Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Převratná novinka pro povrchy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Převratná novinka pro povrchy

Novinku pro měření vlastností a jakosti povrchu nazvanou TALYScan 280 představila Společnost Taylor Hobson. Jedná se o bezkontaktní, optický přístroj navržený pro rychlou a přesnou 3D kontrolu povrhu v dílenském prostředí.

TALYScan 280 je ideálním prostředkem k měření kruhovitosti, přímosti, rovnoběžnosti, úkosu, drsnosti i průměrů, a to vše z jediného 3D snímání. Systém má zajistit měření s vysokou přesností součástí hydrauliky a optiky, vstřikovacích trysek, přesných otvorů, tenkostěnných dlouhých válců, válečkových ložisek apod.


Optický přístroj TALYScan 280 k 3D bezkontaktnímu měření povrchu – celkový pohled

Přístroj charakterizuje snadné seřizování, výkonný program a intuitivní, jednoduše ovladatelný software. Je připraven analyzovat 10 000 datových bodů za sekundu a získat až 9 milionů datových bodů z jednoho snímání. Předností TALYScanu je bezkonkurenčně vysoké rozlišení pro rychlé měření i na výrobní lince. Přístroj může být vybaven různými optickými sondami pro konkrétní aplikace a požadavky na měření. Rychlé měření a zjednodušení procesů analýz jsou předpokladem zvyšování kapacit výrobních procesů u výrobních linek. Nový přístroj tyto požadavky splňuje využitím snadno ovladatelného software a rychlostí měření, které zajišťují otáčky vřetene až 200 ot/min-1.


Měřicí sonda LUPHOSpot – rozsah měření – ±50µm s rozlišením 1 nm

Podpora modernizace výroby

Nová měřicí technika využívá progresivní konstrukční i výrobní metody, které umožní připravit zvýšení kvality výroby, takže jejich přesnost, trvanlivost a spolehlivost budou splňovat náročné požadavky aplikací.

Plně automatizované a rychlé měření představeného systému charakterizují následující přednosti:

  • Měření malých průměrů (až do 125 µm)
  • Vysoká přesnost měření válců, úhlů a tvarů rotačních souměrných součástí
  • Současné hodnocení tvaru a jakosti povrchu z jednoho měření
  • Široký sortiment měřených materiálů (kovy, sklo, plasty), připravených různými metodami, včetně jemných nebo citlivých povrchů
  • Automatické seřízení součásti do osy vřetena
  • Rychlé měření i přerušovaných povrchů


Měření šroubovicového povrchu sondou LUPHOSpot

Technologie LUPHOSpot

Přístroj je připraven pro měření na výrobních linkách a využívá technologii LUPHOSpot.

Bezkontaktní sonda využívá krátké koherence heterodynního interferometru k přesnému měření změn délek s nanometrickým rozlišením.

Sonda LUPHOSpot umožní snímání až 10 000 datových bodů za sekundu (10 kHz), rozsah měření ± 50 µm s rozlišením 1 nm, pracovní vzdálenost 500 µm, velikost snímacího bodu 9 µm a měření drsnosti povrchu až do Rz max. 10 µm.

Technologie LUPHOSpot využívá software TalyMap, který je navržen speciálně pro progresivní analýzy dat v průmyslové metrologii. Zahrnuje podpůrné prostředky pro zvyšování produktivity, automatizaci, modernizaci procesů a analýz pro potřeby predikcí. TalyMap obsahuje řadu operátorů pro normalizaci změřených dat i eliminaci šumu, odchylek a anomálií; to vše v reálném čase.

Vlastnosti systému TALYScan 280

Flexibilní měřicí přístroj je vhodný pro široký rozsah aplikací v dílenském prostředí.

Stabilní průběh měření zajišťuje aktivní vzduchové tlumení a ochranný kryt. Přístroj je vybaven velmi přesným sloupem 200 mm, což je nejlepším předpokladem pro kontrolu přímosti, rovnoběžnosti a 3D snímání ve šroubovici. Rameno 65 mm je opatřeno přesnými skleněnými měřítky, která umožní měřit vnější průměry až do 80 mm. Komplexní automatizace zajišťuje jednoduché programování měření, následně 3D analýzy i zobrazení vlastností povrchu, včetně detailů vad. Vysoká rychlost vřetena (max. 200 ot/min-1) zajišťuje rychlé měření, podporované automatickým středěním a vyrovnáním. Přístroj je dodáván se specializovaným příslušenstvím, které zajistí rychlou montáž a demontáž součástí.


Příklad přesného měření kuželového povrchu sondou LUPHOSpot

Aplikace měřicího systému

Rozměr sondy LUPHOSpot umožní přístup do velmi malých otvorů pro vnější i vnitřní měření drsnosti povrchu a rozměrů (hydraulika, injektory apod.). Přístroj je vhodný pro měření přerušovaných povrchů, hodnocení kruhovitosti, přímosti, rovnoběžnosti a úhlů kuželu, a to vše jen z jednoho měření. Např. bezkontaktní měření kruhovitosti s 2D profilem zabere jen 7 vteřin. Vysoce přesný sloup umožní měřit přímost a rovnoběžnost; současně lze měřit drsnost a tvar povrchu při použití sondy s velikostí bodu 9 µm. Technologie zajišťuje měření přerušovaných povrchů s ostrými hranami, bez „odskakování“ měřicího doteku a vytvoření 3D mapy celého povrchu. Bezkontaktní sondy bezpečně měří tenkostěnné/dlouhé povrchy součástek bez jejich deformace. Kompletní 3D mapování vnitřních i vnějších povrchů v kombinaci s analýzou kruhovitosti, rovinnosti a pravoúhlosti ve více rovinách nabízí komplexní charakteristiku každého válcového povrchu.


Měření vnitřního povrchu v malých otvorech – až do Ø 125 µm

Unikátní, přizpůsobitelné moduly jsou připraveny pro speciální využití, např. pro hloubkové 2D a 3D analýzy ke snížení opotřebení, chvění nebo hluku, příp. zvýšení kvality nebo výkonnosti.

 


Grafický záznam výsledků měření sondou LUPHOSpot

Metrologická novinka – TALYScan 280 představuje současný technicky špičkový prostředek pro měření a hodnocení charakteristik povrchu. Systém s bezkonkurenční přesností a rychlostí měření nabízí rozsáhlé možnosti volby podmínek kontroly a analýz (2D nebo 3D) i rozsah hodnocení charakteristik a grafického zobrazení získaných údajů a zpracování zpráv o výsledcích měření.

Taylor Hobson

novakzdene@seznam.cz

Další články

Metrologie/ kontrola jakosti
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: