Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Přichází doba zmenšování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Proto se i mezi běžnými pneumatickými výrobky objevují prostorově úsporné verze splňující i přísná kritéria v oblasti cen. Největší nároky při koncentraci technologií do malých rozměrů jsou kladeny na pohony. Uveďme si několik zbrusu nových příkladů na výrobcích firmy Festo.

Pneumatické válce

Nové kompaktní pneumatické válce ADN-S jsou oproti dosavadním znatelně menší a jsou tak při daných parametrech nejkratšími válci na trhu. Menší rozměry také způsobují pokles cen.

Úsporná konstrukce válců ADN-S je předurčuje k široké škále aplikací.

Podobné změny se ještě v letošním roce dotknou dalších standardních válců – řada DSNU dostane nové varianty úsporné jak prostorově, tak cenově, a bude označena DSNU-S. Rozměry jsou zde sice dány normami, prostor pro jejich zmenšení se ale přece najde. Největší úspora rozměrů i cen se projeví u variant bez závitové části na zadním víku. Válce DSNU jsou úsporné i z hlediska funkce – díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení v koncových polohách ušetříte mnoho práce s jejich nastavováním, budou vždy pracovat v ideálním režimu.


Válce DSNU se dočkají rozměrové optimalizace. Díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení šetří už dnes mnoho času a námahy a přinášejí jistotu v optimálním nastavení pohybu – i bez práce.

Pohony s mechanickým vedením

Velmi žádanou částí sortimentu jsou pohony s mechanickým vedením. Mezi nimi najdeme široce používané tradiční a jednoduché jednotky DFM, jichž se změny dotkly zejména v oblasti technologie výroby, neboť rostoucí sériovost umožnila vyšší stupeň automatizace. Zvnějšku změny objeví jen znalec, ale pokles výrobních nákladů je znatelný. Také přibyly nové velikosti 6 a 10, tedy i zde dochází ke zmíněnému zmenšování.

Pohony DFM s vedením jsou k dispozici s průměrem pístu od 6 mm do 100 mm.

Malým převratem jsou pak jednotky DGST, které silně připomínají tradiční stávající SLT. Jejich základem se opět staly změny ve výrobě – například hlavní pohybující se část tělesa saní je namísto komplikovaného spojování vyrobena z jediného dílu. Převrat spočívá v tom, že díky pokroku v obrábění je dnes takový díl levný. Významným bonusem je jeho přesnost, neboť zde odpadá výroba vlastních přesných úhelníků zaručujících často požadovanou kolmost. Jednotky DGST jsou nejen velmi přesné a prostorově úsporné, ale do jejich obrysu se vměstnaly všechny další potřebné funkce – seřiditelné dorazy, tři druhy tlumení v koncových polohách i magnetické snímače poloh. Pokles cen oproti SLT je v řádu několika desítek procent.

Velmi přesné pohony s vedením DGST s výjimečně vysokým poměrem výkon/cena

Rychlý pohled do katalogu

Na těchto několika případech je vidět, že pokrok nelze zastavit. V okamžiku, kdy se zdá být vše dokonale vymyšleno, objeví se nový nápad nebo se změní platnost dosavadních obecných zkušeností (například kdy obrábění bylo po léta považováno za drahou technologii) – a nový výrobek je na světě.

Proto pokud patříte k těm, kdo potřebují šetřit místem, nahlédněte do novinek v sortimentu pohonů Festo. Zmenšování a zlevňování se týká i mnoha dalších novinek, například jednotek pro úpravu stlačeného vzduchu řady MS2, které jsou nejen malé, ale i lehké, robustních ventilů VUVS a kompaktních ventilů VUVG ve verzi S (standard), které jsou též vyráběny hromadně ve velkých sériích. Pro rychlý přehled jsou všechny výrobky vyráběné v nejvyšších počtech, za nejlepší ceny a vedené skladem kdekoliv na světě označeny v katalogu modrou hvězdičkou.


Řada MS2 se vyznačuje miniaturizací (šířka pouhé 2 cm) a malou hmotností.


Robustní ventily VUVS a kompaktní ventily VUVG ve verzích „S“ představují výkonné výrobky za nízkou cenu.

Festo

Václav Lacina

vaclav_lacina@festo.com

www.festo.cz/hvezdy


www.festo.cz/stars

 

Další články

Automatizace, regulace
Pneumatické prvky/ kompresory

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: