Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Příručka marketéra, Téma 3: Podrobné cílení v rámci Google Display Network
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Management a řízení

Příručka marketéra, Téma 3: Podrobné cílení v rámci Google Display Network

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

V minulém díle jsme si popsali, jak v Adwords připravit kampaně ve vyhledávací síti, aby fungovaly co nejlépe. V tomto díle se zaměříme na druhou největší oblast reklam v rámci Adwords – Google Display Network. Jedná se o síť webů, které umožnily Googlu zobrazovat reklamy, které si firmy navolí skrze Adwords. Tato síť sdružuje miliony webů po celém světě. Zde všude lze umisťovat bannerovou reklamu nebo reklamu formou textu (tzv. kontextovou). Jelikož jde o velmi rozsáhlou síť a Adwords umožňuje velmi podrobné cílení, je klíčové tomuto porozumět a správně reklamu nastavit. Pokud by tak inzerent neučinil, může utratit velké finance bez efektu.

Co to tedy znamená? Pokud prodáváte obráběcí stroje a máte novinku, kterou chcete zobrazit relevantní cílové skupině, uděláte si profil typického zákazníka a jeho případného chování. Následně pak můžete zacílit reklamu na oborovém webu, který se věnuje tematice strojů, na věk 30 a více, pohlaví mužské, a přidáte klíčová slova spojená s daným produktem. Pak už jen sledujete, jak se reklamě vede a jaké jsou prokliky. Klíčové je, že pokud nezvolíte jinak, platíte pouze opět za klik. Reklamy v GDN jsou většinou levnější než vyhledávači, proto je v síti takový potenciál, protože neprodáváte jen slovem, ale vizuálem.
 
Spoluzakladatel a výkonný ředitel firem LCG 360°Consulting, LCG New Media a Službomat.cz Vojtěch Lambert vystudoval obor Business and Law in International Markets na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Specializuje se na vytváření komunikačních strategií a konzultací pro klienty v on-line a off-line prostředí. V rámci LCG pracuje nebo pracoval pro Asus, Českou pojišťovnu, Bubbleology, České energetické centrum, Ferring, Omega Pharma a další.


V seriálu postupně představujeme témata:

1. Design a struktura funkčních dopadových stránek
2. Efektivní PPC kampaně v Adwords pro sběr leadů
3. Podrobné cílení v rámci Google Display Network
4. Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu
5. LinkedIn jako nástroj budování nejen obchodních kontaktů a sběr leadů
6. Facebook – pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte nové a podporujte značku na výstavách
7. Twitter – budujte si media listy a zasahujte nejen odborná média


 Jelikož cílení je pro GDN klíčovým faktorem, zde jsme shrnuli možnosti cílení:

 1. Umístění

Zvolení umístění je velmi důležité při úzce profilované cílové skupině. Není úplně relevantní ukazovat reklamu na ozubené hlavice na webech s dětskou tematikou (to však nemusí být pravda při nastavení remarketingu, kdy už cílíte na relevantní cílovou skupinu a zasahujete ji napříč webem). Proto se při takové kampani doporučují přesně definované weby, kde se cílová skupina pohybuje.

2. Demografické údaje

Pokud víme, že naše cílová skupina je středního věku a starší, můžeme nastavit zobrazování reklam na 35 a více. Můžeme také cílit pouze ženy nebo muže. Lze také udělat dvě různé reklamy a zacílit podle pohlaví nebo věku.
 

3. Témata
Pokud zatím nevíme, kde se cílová skupina pohybuje nebo prodáváme širší spektrum produktů (např. zdravotnictví), pak se nabízí zvolit pouze témata, která charakterizují weby, jež cílová skupina navštěvuje. Pokud zvolíte cílení pouze na bázi témat, je velmi důležité kampaň sledovat a postupně odstraňovat weby, které mají nízké CTR nebo nejsou relevantní.

4. Klíčová slova

Pokud chceme cílit pouze na webech, kde obsah stránek odpovídá produktům, které nabízí vaše firma, lze zadat klíčová slova. Toto je velmi účinné ve spojení s textovou reklamou, neboť text na webu může volně přecházet do vašeho sdělení a můžete tak získat nového klienta či odběratele.

5. Ostatní

Samozřejmostí je cílení podle časového rozvrhu (např. pouze pracovní dny), jazyka nebo třeba lokality. Současně můžete vybrat i zařízení, na kterých chcete, aby se vaše reklama uživatelům zobrazovala. Samozřejmostí je opakované cílení, tzv. remarketing. Využít volbu konkrétní lokality je vhodné například u reklamy s cílením na veletrhy a místa konání nejrůznějších akcí. Pokud svou reklamu omezíte jen na mobilní zařízení, můžete navíc návštěvníky informovat o tom, kde se nacházíte, co nabízíte a jaké výhody jste pro ně připravili.

Můžete vybrat pouze jeden druh cílení nebo můžete cílení kombinovat. Pokud se jedná o brandovou reklamu, doporučujeme vždy vybrat pouze jedno efektivní cílení.

Využitím GDN tak odpadá inzerentovi starost o to, jestli banner splní svoji funkci, kolikrát na něj lidé kliknou, jestli to bude relevantní návštěva atd. U GDN přesně dopředu můžete naplánovat dosah, počet kliků, cílovou skupinu, umístění a předpokládanou konverzi. Následně můžete velmi přesně vyhodnotit, jestli kampaň splňuje požadavky zadání nebo ne a jak moc splnila zadané cíle.


Něco navíc...

I v tomto vydání jsme pro vás připravili prezentaci, kterou si můžete stáhnout skrze uvedený QR kód. Materiály vám podají ještě podrobnější informace nad rámec tohoto článku k podstatě fungování sítě Google Display Network k Adwords, která sdružuje miliony webů po celém světě.

www.lcgnewmedia.cz/google-display-network-ebook

Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

Další články

Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: