Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pohony a hydraulika
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Pohony a hydraulika

Společnost Gates Corporation je celosvětová diverzifikovaná průmyslová společnost, která poskytuje vyspělá řešení přenosu síly a hydrauliky. Přináší totiž produkty a služby, které snižují celkové náklady na vlastnictví pro širokou řadu aplikací.

Produkty a služby firmy Gates pomáhají zákazníkům v pěti klíčových segmentech trhu: energie/průzkum/těžba, infrastruktura a zemědělství, doprava, automobilový průmysl, zpracovatelský a specializovaný průmysl. Gates je přední konstrukční společnost, která se opírá o výzkum a vývoj. Neustále se snaží zdokonalovat obor zabývající se přenosem pohybu vyvíjením bezpečných pokrokových produktů, služeb, systémů a řešení.

Polyuretanové řemeny a spojky

Společnost Gates, dodavatel pohonů a hydrauliky pro výrobce strojů, automobilů a motocyklů, rozšiřuje svůj program polyuretanových řemenů o zcela novou řadu produktů. Extrudované ploché řemeny Black Flat jsou vyrobeny z velmi pevného polyuretanu, který se používá hlavně při zdvihání a přemisťování břemen.

 
Společnost Gates díky produktové řadě plochých řemenů Black Flat rozšiřuje technické možnosti použití polyuretanových řemenů a nabízí svým zákazníkům širší sortiment řemenů z jediného zdroje.

Vývojem a výrobou polyuretanových řemenů se zabývá závod Gates v městě Pfungstadt v Německu. Řada plochých řemenů Black Flat, která zde byla vyvinuta, je speciálně určena k plnění různorodých mechanických požadavků. V kombinaci s různými typy polyuretanových profilů a kordů lze vytvořit řemeny se širokou škálou mechanických vlastností. Pro potravinářský průmysl se dodávají ploché řemeny s certifikací EU a FDA. Na vyžádání je možné provést další úpravy řemenů pro speciální aplikace a řemeny mohou být dodávány např. s jinou povrchovou úpravou, jinými profily nebo mohou být děrovány.

 
Produkty společnosti zajišťují 100% těsnost bez úkapů, úsporu nákladů a krátké prostoje. Šroubení vyhovují všem průmyslovým požadavkům a s mnohonásobnou jistotou překračují požadavky norem ISO na pevnost v tlaku při provozním tlaku 800 bar.

Všechny řemeny se vyznačují hladkým chodem, nízkými vibracemi, malým vytahováním a vysokou pevností. Zpravidla se prodávají na metry a v aplikacích jsou zajištěny upínacími destičkami nebo na trhu jedinečným jednoduchým upínacím systémem Fix-Flat, který se velmi snadno instaluje. Tento spojovací systém, který se dodává pro všechny typy řemenů Black Flat, byl přihlášen k patentování. Účinně zajišťuje bezpečné spojení plochých řemenů ve srovnání s konvenčními svorkami.

Ekologická šroubení

Gates EMB (Eifeler Maschinenbau), firma skupiny Gates v Evropě, je jedním z největších evropských výrobců šroubení s řezným prstýnkem podle DIN 2353/ 8434-1 z oceli a ušlechtilé nerezové oceli 1.4571.

Společnost nabízí různé spojovací systémy pro hydraulické trubky. Produktová paleta zahrnuje osvědčený řezný prstýnek se dvěma řeznými hranami (DS) a řezný prstýnek s měkkým těsněním (DSW). Milionkrát osvědčený řezný prstýnek DS lze objednat v provedení z oceli a z ušlechtilé oceli. Zvláštní konstrukce prstýnku DS vede vedle zvýšené stability také k odlehčení závitové matice, zatímco zmenšení průřezu optimalizuje radiální tuhost a zajišťuje bezpečné upnutí trubky. Pro zákazníky, kteří potřebují řešení s řezným kroužkem s měkkým těsněním, nabízí společnost prstýnek DSW.

 
Pro zajištění vyšší pevnosti a celistvosti se koncovka GSM skládá z jednoho kusu s předinstalovanou objímkou a samotná je vyrobena z jednoho kusu oceli. Tato koncovka zajišťuje delší životnost a spolehlivost hydraulických systémů a menší prostoje pro aplikace až do 2" a 420 barů.

Při splnění směrnice EU 2000/53/ES nabízí firma Gates EMB pro svá trubková šroubení povrchovou ochranu bez obsahu šestimocného chromu – NanoProtect. Tento systém umožňuje uživatelům v oblasti strojírenství a mobilní hydrauliky používání povrchové technologie, která je šetrná k životnímu prostředí a současně snižuje náklady na recyklaci. Inovativní povrchová ochrana stříbřitě šedého vzhledu je výsledkem intenzivního výzkumu a vývoje v oblasti galvanizační techniky a rozsáhlých laboratorních a praktických testů. Optimalizované pasivační metody vedou k výrazně lepší antikorozní ochraně, než mohou nabídnout běžné pasivace s obsahem šestimocného chromu se žlutým povrchem.

Pro zvláštní aplikace nebo na speciální přání zákazníků jsou šroubení společnosti Gates EMB dodávána také se známým zinkoniklovým povrchem. Díky tomu může reagovat na všechny požadavky, které má zákazník na povrchovou úpravu. Odborníci tak mají k dispozici osvědčený program vysoce kvalitních šroubení s optimálním poměrem ceny a výkonu, který nevyžaduje žádné změny v technice montáže.

Bezořezové řešení až do 2"

Neustále kompaktnější a výkonnější aplikace pro těžká nákladní vozidla a pojízdné stroje, stejně tak jako aplikace v odvětví energetiky, průzkumu a těžby nerostů, zvyšují poptávku po sestavách hadic s většími průměry a pro vyšší provozní tlaky. Jako odpověď na tyto požadavky trhu společnost Gates vyvinula nové koncovky GlobalSpiral Maximum (GSM) pro šestiopletové hadice EFGxK.

 
Řemeny jsou vyráběny v Evropě, jsou odolné proti vysokým teplotám a oleji, antistatické a mají tichý chod. Díky dramaticky zvýšenému výkonu jsou řemeny PowerGrip GTX v současné době nevýkonnější gumové synchronní řemeny na trhu.

Nabízí naprosto těsné řešení a odstraňuje riziko kontaminace systému hydrauliky nebo rozpojení spojky při špatném ořezu hadice. Současně s konstrukcí koncovek GlobalSpiral Maximum společnost také rozšířila svou řadu nově vyvinutých hadic o 32EFG6K – hadici R15 ve světlosti 2". V souladu s tradicí společnosti Gates v oblasti sestav hydraulických hadic také nové kombinace vydrží 1 000 000 cyklů impulzů při teplotě +121 °C bez náznaku jakýchkoliv únavových trhlin.

Nový prémiový gumový synchronní řemen na veletrhu v Brně

Společnost Gates Industrial Europe představuje nový prémiový synchronní řemen PowerGrip GTX, nejnovější inovaci vysoce výkonných synchronních produktů. Pokud zákazník hledá vysokou pevnost, minimální vytahování, tichý chod a vysokou odolnost proti nárazovému zatížení, je tato řada vhodná pro nejširší škálu aplikací, pro něž je nezbytností dlouhá životnost a trvalá provozní spolehlivost. Používají se v nejvíce zatížených pohonech v různých odvětvích a trzích, od zpracování dřeva a papírenství po kompresory, obráběcí stroje, pásové dopravníky, vytápění a ventilaci, vzduchem chlazené výměníky tepla, potravinářské stroje.

Řemeny lze dodat v roztečích 8M a 14M a jsou optimální volbou v podmínkách vysokých točivých momentů v nových konstrukcích pohonů. Lze je použít i ve stávajících pohonech a jsou také ideální pro inovace existujících pohonů, protože jsou kompatibilní s řemenicemi HTD. Pro Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně byla vydána nová brožura v češtině.

Účinná řešení pro omezení emisí výfukových plynů

Nová verze Směrnice pro nesilniční pojízdné stroje (obecně známá jako NRMM) – Stage IV – začne platit v roce 2014. Shoda s těmito normami je trvalou výzvou pro všechny výrobce vznětových motorů a mobilních strojů. Systém SRC (Selective Catalytic Reduction) byl považován za správnou odpověď na nové přísnější předpisy omezující emise. SRC se skládá ze speciální katalytické komory vestavěné do výfukového systému vznětového motoru. SRC používá kapalinu DEF (Diesel Emissions Fluid) jako prostředek pro snížení obsahu plynných škodlivých oxidů dusíku (NOx) ve výfukových plynech motorů a vyžaduje speciální sestavy hadic pro vedení horkých plynů a procesní kapaliny.

 
Společnost Gates vyvinula jedinečnou konstrukci vysoce kvalitních SCR hadic.

Protože kapalina DEF zamrzá při teplotě –12 °C, je nezbytné, aby se vstupní, výstupní i tlakové hadice SCR mohly rychle ohřát. Hadice na bázi nylonu mají speciální uhlíkovou vrstvu a izolační plášť EPDM a jsou dodávány se speciálními vyhřívanými spojkami (rychlospojky v souladu se SAE J2044). Byly provedeny rozsáhlé srovnávací testy různých konstrukcí sestav hadic systémů SRC dostupných na trhu. Ve srovnání s drátem opletenými hadicemi umožňuje patentovaná technologie s karbonovými vlákny opletenými hadicemi rovnoměrnější zahřívání hadice a tím i mnohem kratší čas pro rozmrznutí kapaliny. Navíc možnost upravit délku hadice nabízí mnohem větší flexibilitu při projektování.

Také ochrana konektorů je důležitá pro optimální výkon systému SCR. Testy za provozu prokázaly, že vniknutí vlhkosti může vést k selhání systému SCR následkem koroze elektrických propojení a může dojít k vyřazení systému SCR z provozu. Termoplastový over-mould design Gates řeší tento problém. Při testu stříkání soli podle ASTM B390 po dobu více než 18 měsíců nedošlo v sestavách ke změnám elektrického odporu, které by měly vliv na průběh ohřevu.

Gates, umístění na MSV: pavilon V, stánek 105

Ing. Sasha Kolouch

Ing. Petr Satori
SashaK@gates.com
www.gates.eu

Další články

Výzkum/ vývoj
Převody/pohony/ložiska/spojky
Pneumatické prvky/ kompresory
Hydraulika/ hydraulické prvky
Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: