Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pracovat pro lidi a s lidmi
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Pracovat pro lidi a s lidmi

Globální hráč v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií. Tak lze stručně charakterizovat společnost Schneider Electric, která poskytuje řešení pro domácnosti, budovy, datová centra, infrastrukturu i průmysl. Využili jsme příležitosti vyzpovídat jejího senior vice prezidenta pro oblast lidských zdrojů, pana Manuela Angel Sanchez Vivase, který v rámci evropského trhu zodpovídá za řízení více než 38 tisíc zaměstnanců ve 36 zemích a v září zavítal do Prahy. V rámci evropského trhu zodpovídá za řízení více než 38 tisíc zaměstnanců ve 36 zemích.


„Vše je mnohem snazší, pokud jste pokorný, nasloucháte lidem a respektujete je,“ říká Manuel Angel Sanchez.

(Zdroj: Schneider Electric)

MM: Máte zkušenosti z řízení kulturně specifických trhů a lidí s odlišnými zvyky i pracovními návyky – např. Blízký východ a Afrika, Pobaltí, Španělsko. Pomáhá vám při práci s odlišnými kulturami jednotná firemní kultura a lze ji vůbec striktně uplatňovat napříč nadnárodní firmou?

M. A. Sanchez:
V první řadě věřím, že existují určité lidské vlastnosti, které vám pomohou integrovat se do jakékoliv kultury. Vše je mnohem snazší, pokud jste pokorný, nasloucháte lidem a respektujete je. Je důležité projevit úctu a zájem o danou zemi, ve které pracujete, o její kulturu a společnost. V principu tedy jde o ochotu učit se a respektovat odlišnost kulturních prostředí.

Firemní hodnoty nám samozřejmě pomáhají v každodenní společné práci a rozhodování. Například, pokud se bavíme o vztahu se zákazníkem, základem je slušnost. Chceme, aby lidé, bez ohledu na to, jestli sedí v Praze, nebo v Nikaragui, projevovali stejný zájem o zákazníka a jejich cílem byla stejná snaha vyhovět všem jeho potřebám. Díky našim firemním hodnotám mluvíme stejným jazykem a máme stejný pohled na věci, o které usilujeme. A osobní dovednosti v kombinaci s těmito hodnotami pomáhají k integraci v různých zemích a kulturách.

MM: Jak se vám ve Schneider Electric podařilo zvládnout jarní pandemii covid-19? Dokázali jste udržet výrobu a pracovní místa ve výrobě? Přizpůsobovali jste například nějak výrobu aktuálním požadavkům?

M. A. Sanchez:
Byli jsme, pochopitelně, zasaženi jako většina společností. Jde o velmi náročné období, během nějž na jedné straně musíme chránit zájmy firmy a její rentabilitu, kdy už nyní víme, že prodeje mírně klesly. Na straně druhé ale musíme ochránit i naše zaměstnance. Proto jsme přijali řadu převážně dočasných opatření, abychom se přizpůsobili novým okolnostem. V některých zemích jsme například zkrátili pracovní dobu, takže lidé namísto klasických pěti dnů v týdnu pracovali jenom čtyři.

MM: Jak situace ovlivnila budoucnost vaší firmy, jak pracujete se zaměstnanci v „novém normálu“? Zavedli jste nějaká dlouhodobá či trvalá opatření ve výrobě nebo v rámci administrativních/obchodních pozic?

M. A. Sanchez:
Myslím, že pandemie pouze urychlila některé změny, které byly v běhu už předtím. Potvrdili jsme si například, že ne všechna setkání prodejců se zákazníky musí být vedena osobní formou, ale mohou probíhat online. Zároveň se zvýšil počet elektronických objednávek, e-comerce je na vzestupu více než kdy předtím. Ale bavíme se vůbec o nových věcech? Rozhodně ne. Fungovaly už před pandemií, jen jsou v důsledku aktuální situace přijímány mnohem rychleji.

MM: Jak ve Schneider Electric pracujete s rychlým rozvojem automatizace a robotizace, který má dopad i na pracovní síly ve výrobě? Rostou například požadavky na dovednosti vašich zaměstnanců nebo jim poskytujete vlastní školení a rekvalifikaci?

M. A. Sanchez:
Je pro nás zásadní investovat pravidelně čas a peníze do zvyšování kompetence našich zaměstnanců a řada z nich absolvuje v průběhu roku nejrůznější školení. Pokud se ptáte na konkrétní pozice, pak bych mohl jako příklad uvést právě Česko, kde najdete různě zaměřená pracoviště. Je zde továrna v Písku, kde se různé pracovní procesy stále více automatizují, což vyžaduje vyšší úroveň znalostí a dovedností. A na to je potřeba naše zaměstnance připravit. Dalším pracovištěm je vývojové centrum v Napajedlech, které pracuje na produktech, jež následně uvádíme na trh a představujeme v těch nejinteligentnějších budovách v Evropě. I zde jsou, pochopitelně, nutná školení.

MM: Jak vnímáte úlohu žen ve světě technologií? Dokážou se ženy v tomto oboru prosadit?

M. A. Sanchez:
Pro mě osobně je zásadní dosáhnout genderové rovnosti. Zastoupení žen u nás ve firmě rok od roku vzrůstá. V Evropě tvoří ženy přibližně 35 % všech zaměstnanců a rádi bychom toto číslo ještě zvýšili. Jak toho ale dosáhnout? Narážíme hned na několik problémů. Zaměstnání ve sféře technologií není ženami vždy dobře přijímáno, snažíme se je proto svým přístupem zbavit různých obav a předsudků. Věřím, že oblasti naší činnosti jsou nesmírně zajímavé jak pro muže, tak pro ženy. Ostatně technologie jsou hnacím motorem naší budoucnosti. Těší nás, že rok od roku počet žen u nás stoupá. Jsme společnost, která nastavuje všem stejné podmínky bez ohledu na národnost, pohlaví nebo sexuální orientaci. V budování firemní politiky jsme ušli dlouhou cestu a dnes mohu s hrdostí říct, že jsme mimo jiné součástí hnutí We for She při OSN, které se snaží podporovat ženy v postupu na vrcholové pozice v rámci firem. A jsem přesvědčený, že to není poslední krok. Ten uděláme teprve v momentě, kdy dosáhneme absolutní genderové rovnosti, která bude odrážet stav společnosti, v níž působíme. V rámci České republiky by proto do budoucna mělo být zastoupení mužů a žen ve firmě padesát na padesát.

Michaela Šimková

Další články

Informační technologie/E-business
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: