Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Pro vysokou flexibilitu kompletního obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Pro vysokou flexibilitu kompletního obrábění

Modulární konstrukce pro větší výkon a více možností. Vzdálenost vřeten maximálně 3 300 mm, výkonné hlavní vřeteno a protivřeteno, nový koncept pohonů, osa B s přímým pohonem pro komplexní pětiosé simultánní frézování a s přídavným revolverem. Pro to vše je nový Hyperturn 100 Powermill důmyslným zdokonalením osvědčené řady Hyperturn Powermill. Přináší přesnost, flexibilitu a produktivitu při obrábění velkých a komplexních dílů na jediné upnutí.

Nové vysoce výkonné frézovací centrum Hyperturn 100 Powermill s modulární konstrukcí je ideální pro kompletní obrábění velkých dílů na jediné upnutí. Je výkonným multifunkčním strojem pro obrábění komplexních obrobků s maximálním obráběným průměrem 720 mm a délkou max. 3 100 mm mezi hroty. Volitelných 40 nebo 100 poloh nástrojů umožňuje vysokou flexibilitu obrábění.


Vysoce výkonné soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 100 Powermill s modulární konstrukcí

 

Koncept stroje

Konstrukce

Lože stroje coby jeho základna je vyrobenou formou monobloku. Tato stabilní a kompaktní konstrukce absorbuje vibrace, jež by mohly vznikat během obrábění, a tím podporuje přesnost obrábění.

Stroj je konstruován modulárně a je vybaven pojízdným podstavcem. Zákazník může volit mezi třemi délkami lože, 1 700-2 400-3 300 mm, s maximální délkou obrábění mezi hroty 1 500-2 200-3 100 mm. To jsou nejlepší předpoklady pro úsporné obrábění široké palety přírub a hřídelí s vyloučením kolizí.


Ideální výkon pro kompletní obrábění velkých dílů na jediné upnutí

 

Identická konstrukce hlavního vřetena a protivřetena

Pro tento stroj byly v závislosti na paletě výrobků zákazníka navrženy dva koncepty vřeten. Vřeteno A2-08‘‘ je vybaveno dvěma vodou chlazenými motory s výkonem 33 kW a s maximálními otáčkami 3 500 ot/min. Vysoká dynamika a optimální křivka točivého momentu umožňují vysokou úspornost při obrábění hřídelí a kompaktních přírub.

S alternativním pohonem s dvoustupňovou převodovkou a s ukončením vřetena A2-11“ pak nabízí HYPERTURN100 optimální předpoklady pro hrubování velkých přírub a hřídelí. Maximální točivý moment 3 520 Nm umožňuje velké hloubky záběru při velkých posuvech. Konstrukce hlavního vřetena a protivřetena je identická. To znamená, že obě vřetena mají stejné vlastnosti a maximální výkon 53 kW.

Pro větší stabilitu a přesnost

Všechna vedení jsou velkoryse dimenzovaná, předepjatá lineární vedení. Válečky namísto kuliček zvyšují stabilitu a tlumicí vlastnosti, a jsou navíc mnohem robustnější. Díky jedinečnému systému těsnění smýkadla je systém vhodný pro použití v extrémně znečistěném prostředí. Na vodicí lišty jsou umístěny krycí plechy z pružinové oceli, které zajišťují uzavření těsnicí plochy.

Osa C pro přesné obrysy a frézování

Použití osy C závisí na variantě vřetene. U motorového vřetena A2-8" osu C polohuje integrovaný synchronní motor s vysokou přesností a tuhostí. Lze tak dosáhnout značného přídržného momentu 800 Nm, respektive 1 600 Nm.

U vřetena A2-11 je osa C polohována prostřednictvím přídavného otočného pohonu. Vřeteno a obrobek jsou přidržovány nebo polohovány silou až 2000 Nm, respektive 2 800 Nm. Úhlové rozlišení osy C je 0,001°.

Díky tomu lze na obrobku vytvořit i složité obrysy. Součástí dodávky je software k programování těchto cyklů.

Osa Y s vysokým zdvihem

Osa Y byla integrována do konstrukce pojízdného stojanu pro optimální stabilitu stroje. Zdvih +/-210 mm je ideální pro obrábění obrysů na velkých dílech.

Procesní asistent pro řízení a průběh výroby

AURIGA je digitální procesní asistent pro rozsáhlou integraci specifických aplikací zákazníka do řídicího systému stroje a do výrobního procesu. Řídicí systém je přizpůsoben uživateli a jeho požadavkům, klade rovněž důraz na efektivní průběh pracovních kroků při zachování standardně vysoké spolehlivosti stroje ve všech provozních režimech. Auriga je součástí standardní výbavy vybraných modelů řady Hyperturn, jako je např. HYPERTURN 100 Powermill.

Ergonomie

Velkorysý pracovní prostor nabízí nejvyšší stupeň ergonomie – to znamená velmi dobrý přístup k jednotlivým komponentům. Stávající volný prostor zajišťuje optimální tok třísek i při obrábění kritických materiálů.

Ergonomicky uspořádaný ovládací panel lze posunout až do středu dveří stroje. Řídicí panel je otočný vertikálně o 90° a horizontálně až o 10°.


Koncept stroje Hyperturn100 umožňuje široké spektrum obrábění v jediném kroku

 

Řídicí systém a použití

Díky řídicímu systému Sinumerik 840D sl je Hyperturn100 vybaven pokročilým systémem řízení. Kompletně digitální balíček řízení a ovládání zvládne až 10 kanálů a až 31 os. ShopTurn/Mill, včetně technologických cyklů, usnadňuje obrábění i frézování. Díky přenosu souřadnic (TRANS, ROT, SCALE, MIRROR) je možné realizovat libovolné obráběcí procesy. Velmi rychle mohou být realizovány i komplexní požadavky na obrábění. Sinumerik 840D sl zajišťuje velmi přesné obrobení dílu. Alfanumerická klávesnice pak usnadňuje programování.

Hyperturn 100 Powermill se používá v oborech obecného strojírenství, kosmonautiky, energetiky a v automobilovém průmyslu a je vhodný pro použití jak při kusové, tak při sériové výrobě.


Emco Intos

zdenek.pilecky@intos.cz

Další články

Inovace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: