Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Příručka marketéra: Téma 6: Facebook - pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Příručka marketéra: Téma 6: Facebook - pracujte s e-mailovými kontakty, hledejte

V našem seriálu o nástrojích on-line komunikace a jejich specifikách pro využití v business-to-business (B2B) komunikaci, který je připravován v rámci exkluzivní spolupráce vydavatelství MM publishing a společnosti LCG New Media, jsme postoupili téměř do jeho závěru. V dnešní předposlední části se věnujeme fenoménu sociálních sítí.

Facebook bezesporu netřeba představovat. Jen v České republice má více jak 4,6 milionu uživatelů. Tedy násobně více než ostatní menší „kolegové“, jako jsou Twitter, Instagram nebo LinkedIn. I když Facebook vznikl primárně pro potřeby komunikace mezi přáteli a možnosti sdílení informací mezi sebou, tato síť nabízí obrovské možnosti cílení a optimalizace kampaní tak, abyste dokázali zasáhnout přesně tu danou cílovou skupinu, kterou potřebujete, a doručili jim požadovanou zprávu nebo novinku. I když se to nezdá, Facebook je jednou z nejpoužívanějších sociálních sítí pro B2B komunikaci, hned v závěsu za LinkedIn. Vynechám tak zde detailnější popis všeho, co poskytuje, a zaměřím se na ty nejzajímavější oblasti, které Facebook nabízí pro průmyslová odvětví. Facebook je stále jedním z nejlevnějších nástrojů na propagaci, proto je velmi důležité vědět, jak ho efektivně využít pro podporu firmy, značky nebo produktu. Hlavními klíčovými oblastmi, které umí velmi dobře, je podporovat značku, cílit na vlastní databáze a budovat nové.

Typy reklam

Pro potřeby průmyslových firem se bavíme zejména o využívání těchto typů reklam:
a) získávání fanoušků (to se mi líbí);
b) kliknutí na web (pro získání relevantních návštěvníků webu);
c) leads ads (získávání kontaktů);
d) lokální územní cílení.

Na začátek je potřeba vybudovat relevantní publikum, které s vámi bude komunikovat – proto využijete nábor fanoušků. Pro první nábor využijte svoji databázi nebo přidání pixelu na web, přes nějž dokáže Facebook párovat uživatele dané sítě a těm nabízet reklamu. Tím získáte první fanoušky. Následně je můžete přes lookalike audience rozšiřovat.

Když budete potřebovat prodávat od prvního dne, určitě využijte reklamu kliknutí na web (nebo konverze na webu), přes něž dostanete nové lidi na web, kde mohou zkonvertovat, pokud pro ně připravíte relevantní nabídku.

Velmi zajímavou reklamou jsou potom leads ads. Jedná se ve zkratce o získávání kontaktů uživatelů Facebooku na dvě kliknutí bez nutnosti vyplňování dlouhých formulářů. Vše, co je potřeba, je nutnost vymyšlení zajímavé nabídky nebo benefitu pro cílovou skupinu výměnou za  kontakt (např. získání demo videa či zkušebního období). Tím si vybudujete nové kontakty, které dále můžete množit skrze další možnosti Facebooku (primárně lookalike audience).
Lokální cílení lze dát do jakéhokoliv typu reklamy. Je však velmi důležité promyslet, co chceme od uživatele FB za aktivitu – tedy pokud mu chceme pouze doručit informaci, získat kontakt nebo ho nechat zkonvertovat na webu.

Cílení

To je na Facebooku velmi podrobné. Jak jsem uvedl výše, pokud máte dobrou návštěvnost webu, přidejte si na web pixel, který bude sbírat publikum na webu, a následně jim můžete zobrazovat segmentované nabídky. Můžete opět cílit i na základě věku, demografie, umístění nebo zájmů nebo i cílit na přátele či lidi, kteří mají stejné charakteristiky jako stávající klienti nebo odběratelé. Pro nahrání databáze potřebujete mít alespoň 100 kontaktů a stejné to je i v případě vytváření podobných publik (lookalike audience), která můžete vytvářet z návštěvníků webu, databází, fanoušků, profilů atd.

Velmi zajímavé pro podniky je lokální cílení reklam. Jelikož se průmyslové podniky často prezentují na výstavách, kde se pohybuje hodně lidí, kteří jsou pro podnik velmi dobrou cílovou skupinou, můžete na danou oblast zaměřit reklamu v rádiusu 1 km. Pokud přidáte další znaky a vlastnosti dané cílové skupiny, dostanete velmi přesné cílení a skvělé výsledky. Můžete tak nasměrovat svého potenciálního klienta nebo odběratele přímo na svůj stánek nebo výměnou za kontakt poskytnout další zajímavé informace.

I když si možná říkáte, že Facebook pro vás nemá význam, opak je pravdou. I když nebudete mít 20% konverzi jako u návštěvníka webu z LinkedIn, můžete si vystačit i s nižší mírou konverze, neboť Facebook je násobně levnější médium. Klik se může pohybovat na 15–30 % celkové ceny kliku na LinkedIn. Pokud budete postupovat, jak jsem popsal výše, a nebudete cílit na statisícová publika, ale na stovky relevantních uživatelů, Facebook může přinést opravdu zajímavé výsledky. Lidé si na dané platformě na reklamy zvykli, a pokud pro ně bude alespoň trochu zajímavá, zkonvertují. Obsah profilů a reklam je samozřejmě klíčová oblast, kterou je potřeba naplánovat a domyslet, než začnete na platformě pracovat. Není nic horšího než plnit profil nezajímavým a ošklivým obsahem. To bude mít spíše kontraproduktivní výsledek a v tom případě raději zvažte, jestli je Facebook pro vás vhodným médiem.
 


Něco navíc:

Samozřejmě i na téma Facebooku firma LCG New Media připravila prezentaci, kterou si můžete stáhnout zde.
Pojednává o přehledu typů reklam, možnosti cílení, demografii sociální sítě Facebook v ČR a dalším.


Mgr. Vojtěch Lambert

lambertv@lcg360.cz

 

Další články

Management a řízení
Všeobecné strojírenství
Exportní příležitosti
Výzkum/ vývoj
Ekologie
Automatizace, regulace
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: