Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pro ty opravdu dobré
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Pro ty opravdu dobré

Vytvořit technologický postup a naprogramovat výrobu aromalampy. Tak znělo zadání letošního, již šestého ročníku soutěže Siemens Sinumerik Cup v CNC programování pro střední školy a odborná učiliště. Letošní ročník lze právem označit za výjimečný.

Jeho finále proběhlo 24. října na půdě Středního odborného učiliště Domažlice. Do soutěže se zapojili nadaní studenti z 11 středních škol a odborných učilišť, kteří vytvořili 14 soutěžních týmů.

Vybrat tři nejlepší řešení nebylo jednoduché. Pět vybraných týmů studentů mělo možnost prezentovat postup své práce před hodnotiteli, a osobně si tak mohli vyměnit zkušenosti i podiskutovat o dalších způsobech řešení zadaného úkolu.

Vítězem letošní soutěže se stal tým studentů ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice ve složení Jiří Protivánek, Tomáš Juřena, Stanislav Dvořák a Ondřej Nevrlý, s vedoucím pedagogem Ing. Miroslavem Šulákem.

V prvním i druhém hodnoticím kole byly posuzovány všechny odevzdané práce. Hodnoticí tabulka obsahovala více než 13 kritérií, přičemž odborná komise posuzovala nejen funkčnost programů pro CNC obráběcí stroje s řídicím systémem Sinumerik, ale i úroveň technické dokumentace.

Mít nápad

„Výsledky byly skutečně překvapivé,“ říká Ing. Aleš Polzer, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, jeden ze tří hlavních členů hodnoticí komise. „Některé školy se do soutěže zapojily teprve letos a jejich týmy mladých programátorů dokázaly předčit i ostřílené matadory, kteří již soutěží šestým rokem. Nejde však o to, že některý tým vyhrál, důležité je, že dobří byli skutečně všichni.“

Vítězem letošní soutěže se stal tým studentů ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice ve složení Jiří Protivánek, Tomáš Juřena, Stanislav Dvořák a Ondřej Nevrlý, s vedoucím pedagogem Ing. Miroslavem Šulákem. Na druhém místě se umístil tým ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické Brno, Trnkova a na třetím místě tým Středního odborného učiliště Domažlice.


Letošní finále proběhlo 24. října na půdě Středního odborného učiliště Domažlice.

„Nejnáročnější bylo vymyslet funkční technické řešení a vybrat správné nástroje k jeho výrobě,“ uvedl vedoucí vítězného týmu Jiří Protivánek. „Velmi cenná je pro nás zpětná vazba, kterou jsme během prezentací svého řešení získali, dodala nám sebejistotu a dobrý pocit.“

„Někteří ze soutěžících našli opravdu velmi zajímavá řešení daného úkolu,“ doplňuje Ing. Vít Hadáček, ze společnosti Siemens, který byl koordinátorem letošního ročníku soutěže a dalším z trojice hlavních hodnotitelů. „Avšak nejen, že měli dobré nápady, ale z celkového přístupu k řešení i reakcí studentů bylo zřejmé, že jim soutěž pro další praxi skutečně něco přinesla. Za velmi cenné považuji zjevné odhodlání většiny z nich zůstat v oboru. To v tomto věku nebývá běžné,“ dodává.

Studenti i pedagogové

První tři týmy v Domažlicích obdržely pohár, kterým se mohou pyšnit po neomezenou dobu. Vítěz navíc získal pohár putovní, na nějž před dalším ročníkem soutěže přibude štítek se jmény letošních vítězů a pro následující rok bude ozdobou další školy.
Zadání letošního ročníku soutěže Siemens Sinumerik Cup bylo vytvořit technologický postup a naprogramovat výrobu aromalampy.

„Studentská soutěž Siemens Sinumerik Cup je unikátní v tom, že se do ní zapojují jak studenti, tak i jejich pedagogové. Účast v soutěži studentům dává nejen technické zkušenosti, ale navíc je připravuje na konkurenční prostředí pracovního trhu. Věřím, že vítězství v Sinumerik Cupu dává vítězným školám prestiž a otevírá možnost, jak oslovit budoucí studenty,“ říká Tomáš Duba, ředitel obchodní jednotky Siemens Motion Control, která soutěž organizuje.

Za rok na shledanou!

Zadání pro soutěž Sinumerik Cup tradičně vzniká ve spolupráci s VUT v Brně, jeho autorem je právě Aleš Polzer. „Letošní zadání – výroba aromalampy sestávající z několika částí – vůbec nebylo snadné. V prvním a druhém kole byly posuzovány všechny odevzdané práce, pět nejlepších týmů svá řešení představilo i formou prezentací,“ uvádí Aleš Polzer a dodává: „V současné době již připravuji zadání pro rok 2020. Bude to takzvaná cache neboli funkční sestava tajné schránky.“

Pro příští rok tedy mohou potenciální soutěžící opět počítat s tím, že každý bod je skutečně důležitý. O vítězství rozhoduje kvalita vytvořené technické dokumentace, elementární detaily v NC programech, ale i například projev studentů při prezentaci jejich práce.


Hana Janišová, Domažlice

hana.el_bournova@siemens.com

Další články

Vzdělávání a školství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: