebo zprávou, která zůstane zobrazena na obrazovce. Údržbářské operace musejí být provedeny a potvrzeny specifickým heslem a zaznamenány do interního souboru. Rozhraní operátora na obrazovce zobrazí status údržby stroje v reálném čase. Software PMP standardně obsahuje počítadlo času stroje, řízení servisních prohlídek, řízení servisu jednotlivých obráběcích hlav. Další příslušenství stroje může být součástí PMP jako volitelná opce.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.

MRM Machinery
Pama: místění na EMO: hala 13, stánek B02, MRM Machinery, umístění na MSV: pavilon P, stánek 26

Ing. Miroslav Chmelka a Ing. Radek Šopf

chmelka@mrm-machinery.cz

www.mrm-machinery.cz
 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: