Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Příručka marketéra Téma 4: Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Příručka marketéra Téma 4: Příběhy prodávají – zasáhněte videem na YouTube svoji cílovou skupinu

V rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media pro vás připravujeme seriál o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci.

Posledním, ale neméně důležitým produktem Googlu, o kterém se v našem seriálu zmiňujeme, je YouTube. Tato sociální síť je zároveň druhým největším vyhledávačem na světě (za samotným Googlem). V ČR se pak jedná o nejrozšířenější sociální síť a třetí největší vyhledávač. A jaká jsou aktuální čísla za Českou republiku? YouTube má nyní více jak 4,9 mil. uživatelů (druhý Facebook 4,5 mil.), lidé na něm stráví 63 minut měsíčně v průměru a zhlédnou 1,5 miliardy videí. YouTube zasáhne 63 % z celkových 68 % internetové populace (v poměru na celkové obyvatelstvo) a je využíván napříč věkovým spektrem. Čísla ze zahraničí jsou podobně působivá.

Co za tím je? Jsou to hlavně příběhy, které lidi lákají. Fotografie vám dokážou přiblížit událost, moment, situaci nebo vyjádřit stav, ale videa toto posunují ještě dál. Díky tomu jsou videa firmami vyhledávaným nástrojem vlastní prezentace nejen v rámci YouTube, ale i jako přednostní typ obsahu na sociálních sítích obecně. Mají větší interakci a hlavně vliv na uživatele platforem jako takové. Když se podíváme na stávající trend „youtuberů“, kteří jsou čím dál více oslovováni ke spolupráci a propagaci značek, je jasné, kam se trh ubírá. Mladá generace je vůči klasické reklamně imunní a tito influenceři jsou těmi, kteří dokážou dostat daný produkt či značku k cílové skupině.

Pokud se však podíváme, co nabízí YouTube pro firmy v průmyslovém odvětví, je to především možnost dostat se vizuální a atraktivní formou reklamy k velkému počtu lidí v cílové skupině. Video vám umožní ukázat produkty v procesu výroby či následném využívání. Potenciální odběratel tak vidí na vlastní oči, jak produkt vypadá a jak funguje. Navíc lze doplnit o další efekty, texty, tipy atd. Tím, že video pověsíte na YouTube, však zákazníky neseženete. Je potřeba aktivovat videokampaně v Google Adwords. A jaké typy reklam a cílení lze využít?

Typ reklam

Trueview In-display – je typ videoreklamy, kde můžete nejčastěji cílit v rámci vyhledávače (video se následně zobrazuje na prvním místě po zadání dotazu) a nebo jako doporučené video u vybraného videa, kanálu nebo na klíčové slovo. Jedná se tedy o typ reklamy, která se nezobrazuje před videi, ale v rámci obsahu nebo doporučených videí. Zde se platí ve chvíli, kdy divák klikne na video a začne ho sledovat.

Trueview In-stream – tento typ reklamy můžete vidět před jakýmkoliv videem, které má možnost umístění reklamy. Uživatel YouTube ji může přeskočit po 5 sekundách, ale vy platíte až za 30 sekund zhlédnutí videa nebo když uživatel klikne na interaktivní prvky ve videu (karta, odkaz atd.), podle toho, co nastane dříve.

Typ cílení

Nejzajímavější na YouTube je opět možnost cílení. Stejně jako u vyhledávací nebo obsahové sítě nabízí YouTube širokou škálu možností. Můžete například:
• vydefinovat si pohlaví a věk uživatele (demografické údaje);
• cílit na zájmy uživatelů (a vytvářet si i vlastní publika a jim podobná na základě cookies, e-mailů atd.);
• cílit na základě předchozí interakce s vašimi videi (videoremarketing);
• cílit na umístění – kanály, videa či weby (můžete se tak zobrazovat před produkty nebo u produktů konkurence či vedle logických doplňků);
• cílit na témata – tedy vybrat si například téma auto-moto a video se bude zobrazovat lidem, kteří sledují tato videa;
• cílit na klíčová slova – po zadání do vyhledávače nebo při spuštění videa, které odpovídá např. slovu obráběcí stroje (před videem se tak spustí vaše video nebo se nabídne u daného videa).

YouTube je skvělá možnost, jak dostat do povědomí vaši značku a produkt. Jediné, co je zapotřebí, je mít zajímavé video, které představuje benefity produktů nebo hodnoty značky. Můžete mít také mimo „brandové“ video i videa instruktážní, která demonstrují postup při využívání daného produktu. Díky přesnému cílení a zajímavé možnosti platby za danou reklamu tak můžete dosáhnout skvělých výsledků. Ceny se pohybují už od 0,3 Kč za zhlédnutí nebo klik.

I v tomto vydání jsme pro vás připravili prezentaci, kterou si můžete stáhnout pomocí uvedeného QR kódu. Tentokrát vám přináší podrobnější statistiky z České republiky a detailněji popsané typy reklam a jejich zacílení.

Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

Další články

Inovace
Management a řízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: