Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pokrok v obráběcích nástrojích
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Pokrok v obráběcích nástrojích

Pokrok v oblasti vysokorychlostního obrábění, obrábění kalených materiálů a obrábění bez chlazení významným způsobem ovlivňuje jeden z předních světových výrobců nástrojů s břity ze slinutých karbidů - firma Sandvik Coromant.

Jedinečnou koncepci vrtání představuje CoroDrill Delta - C monolitní vrták zhotovený z kombinace dvou druhů slinutých karbidů. Jádro vrtáku je zhotoveno ze slinutého karbidu s větším podílem kobaltu, což zajišťuje vysokou houževnatost a dobrý výkon při malých řezných rychlostech vyskytujících se v ose vrtáku. Vnější část těla vrtáku je zhotovena ze slinutého karbidu s menším podílem kobaltu, ale s vyšším podílem karbidů, což zaručuje dobrý výkon při vysokých řezných rychlostech vyskytujících se na obvodě vrtáku. Pro zvýšení odolnosti proti opotřebení jsou vrtáky opatřeny vhodným povlakem. Pro vrtání korozivzdorných ocelí byla vyvinuta kombinace dvou speciálních materiálů doplněná optimalizovaným povlakem, která splňuje nároky těchto materiálů na obrábění dané jejich zpevňováním za studena. Materiál je označován TwinGrade a je dodáván v jakosti GC1030 - vhodný pro vrtání austenitických korozivzdorných ocelí.
Vrtáky CoroDrill Delta - C v provedení TwinGrade umožňují pracovat s dvojnásobně větším posuvem než ostatní na trhu běžně dostupné vrtáky. Mají přívod chladicí kapaliny tělesem vrtáku, dobré utváření a odvod třísek z místa vrtání, není nutné předvrtání díry, přesnost vrtané díry je 2 až 5 µm, jakost povrchu díry Ra = 1 až 2 µm. Vrtáky se dodávají v rozsahu průměrů 3 až 20 mm, maximální hloubka vrtané díry 5 x D. Vrtáky CoroDrill Delta - C se dodávají také v provedení jako stupňovité, určené zejména pro vrtání a sražení hrany děr pro závity. Činná část vrtáku je vyráběna v toleranci m7.

Sklíčidlo CoroGrip

Pro dosažení uvedené přesnosti vrtání je nutné vrtáky upínat do sklíčidla CoroGrip, které je součástí systému CoroGrip. Systém je tvořen přesným hydraulicky ovládaným sklíčidlem a přenosným nebo stabilním čerpadlem ovládaným stlačeným vzduchem. Konstrukce sklíčidla umožňuje upínat nástroj dvakrát vyšší upínací silou než dosavadní upínače, čímž lze přenášet i velmi velké krouticí momenty vznikající pří hrubování, aniž by došlo k proklouznutí nástroje ve sklíčidle. Sklíčidlo CoroGrip je dodáváno ve čtyřech velikostech 12, 20, 25 a 32 a může podle velikosti přenášet krouticí momenty 93, 440, 804 a 1512 Nm. Výměnu upnutého nástroje za jiný je možné provést za méně než 20 vteřin. Sklíčidlo má dlouhou životnost, ani při dlouhodobém používání se nemění síla a přesnost upnutí nástroje. Přesnost upnutí nástroje je vysoká, házivost upnutého nástroje je 2 až 6 µm (měřeno ve vzdálenosti 3x průměr od čela sklíčidla). Pomocí přesného seřizovacího přístroje (např. optického) lze nástroj délkově seřídit a upnout s přesností ± 3 až 5 µm, aniž by se tento při upínání pohnul ve směru své osy. Každé sklíčidlo je individuálně vyvážené (podle velikosti při 25 000 resp. 14 000 otáčkách za minutu), proto je možné s ním pracovat i při velmi vysokých otáčkách.

Vrtáky Coromant U

Vrtáky Coromant U jsou vrtáky s vyměnitelnou břitovou destičkou. Vrtáky jsou dodávány v rozsahu průměrů 12,7 až 57 mm, pro vrtání děr hlubokých 2 až 5xD (podle typu vrtáku). Tolerance vyvrtané díry je +0,2/-0,1 mm až +0,4/0,1 mm, jakost povrchu díry Ra = 1 až 5 µm. Nově jsou vrtáky Coromant U dodávány rovněž v provedení jako sdružený nástroj - jedná se o kombinaci operací vrtání, zahlubování a srážení hran. Tato provedení se dodává na zakázku. Produktivní vrtání lze realizovat s vrtáky Coromant U osazenými vyměnitelnými břitovými destičkami Wiper, které umožňují zvýšení posuvu při vrtání ocelí a litin až o 50%.

Břitové destičky Coromant Wiper

Hladicí vyměnitelné břitové destičky Coromant Wiper jsou skvělou možností, jak lze např. při soustružení odstranit následné broušení a zkrátit čas pro obrábění načisto na polovinu. Geometrie břitu hladicích VBD typ Wiper je navržena tak, že lze při stejné jakosti obrobeného povrchu obrábět dvakrát vyšším posuvem, nebo při použití stávajícího posuvu se dosáhne dvakrát lepší jakost obrobeného povrchu. Hladicí VBD se dodávají v jakostech slinutých karbidů vhodných pro obrábění ocelí, korozivzdorných ocelí i litiny. Rovněž jsou dodávány v nových bezniklových jakostech cermetů, řezné keramiky a kubického nitridu boru. Hladicí VBD se upínají do normálních držáků vyrobených podle ISO.

Vrták CoroDrillTM 800

Pro vrtání hlubokých děr je dodáván vrták CoroDrillTM 800. Vrták je speciálně konstruován pro vysoké řezné rychlosti a posuvy. Vrták je opatřen vyměnitelnými břitovými destičkami a vyměnitelnými vodícími lištami ze slinutého karbidu, což zaručuje vysoký výkon vrtání a dlouhou trvanlivost břitu. Těleso vrtáku je vyrobeno ze zušlechtěné ocele, čímž je dána vysoká tuhost a odolnost proti jeho opotřebení. Vrták má optimalizován přívod chladicí kapaliny, který zaručuje dokonalý odvod třísky z místa řezu a současně dokonalé mazání vodicích lišt. Vrtákem lze vrtat díry v rozsahu průměrů 30 až 65 mm, hluboké až 150 x D. Tyto vrtáky jsou vhodné i pro vrtání do austenitických korozivzdorných ocelí.

Stopkové frézy ze slinutého karbidu

Přestavitelem monolitních stopkových fréz ze slinutého karbidu je řada CoroMill Plura. Frézy této řady se vyrábějí v rozsahu průměrů 0,4 až 25 mm, v délkách 38 až 125 mm a v různém tvarovém provedení. Frézy jsou vhodné pro frézování osazení, otevřených i uzavřených drážek, frézování tvarů i pro kopírovaní. Stopkové frézy CoroMill Plura jsou dodávány v provedení pro hrubování, střední obrábění i pro obrábění načisto všech druhů materiálů. Pro správnou funkci fréz je vhodné je upínat do sklíčidla typ CoroGrip. Konstrukce fréz umožňuje jejich použití i pro frézování vysokými řeznými rychlostmi. Frézy jsou vyráběny v jakostech:
 • GC1010 - u této jakosti je základní slinutý karbid opatřen povlakem TiAlN naneseným metodou PVD, určeno pro obrábění ocelí, korozivzdorných ocelí, litiny, žáropevných superslitin a kalených materiálů až o tvrdosti HRC 63;
 • GC1020 - určeno pro obrábění bez i s chlazením všech druhů materiálů;
 • H10F - nepovlakovaná jakost slinutého karbidu určená pro obrábění hliníku a jeho slitin.
 • Toroidní frézy CoroMill 300

  Pro obrábění složitých tvarů dutin zápustek a forem jsou dodávány toroidní frézy CoroMill 300. Frézy jsou konstrukčně řešeny tak, aby bylo zaručeno bezpečné a spolehlivé obrábění při vysokých řezných rychlostech a posuvech. Toroidní frézy CoroMill 300 jsou osazeny dvěma kruhovými vyměnitelnými břitovými destičkami umístěnými tak, že obě VBD překrývají úplně nebo téměř osu frézy. Při malé axiální hloubce řezu lze pracovat s vysokým posuvem na zub a při současně malé radiální hloubce řezu (obrábění načisto), kdy v místě řezu vzniká málo tepla je možné použít až pětkrát vyšší řeznou rychlost, oproti dosavadním zvyklostem.

  Kotoučové frézy CoroMill 331

  Pro frézování přesných drážek jsou k dispozici kotoučové frézy CoroMill 331. Frézy jsou dodávány v rozsahu průměrů 80 až 315 mm, je možně frézovat drážky široké 6 až 26,5 mm, do hloubky až 114,5 mm, s přesností ± 0,01 mm. Konstrukce břitů fréz zaručuje dokonalý odvod třísek z místa řezu i při vysokých řezných rychlostech a při frézování hlubokých drážek. Celý rozsah frézovaných drážek se obsáhne pouze pěti VBD. Tyto frézy lze použít nejen pro frézování drážek, ale také pro upichování, frézování horního a spodního osazení, frézování rovinných ploch a pro vyvrtávání. Frézovat lze posuvem až 0,4 mm na zub, při zachování přesnosti rozměrů a dobré jakosti obrobené plochy.

  Systémy CoroTurn 107, CoroTurn 111

  Pro soustružení vnějších i vnitřních povrchů jsou určeny systémy CoroTurn 107 a CoroTurn 111. Systém CoroTurn 107 je určen pro vnější soustružení malých, dlouhých nebo štíhlých výrobků a pro soustružení děr o průměru 16 až 75 mm. Positivní geometrie břitu (? = +7°) zajišťuje hladký řez bez vibrací,čímž se získá lepší jakost obrobeného povrchu a vyšší přesnost výroby. Systém CoroTurn 111 je určen pro soustružení děr o průměru 7 až 32 mm, při velkém vyložení nástroje. Vzhledem k positivní geometrii břitu probíhá obrábění hladce, bez vibrací. Pro velká vyložení nástroje se musí použít nástroj s vestavěným tlumičem. Každý nástroj má na těle laserem vyznačené maximální přípustné vyložení. Pro upínání nástrojů s válcovým tělem byla vyvinuta speciální upínací objímka, která zaručuje správnou polohu břitu vyměnitelné břitové destičky a současně umožňuje rychlé a jednoduché upínání do upínače na obráběcím stroji.

  Další články

  Obráběcí stroje a technologie

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: