Témata
Reklama

Praktické zkušenosti se zaváděním CAM systému

16. 07. 2003

Firma John Crane Sigma před rokem zakoupila CAM systém EdgeCAM. Jak zavedení tohoto systému změnilo její práci, jsme se jeli podívat i se zástupci dodavatele - firmy Sonetech

Firma John Crane Sigma, a. s., byla založena před 10 lety jako společný podnik společností TI Group plc. a Sigma Lutín. Nyní je jedním z hlavních výrobních závodů John Crane v Evropě a rovněž centrem pro řízení obchodních aktivit John Crane pro region střední a východní Evropy. John Crane dodává mechanické ucpávky, spojky, lubrikační systémy a labyrintová těsnění ložisek. Vlastní výroba v Lutíně je zaměřena na dílce mechanických ucpávek do čerpadel. Na otázky z oblasti TPV odpovídal Production Engineer Petr Vrtěl, za společnost Sonetech se rozhovoru zúčastnil David Emler.
Reklama
Reklama
Reklama

MM: Můžete představit zdejší výrobu?

P. Vrtěl: Mechanické ucpávky do čerpadel, které vyrábíme, jsou rotační dílce o průměru asi 40 až 300 mm, materiálem je většinou austenitická nerez, případně jiné nerezové slitiny. Jde o kusovou výrobu, vyrobené komponenty se zasílají zákazníkům, kteří je montují do svých zařízení. Pracujeme podle jejich výkresů, technologii si děláme sami. K dispozici máme 32 CNC strojů s různými řídicími systémy - nejčastěji je zastoupen Fanuc, typy 0 až 15, dále Heidenhain 415 a 430, Mazatrol T+ aj. Většinou jde o soustruhy, ale máme zde i čtyři obráběcí centra, v rozmezí od dvou do pěti řízených os.

MM: Kdy byl ve vaší firmě nasazen EdgeCAM a proč jste si jej vybrali?

P. Vrtěl: EdgeCAM byl nasazen v červnu 2002. Při jeho výběru jsme se rozhodovali mezi dvěma systémy. EdgeCAM jsme si vybrali z důvodu lepší zákaznické podpory a možnosti nechat si připravit postprocesory na zakázku.
D. Emler: Jak dlouho vám zavedení EdgeCAMu trvalo?
P. Vrtěl: Co se týká EdgeCAMu, základ je velmi jednoduchý a k jeho naučení stačilo několikadenní školení. V EdgeCAMu jsou již k dispozici základní postprocesory, takže jsme jej mohli začít používat hned. Postupně jsme si je nechali na zakázku upravit, aby v nich byly obsaženy všechny cykly, které jsme potřebovali, a aby vzhled NC kódu odpovídal našim potřebám a mohli jsme do něj případně zasáhnout. V EdgeCAMu je sice nástroj pro konstrukci postprocesorů, ale z časových a personálních důvodů jej nevyužíváme. Bylo pro nás výhodnější nechat si připravit postprocesory na zakázku.
Než jsme se se systémem dokonale sžili, trvalo to asi dva měsíce, ale ten základ, abychom s ním mohli dělat, byla otázka dvou až tří týdnů.

MM: Jaký je postup při zpracování nové zakázky?

P. Vrtěl: Pokud dostaneme novou zakázku, podle složitosti se určí, na kterém stroji se bude dělat a v EdgeCAMu se připraví program. Je-li potřeba stroj změnit, není problém pomocí postprocesoru vygenerovat nový kód. Dříve si obsluha psala programy přímo na stroji - to znamenalo jednak dlouhé přípravné časy, jednak bylo nutno při změně stroje naprogramovat součást znovu, což podle její složitosti trvalo asi 10 až 30 minut. Pokud obsluha nebyla dostatečně kvalifikovaná, psal se program ručně v kanceláři pomocí textového editoru.
Po zakoupení EdgeCAMu vzniklo technologické pracoviště, kde je zaměstnáno 6 lidí, z nichž čtyři přímo pracují s EdgeCAMem. Dílce vymodelují a udělají na ně technologický postup. Protože používáme řadu různých strojů a řídicích systémů, má to tu výhodu, že není problém vygenerovat NC kód pro libovolný vhodný stroj pomocí postprocesorů.

MM: Jakou formu konstrukční dokumentace využíváte?

P. Vrtěl: Výkresy dostáváme buď faxem, po firemní síti, nebo v klasické tištěné podobě, takže je vlastně kreslíme znovu sami. Původně jsme pracovali ve 2D, v současné době zkoušíme 3D modelování v Solid Edge. Protože některé typy ucpávek jsou vyráběny v několika velikostních řadách, využíváme přitom možnosti modely asociativně navázat na tabulky z Excelu. Pak stačí jen vybrat velikost, modelář sám změní rozměry modelu, EdgeCAM to rozpozná a upraví dráhy nástrojů.

MM: Jak velká je časová úspora?

P. Vrtěl: Úspora spočívá v odstranění nutnosti programování na stroji, navíc obsluha dostane odladěný program, s nímž může hned pracovat. Kompletní TPV pro nový typ ucpávky dříve trvala asi měsíc, neboť celá sestava obsahuje sice 4 dílce, ale zároveň byla vyráběna až ve 35 velikostech. Bylo tedy nutno udělat 4 x 35 programů. Teď stačí udělat 4 modely, navázat je na tabulky a připravit 4 programy. Na to stačí jedna směna.
D. Emler: Využívá se tedy tvarové podobnosti a asociativity s modelem. A co se týká výsledného výrobního času?
P. Vrtěl: Asi o 20 minut se zlepšily přípravné časy, neboť obsluha si programy nepíše. Co se týká vlastního výrobního času, díky optimalizovaným postprocesorům jsou minimalizovány zbytečné nájezdy, v programu také zadáváme optimální řezné podmínky. Dříve se stávalo, že obsluha z pohodlnosti nebo neznalosti raději navolila nižší rychlosti. Úspora výrobního času pak činí podle konkrétního případu od dvou minut do půl hodiny.

MM: Jakým způsobem provádíte verifikace před vlastním obráběním?

P. Vrtěl: EdgeCAM má svou verifikaci, kterou využíváme.
D. Emler: Odpovídají časy spočítané EdgeCAMem realitě na dílně?
P. Vrtěl: Pokud jsou dobře nastaveny postprocesory, časy odpovídají, alespoň pokud se týká obrábění "na jednu šponu". Jenže pracujeme v setinových tolerancích, takže některé průměry opracováváme na třikrát, pak se rozdíl mezi spočteným a skutečným výrobním časem pohybuje do pěti minut u prvního dílce. Po odladění prvního kusu je to bez problémů. Jsou v tom zahrnuty i časy na výměnu nástrojů a na nájezdy, které závisí na typu stroje a zadáváme je při tvorbě postprocesoru.
D. Emler: Děláte v EdgeCAMu také kalkulace?
P. Vrtěl: Pro zákazníky běžně připravujeme nabídky. Cenovou nabídku připravujeme dvěma způsoby. Buď využíváme svůj informační systém, kde máme zhruba spočítané časy pro různé typy a velikosti obrobků, nebo pokud máme více času a určitou pravděpodobnost, že zakázku získáme, děláme kalkulaci pomocí EdgeCAMu. Když pak zakázka přijde, už ji vlastně máme nachystanou.
D. Emler: Používáte přitom Manažera zakázek, který je v EdgeCAMu?
P. Vrtěl: Ne, nevyužíváme ho.
D. Emler: Proč? V Manažeru zakázek se zadává jen jméno zakázky, zda je potvrzena, může se zadat i náhledový snímek. Časy jednotlivých operací, nástroje a vše potřebné vygeneruje EdgeCAM.
P. Vrtěl: My totiž máme pevně osazené stroje - pro jednotlivé stroje máme vytvořeny vlastní nástrojové listy a k výpočtům využíváme náš informační systém. Je to pro nás rychlejší a přehlednější.
D. Emler: Využíváte nějakou databázi nástrojů?
P. Vrtěl: Používáme modulární systém nástrojů od firmy Sandvik, od níž lze vyžádat katalog nástrojů, se kterým umí EdgeCAM pracovat. Proto prakticky nepotřebujeme nástroje zadávat, i když samozřejmě zadat nástroj včetně řezných podmínek není žádný problém.
D. Emler: Jak jste spokojeni s informacemi o novinkách?
P. Vrtěl: Informováni jsme pravidelně, navíc na setkání uživatelů můžeme dávat připomínky k systému.

MM: Využili jste této možnosti?

P. Vrtěl: Zatím jsme jí využili jednou. Na setkání uživatelů pak byly vyhodnoceny nejdůležitější připomínky a společně podány.

MM: Co v Sonetechu s připomínkami od uživatelů děláte?

D. Emler: Ve spolupráci s anglickou firmou Pathtrace jsme schopni připomínky od uživatelů do další verze dostat. Řada novinek, která se objevila v poslední verzi, vzešla z našeho loňského setkání s uživateli nebo z naší každodenní práce, když naši technici po telefonu řeší dotazy uživatelů. Snažíme se tak systém zlepšovat a využívat nejlepší nápady těch, kteří s ním pracují. I z tohoto důvodu sem zástupci od Pathtrace jezdí a jsme s nimi v nepřetržitém kontaktu. Díky tomu máme i přesné informace o tom, co se chystá do dalších verzí.

MM: Jak z hlediska Sonetechu jako dodavatele systému firma John Crane Sigma využívá možností EdgeCAMu?

D. Emler: Firma John Crane Sigma patří mezi naše nejzkušenější zákazníky, má zde zastoupeny všechny profese od dvouosého soustružení po pětiosé frézování a dělá špičkové výrobky do celého světa. Obchodní výsledky svědčí o tom, že díky EdgeCAMu se zvýšila její konkurenceschopnost a že je schopna výrobu řídit efektivnějším způsobem. Jestliže z měsíce došlo ke zkrácení TPV na jediný den, je to na tom vidět.
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 30734
Datum: 16. 07. 2003
Rubrika: Informační technologie / CAD/CAM/CAE
Autor:
Firmy
Související články
Zvyšte potenciál svého 2D CAD softwaru!

Stále příliš mnoho firem přichází o své finanční prostředky tím, že sice využívají nové technologie, ale ty nezvyšují jejich celkový potenciál. V takovém případě pomůže aplikace DraftSight od Dassault Syst?mes. Pomocí tohoto softwaru lze spouštět stávající DWG soubory a vytvářet nové za zlomek nákladů oproti jiným CAD řešením.

Aerospace - vlajkový průmysl s extrémními nároky

Letecký průmysl je ve Francii významným oborem, a tak není divu, že společnost Missler Software získala v této oblasti jedinečné zkušenosti díky spolupráci s většinou subdodavatelů v oboru. To ji spolu s tisíci díly obráběnými pomocí TopSolidCam řadí mezi špičky v leteckých technologiích.

Zlepšení produktivity navrhování a obrábění

O něco málo více než po roce je tu opět nová verze parametrického 3D modeláře Creo. Jak se povedlo vývojářům do již páté verze Creo zakomponovat požadavky trhu a jaké jsou hlavní směry inovací?

Související články
Příprava CAD modelu součásti pro výrobu

NC programátoři se velmi často potýkají s problémy týkajícími se různé kvality trojrozměrných modelů potřebné pro programování obrábění. Úpravy mohou být obtížné, protože 3D modely součástí často pocházejí z různých zdrojů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Setkávání

Setkávání uživatelů konstrukčních a technologických softwarů má již dlouholetou tradici. Informace o novinkách, představení nejrůznějších tipů a triků, někdy i možnost si zasoutěžit a v neposlední řadě rovněž výměna zkušeností v neformální atmosféře patří k hlavním bodům programu takovýchto akcí.

Letadlo poháněné sluneční energií vyrazilo na cestu kolem světa

Solar Impulse je projekt mající za cíl vyrobit letadlo poháněné sluneční energií, které dokáže obletět Zemi. Letoun je dílem švýcarského psychiatra a vzduchoplavce Bertranda Piccarda, jednoho z pilotů prvního balonu, který obletěl celý svět bez jediné přestávky, a švýcarského inženýra a podnikatele Andrého Borschberga. Vývoj zastřešuje polytechnika v Lausanne a podílí se na něm několik desítek specialistů.

Konstrukce i technologie snadno, rychle a bezpečně

CAD/CAM systém TopSolid verze 7.9 přináší v návaznosti na technologickou část další rozšíření možností v oblasti obecné konstrukce.

Softwarový simulátor stavebního stroje nahrazuje nákladné prototypy

Vývoj stavebních strojů bývá spojen se stavbou fyzických prototypů nových zařízení. Ty však vyžadují vysoké finanční náklady a množství času. Efektivní řešení dnes nabízejí softwarové simulátory. Společnost Volvo Construction Equipment zařadila do vývoje simulátor „human-in-the-loop“, který vyvinula v nástrojích Matlab a Simulink firmy MathWorks.

Softwarové řešení pro přípravu NC programů

Firma FANUC nabízí možnost rozšíření svých CNC řídicích systémů o grafické programovací prostředí nazvané Manual Guide i.

Od správy nástrojů po simulaci NC programů

V oblasti integrované správy nástrojů u společnosti KHS hraje software pro správu nástrojových dat TDM zásadní úlohu. Tento software zde byl zaveden před čtyřmi lety a v současné době poskytuje 3D modely nástrojů a nástrojová a technologická data pro NC programování, simulaci výroby, seřizování nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.

CAM pro CMM

V posledních letech se ve strojírenství stále více dbá na přesnost výroby a tím i na kvalitu a efektivnost měřicího procesu. Měřicí proces dnes zasahuje i do různých stadií výroby, nejen do závěrečného procesu kontroly výrobku.

Racionalizace obráběcích operací s podporou CAD/CAM systému

V roce 2010 společnost Montupet zahájila výrobu na nové obráběcí lince v Laigneville ve Francii s cílem optimalizovat výrobu hlav spalovacích motorů a dalších slévárenských dílců pro automobilový průmysl. Mladý tým zkušebního centra pro podporu a vývoj technologií, který se v průběhu let rozrostl ze dvou na deset lidí, si vybral Missler Software jako ideálního partnera na pomoc při racionalizaci pracovních procesů ve svých závodech. TopSolid CAD a CAM jsou velmi vhodné pro systemizaci procesů obrábění a přesné zdokumentování jednoho každého výrobního postupu.

Komplexní CAM systém s metrologickými nástroji

Je tomu již několik let, kdy se systém Surfcam zařadil do portfolia produktů společnosti Vero Software, která je součástí nadnárodního technologického koncernu Hexagon. Takováto součinnost softwarových gigantů zaručuje optimální kombinaci nejmodernějších technologií v oblasti výroby a špičkových metrologických nástrojů.

Nové funkce pro automatizaci obráběcího procesu

Nová verze CAD/CAM softwaru TopSolidAM V7.13 přináší především jednodušší programování s funkcemi, které se velmi snadno používají. Výsledkem je úspora času, které lze dosáhnout díky novému vysoce výkonnému režimu analýzy kolizí a možnosti provádět řadu úloh zcela automaticky, což přináší celkově vyšší úrovně automatizace obráběcích procesů. V nové verzi najdeme i novou strategii najíždění, která zajistí vyšší životnost obráběcích nástrojů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit