Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Přesné měření a kontrola v praxi
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Přesné měření a kontrola v praxi

Společnost Micro-Epsilon nabízí už 50 let spolehlivá, vysoce výkonná a jedinečná řešení, zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Ve své expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí novinky z oblasti přesného měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktního měření teploty, detekce barev a průmyslových endoskopů.

V Brně budou představeny laserové triangulační snímače optoNCDT řady 1750, které nahrazují původní řadu optoNCDT 1700, nové kapacitní systémy pro měření opotřebení brzdových kotoučů capaNCDT DTV nebo lankové snímače v různých provedeních. Dále bude možné zhlédnout panoramaskop, videoendoskop a pevný endoskop s natáčecím hranolem. V oblasti infračerveného měření teploty bude představen nový mikroskopický objektiv pro měření velmi malých objektů a jako další novinka v podobě nové infračervené kamery TIM8 a TIM40. Bude možné si také vyzkoušet infrakameru TIM 640 s VGA rozlišením 640 x 480 pixelů.

Dále v článku jsou uvedeny příklady použití senzoriky společnosti Micro-Epsilon přímo v praxi.

Detekce závad a měření tloušťky brzdových kotoučů

Nová modelová řada kapacitních systémů capaNCDT DTV je určena speciálně pro bezkontaktní měření tloušťky brzdových kotoučů (DTV). Nové snímače CSH1,4FL/4CH-CRg6,6 nabízejí unikátní čtyřkanálovou konstrukci a díky své mechanické a teplotní odolnosti jsou vhodné i pro náročné okolní podmínky ve zkušebních laboratořích, na testovacích stolicích nebo při silničních zkouškách samotného vozidla. Speciální keramický substrát tvoří ochranný štít snímačů před mechanickým a tepelným poškozením a zajišťuje vysokou teplotní stabilitu. V kombinaci s kontrolérem capaNCDT 6220 jsou čtyři kanály zpracovány synchronně. Výstup je realizovaný přes Ethernet, EtherCAT nebo pomocí analogového signálu. Pro vyhodnocení lze využít SW Disc Thickness Variation Measurement.


Kapacitní systém capaNCDT DTV je určen speciálně pro bezkontaktní měření tloušťky brzdových kotoučů.

 

Měření otřepů při výrobě karoserií

Základním opatřením proti vzniku koroze je bezchybná aplikace antikorozní ochrany během lakování povrchu. Vzhledem k omezeným možnostem měření tloušťky laku během procesu je nutné případné otřepy a vady na karoseriích odhalit už na začátku výrobního procesu ještě před nanesením antikorozní ochrany a dalších vrstev laku. Společnost Micro-Epsilon nabízí systém scanCONTROL 2910-10/BL typu plug & play, který vyniká vysokým bodovým rozlišením (přibližně 8 µm v rámci osy X), což zajišťuje požadovanou přesnost a spolehlivou detekci otřepů. Základem pro určení a vyhodnocení výšky a šířky jsou měřicí profily hran karoserie. Tyto hodnoty jsou pak přenášeny přes sběrnici scanCONTROL Gateway, která konvertuje příchozí signál ze snímačů (protokol Modbus) na požadovaný výstup, jako je např. Profinet, EtherCAT, EtherNet/IP.


Systém scanCONTROL 2910-10/BL typu plug & play vyniká vysokým bodovým rozlišením, které zajišťuje požadovanou přesnost a spolehlivou detekci otřepů.

 

Monitorování hloubky vyražení

Reliéfní sériová čísla umožňují celosvětovou jednoznačnou identifikaci např. karoserií. Pro zvýšení bezpečnostních opatření (např. z důvodu krádeže) se ID karoserie vtiskne do rámu vozidla. Proto je hloubka vtisku rozhodujícím faktorem. A to je důvod, proč razicí stroje pracují s laserovými triangulačními snímači optoNCDT 1420 od společnosti Micro-Epsilon. Ty určují přesnou vzdálenost mezi razicími nástroji a oblastí vyražení. Po dokončení vtisku snímač změří profil reliéfu a zajistí, aby všechny znaky byly vyraženy do požadované hloubky. Snímače vzdálenosti optoNCDT 1420 jsou ideální pro měření profilu vyražení díky jejich extrémně malému světelnému bodu. Kompaktní rozměry snímače umožňují montáž ve stísněných instalačních prostorách. U sériových aplikací je možné přednastavení pro konkrétní měřicí úlohy definované uživatelem (plug & play), což umožní velmi rychlou parametrizaci.


Laserové triangulační snímače optoNCDT 1420 určují přesnou vzdálenost mezi razicími nástroji a oblastí vyražení. Po dokončení vtisku snímač změří profil reliéfu a zajistí, aby všechny znaky byly vyraženy do požadované hloubky.

High-end snímače barev s vysokým rozlišením dokážou snadno rozlišit barevné složky švů, které pro lidské oko vypadají prakticky stejně.

 

Rozpoznání barev švů v interiérech automobilů

Známý německý výrobce automobilů se spoléhá na mechanismy poka-yoke pro montáž vnitřních součástí. Proces poka-yoke zabraňuje vzniku případných vad a defektů na produktech z důvodu náhodných lidských chyb a zajišťuje, že všechny součásti jsou sestaveny správně. V případě určení barevnosti švů v interiérech jsou jednotlivé komponenty podobné. Dříve se kontroly prováděly vizuálně. Ovšem vznikaly zde chyby v důsledku selhání lidského faktoru. Snímače barev Micro-Epsilon se používají pro zautomatizování procesu kontroly barevnosti a zajištění opakovatelnosti. Vzhledem k jejich vysokému rozlišení (delta E – odchylka barevnosti) tyto high-end snímače barev dokážou snadno rozlišit barevné složky švů, které pro lidské oko vypadají prakticky stejně.

Micro-Epsilon, umístění na MSV: pavilon C, stánek 32

Martin Tupý

martin.tupy@micro-epsilon.cz

https://www.micro-epsilon.cz/

Další články

Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Metrologie/ kontrola jakosti
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: