Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Převodovkové elektromotory malých rozměrů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Převodovkové elektromotory malých rozměrů

Italská firma Mini Motor se zabývá výrobou malých a lehkých elektromotorů s převodovkami, sestavovaných z komponentů vysoké kvality. Společnost vznikla v roce 1965 a nyní produkuje dvoupólové a čtyřpólové dvoufázové či třífázové asynchronní motory, koaxiální motory s převodovkami s přímými nebo šnekovými koly, bezkartáčkové servomotory a jejich příslušenství, elektronické regulátory dvoufázových motorů s tachometrickou zpětnou vazbou, převodníky statické frekvence s možností polohování a ovladače těchto zařízení.

Díky svým úsporným rozměrům, atraktivnímu vzhledu, spolehlivosti a vysokému výkonu i za náročných podmínek se produkty Mini Motor osvědčily při aplikacích v automatizaci, obalovém a potravinářském průmyslu. Nedávno se díky kvalitě používaných komponentů a určitým konstrukčním změnám podařilo zvýšit stupeň krytí všech motorů z IP 55 na IP 65. Motory zaručují velkou spolehlivost a odolnost i za náročných provozních podmínek. Kromě kvality je cílem společnosti při vývoji každého produktu také snaha o co nejlepší design. Atraktivní vzhled je podle výrobce jednou částí "zvláštní výbavy" motorů. Motory se také dodávají v úpravě podle potřeb uživatele a Mini Motor poskytuje možnost výroby omezených sérií.

Miniaturní motory se šnekovými převody

"Silnými řadami" jsou šnekovým převodem vybavené miniaturní motory BC 2000 a nové modely BS, což jsou vysokovýkonné bezkartáčkové jednotky. Řada BC je tvořena stejnosměrnými motory s permanentním magnetem i asynchronními dvou- a třífázovými motory s vnějším chlazením. Dodávají se v šesti možných variantách převodových poměrů, s točivým momentem až 15 N.m, otáčkami 2800 ot.min-1. Termální ochrana je nastavena na 130 °C. Vysokou výkonnost motorů zaručují digitální ovladače, umožňující kontrolu momentu, pozicování nebo zpětnovazební ovládání rychlosti. Princip funkce je následující - usměrněné a přefiltrované střídavé napětí ze sítě pohání třífázový invertor ovladače obsahující pulzně modulační systém, který dodává motoru ekvivalentní třífázové sinusové napětí s ovladatelnou amplitudou a frekvencí. Změnou této frekvence se pak mění otáčky motoru. Použitý 16bitový mikroprocesor umožňuje obdržet také jiný než sinusový průběh napětí, což dalšími metodami není možné.

Bezkartáčkové modely

Bezkartáčkové typy BS jsou čtyřpólové sinusoidální motory uzavřené konstrukce s rotorem, tvořeným permanentním magnetem z materiálu NeFeBr. Do výbavy patří bezpečnostní ochrana proti přehřátí, zpětná vazba s dekodérem, na přání pak 24V brzda. Nejmenší model řady - BS 35/30 - má rozměry pouhých 35 x 35 x 105 mm. Digitální ovladače těchto motorů, označené Drivert 300, poskytují proud sinusového průběhu a umožňují ovládání rychlosti, momentu a polohy až do 300W. PID regulátorem vybavené zařízení pracuje se stejnosměrným napětím 5 V a umožňuje nastavení polohy hřídele motoru ve 31 úhlových pozicích s proměnnou rychlostí a zrychlením, při rozlišení polohy hřídele 0,1°. Příkazy se zadávají z klávesnice nebo sériového rozhraní, parametry motoru, funkce, pozice a další údaje jsou zobrazeny na pětimístném displeji.

Kompletní informace na internetu

Nové mnohojazyčné internetové stránky společnosti (v italštině, angličtině, francouzštině a němčině) obsahují množství informací a technické dokumentace. Zájemci si mohou kromě jiného stáhnout výkresy produktů ve formátech dxf, dwg a pdf. Kromě prodejců a uživatelů, kteří dostanou vyčerpávající informace o možnostech, parametrech i vzezření motorů, tak stránka poslouží i konstruktérům, neboť poskytuje technické výkresy všech výrobků. Další zajímavou součástí stránek je možnost podívat se jednotlivým produktům pod kabát. Zdařile barevně vyvedené vnitřní uspořádání motorů s převodovkami si lze pomocí animačního programu prohlížet i ve zvětšení, k čemuž slouží pohyblivá lupa.

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: