Témata
Reklama

Přesné soustružení hlubokých otvorů a destičky s broušeným ostřím

Tímto článkem bychom chtěli uvést seriál věnovaný problematickým otázkám v třískovém obrábění. Cílem je informovat především výrobní firmy o novinkách a možnostech nových nástrojů zejména pro takové složité operace, jako obrábění těžkoobrobitelných materiálů, volby správných nástrojů, řešení ekonomických otázek apod. V dnešním článku se budeme věnovat soustružení otvorů velkých hloubek.

Volba správného tělesa

Často je třeba obrobit otvory po předvrtání nebo předlití apod. na přesný rozměr jak rozměrově, tak i s požadavkem na vysokou jakost povrchu. To obyčejně není problém u malých hloubek obrobení nebo větších průměrů. Potíže vznikají u dílů, kde poměr průměru ku hloubce je větší než 1 : 5. Při velkém vyložení nástroje dochází k vibracím a tím tedy drsnému povrchu a nepřesnému rozměru otvorů. Na trhu se doposud vyskytovaly nožové držáky z oceli se zaručenou stabilitou do hloubek maximálně 3xD, držáky z antivibrační oceli (také známé pod označením Densimet) maximálně do hloubek 5xD a držáky se stopkou ze slinutého karbidu s možností použití do hloubky až 7xD. Podle druhu materiálu držáku se pochopitelně liší pořizovací cena, zde v některých případech dost podstatně. Zatímco rozdíl mezi cenou standardního a antivibračního nože není propastný (vyšší maximálně o 30 - 50 %), cena nože s karbidovou stopkou je v porovnání s běžným mnohonásobná. S velikostí nože se cena samozřejmě zvyšuje, proto se karbidové nože používají především pro obrábění otvorů malých průměrů. V některých případech, za předpokladu výrazné redukce řezných podmínek, lze nože z antivibrační oceli nebo dokonce ocelové nástroje použít do větších než předepsaných hloubek. Takové řešení je sice možné, ale neproduktivní.
Novinkou, rozšiřující nabízené spektrum produktů, jsou nože pro vnitřní soustružení z antivibrační oceli s karbidovým jádrem. Naleznete je například v nabídce firmy Kyocera (v ČR ji zastupuje společnost Grumant). S těmito noži je možné plnohodnotně obrábět otvory do hloubek až 7xD stejně jako s celokarbidovými noži. Rozdíl mezi touto novinkou a noži z SK je jediný - v pořizovací ceně, která je srovnatelná s běžnými antivibračními tyčemi. Použitelnost do těchto hloubek samozřejmě předpokládá vysokou tuhost a stabilitu. Výhodou oproti ostatním nástrojům je zvýšení možných posuvů a úběrů třísky při zachování stability, tichého chodu a v neposlední řadě přesnosti a kvalitního povrchu.
Reklama
Reklama
Reklama

Konstrukce antivibračních tyčí

Použití tyčí při tak náročných podmínkách je možné díky speciální technologii výroby. Tyče se vyrábí z karbidového jádra, které zajišťuje stabilitu a pevnost. Jádro je speciální technologií spojeno se zbytkem tělesa vyrobeným ze standardní antivibrační oceli. Přechod mezi materiály směrem k destičce je vyplněn speciálním tlumičem rázů, který zlepšuje přechod mezi karbidem a ocelí. Povrch tělesa je pokryt povlakem na bázi stříbra. Tato povrchová úprava zvyšuje odolnost proti otěru odchozí třískou.
Nože se prozatím vyrábí v provedení pro pozitivní destičky.

Broušené utvařeče třísky

Běžně používané destičky, které mají ve své nabídce všichni jejich výrobci, mají lisované utvařeče. Někteří mají ve svém programu zahrnuty i VBD s utvařeči broušenými (mezi firmy zaměřené také na tuto technologii patří i Kyocera). Použitím těchto nástrojů jsou například operace dokončování povrchu, především při obrábění vnitřních tvarů. Výhodou těchto nástrojů je velmi ostrá a přesná geometrie, se kterou lze docílit kvalitních povrchů srovnatelných s broušením. Při použití takovýchto nástrojů je třeba nechat pouze malý přídavek na obrábění. Doporučené řezné podmínky podle druhu utvářeče jsou 0,03 - 0,8 mm při nízkém posuvu 0,03 - 0,25 mm.ot-1. Kromě utvařeče je také velmi důležitým faktorem materiál VBD. Vzhledem k tomu, že je nutné, aby břit byl velmi ostrý a odpovídal skutečnému tvaru výbrusu, je vhodné použít buď VBD nepovlakovanou, nebo destičku s povlakem vytvořeným metodou PVD (ostří s CVD povlaky by se otupovaly). V případě volby nepovlakované VBD je vhodné použít cermet (u firmy Kyocera označený TN60). Z povlakovaných potom PVD cermet (Kyocera PV90) nebo mikrozrnný karbid (např. PR930). PR930 je velmi univerzální druh, který lze použít pro různé operace pro materiály od ocelí běžných přes legované až po nerezy.
Broušené VBD je vhodné použít například při operacích, kdy:
- s běžnou destičkou nelze udržet jakost povrchu;
- je třeba vyrobit rádius menší než 0,2 mm (minimální standard lisovaných VBD);
- při použití lisovaných VBD vzniká příliš velký řezný odpor.
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 30325
Datum: 12. 03. 2003
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Univerzální brusky pro broušení na kulato

Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Chytré měření upínací síly

Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit