Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Produktivně na náročné materiály
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Produktivně na náročné materiály

S přicházejícím podzimem uvedla firma Dormer Pramet několik atraktivních novinek, jimiž tento šumperský výrobce obráběcích nástrojů obohatil své již tak rozsáhlé portfolio.

Novinky se týkají fréz pro výrobu nástrojů a forem, představeny byly rovněž nové vrtáky a řezné materiály.

Produktivní kopírování ve formách a zápustkách

Řada ekonomických nástrojů pro frézování od společnosti Dormer Pramet byla rozšířena o několik nových řad nástrojů k polodokončování a dokončování pro výrobu forem a zápustek.

Břitové destičky CNHX05

Nově uvedené produkty zahrnují sortiment oboustranných břitových destiček CNHX05 se čtyřmi řeznými hranami. Jejich unikátní patentované hladicí břity vytvářejí vysoce kvalitní finální povrch a ve výsledku tedy zajišťují kratší dobu obrábění při frézování do rohu a čelním frézování.


Oboustranné břitové destičky CNHX05 mají až čtyři řezné hrany.

Frézy SCN05C
Tyto nástroje nacházejí podporu v řadě fréz SCN05C pro produktivní kopírovací frézování oceli, kalené oceli a litiny. Nástroje jsou k dispozici s průměry 12 mm až 20 mm, přičemž jejich malá zubová rozteč zvyšuje počet zubů, což umožňuje zvýšení produktivity nejméně o 20 % oproti frézám se standardní roztečí.

Frézy SCN05C byly navrženy pro konturování, tvarové obrábění, zapichovací a čelní frézování. Nástroje dále zaručují snížení vibrací, neboť byly optimalizovány pro frézování v rozích a kapsách s hladkým výsledným povrchem.

Břitové destičky WNHX04

Společnost Dormer Pramet současně na trh uvedla oboustranné břitové destičky WNHX04 se šesti řeznými hranami. Ty rovněž disponují patentovanými hladicím břitem, který vytváří vynikající povrch stěn a čela obrobku, čímž zkracuje dobu obrábění.


Nástroje pro ekonomické frézování od společnosti Dormer Pramet se uplatní při výrobě forem a zápustek.

Frézy SWN04C

Zmíněné břitové destičky jsou navrženy pro novou řadou nástrojů SWN04C pro ekonomické a produktivní kopírovací frézování. Tyto frézy jsou k dispozici v průměrech od 20 do 35 mm a vyznačují se nepravidelnou zubovou roztečí, která zlepšuje výslednou kvalitu povrchu. Jsou zkonstruovány pro frézování hladkých povrchů v operacích s dlouhým vyložením nástroje a lze je používat pro konturování, tvarové obrábění, zapichovací a čelní frézování s hloubkou řezu do 2 mm.
Stejně jako frézy SCN05C, i řada SWN04C je vhodná pro polodokončování a dokončování oceli, kalené oceli a litiny v oblasti výroby forem a zápustek. V nedávném testu byla použita břitová destička WNHX s geometrií WM a novým materiálem M4310 k obrábění nástrojové oceli při hloubce řezu 0,50 mm. Při řezné rychlosti 196 m.min-1 a rychlosti posuvu 3 600 mm.min-1 tento nástroj zkrátil dobu obrábění o 45 % v porovnání s ekvivalentním nástrojem od konkurenčního dodavatele.


Oboustranné břitové destičky WNHX04 mají šest řezných hran.

Nová síla v oblasti monolitních karbidových vrtáků

Dormer Pramet rozšířil svůj program monolitních karbidových vrtáků Force o specifickou řadu pro vrtání do korozivzdorné oceli. Sortiment vrtáků Force M poskytuje vysokou úroveň produktivity, a to konzistentně při použití různých strojů a za různorodých podmínek. Proto jsou tyto vrtáky ideální volbou pro všeobecné strojírenství a subdodavatelské prostředí. Jejich začlenění do řady Dormer následuje po nedávném uvedení řady Force X, jež je určena pro vrtání v široké paletě materiálů.Vrtáky Force M jsou určené k vrtání do korozivzdorných ocelí.

Všechny vrtáky v programu Force disponují modifikovanou geometrií špičky se čtyřmi fazetami, která zlepšuje samostředicí funkci a kvalitu otvoru. Zlepšuje rovněž tvorbu třísky, tuhost nástroje a odolnost vůči opotřebení.

Jedinečnou vlastností vrtáků Force je jejich konstrukce využívající technologii Continuously Thinned Web (CTW) s plynulým ztenčováním jádra. To zajišťuje velmi pevnou konstrukci jádra a současně snižuje přítlačné síly při vrtání. V kombinaci s úpravou hrany vrtáků, která zajišťuje předvídatelné opotřebení, CTW podporuje vysoce spolehlivý proces vrtání.

Řada Force X se používá k vrtání širokého rozsahu materiálů, zatímco Force M k vrtání do korozivzdorné oceli.

Všechny vrtáky řady Force jsou vyrobeny z prémiových mikrozrnných karbidů a poskytují tak vynikající kombinaci tvrdosti a houževnatosti, což vede k vysoké odolnosti vůči opotřebení a delší životnosti nástroje. Pevná konstrukce rohů zvyšuje stabilitu a snižuje síly, které se vyskytují při prorážení koncového povrchu jak při obecném vrtání, tak při vrtání příčných otvorů. Vrtáky Force M podporují hloubky vrtání 3×D (R467) a 5×D (R463) a disponují vnitřním přívodem chladicí kapaliny v průměrech od 3 mm do 16 mm a od 1/8 do 5/8 palce.


Řada monolitních karbidových vrtáků Force od společnosti Dormer Pramet

Mějte kontrolu nad obráběním náročných materiálů

Společnost Dormer Pramet uvedla na trh několik vysokovýkonných materiálů pro frézování tvrdých kovů a přesné soustružení závitů. Nové frézovací materiály – M4303 a M4310 – poskytují dlouhou životnost a spolehlivost při polodokončování a dokončování. Oba byly vyvinuty pro vysokorychlostní frézování při výrobě forem a zápustek, kde nabízejí konzistentní opotřebení a delší životnost nástroje. Velmi tenký PVD povlak zvyšuje houževnatost řezné hrany, zatímco substrát nástroje zajišťuje její vysokou tvrdost, čímž předchází jejímu porušování vylamováním materiálu.

Nové materiály M4303 a M4310 byly navrženy pro vysokorychlostní frézování v oblasti výroby forem a zápustek.

Materiál M4303 nahrazuje předchozí materiál 7205 a poskytuje vynikající odolnost vůči opotřebení. Byl vyvinut pro obrábění kalených ocelí nad 55 HRC a litin, ale lze jej používat také pro obrábění běžných ocelí a neželezných kovů.

M4310 přebírá mnohé ze stávajícího materiálu 7215 a nabízí optimální rovnováhu mezi houževnatostí a odolností vůči opotřebení při obrábění kalených ocelí a litin. Lze jej použít také k obrábění korozivzdorných ocelí, uhlíkových ocelí a neželezných kovů.

Otěruvzdorný materiál pro soustružení závitů

Dormer Pramet současně představil vysoce otěruvzdorný materiál pro soustružení závitů. Nese označení T8010 a je ideální pro nepřerušované, velmi přesné soustružení závitů v ocelích, korozivzdorných ocelích, litinách a superslitinách. Dále rozšiřuje sortiment nástrojů v této aplikační oblasti a doplňuje univerzální materiál T8030.

Materiál T8010 je ideální pro nepřerušované velmi přesné soustružení závitů v ocelích, korozivzdorných ocelích, litinách a superslitinách.

T8010 nabízí vynikající odolnost vůči opotřebení a současně zaručuje provozní spolehlivost, dále má lepší odolnost vůči plastické deformaci, čímž poskytuje stabilní řeznou hranu a umožňuje použití při vyšších rychlostech.

Sortiment destiček pro soustružení závitů a soustružení od společnosti Dormer Pramet

Zlatá povrchová úprava břitové destičky funguje jako jednoduchý ukazatel opotřebení, zatímco tvrdý substrát a PVD povlak byly optimalizovány tak, aby si poradily se zbytkovým vnitřním namáháním a pomáhaly prodloužit životnost nástroje.

Dormer Pramet

hana.ruprichova@dormerpramet.com

www.dormerpramet.com

www.prametheus.cz

 


Něco navíc....

Produktové video představující nový sortiment nástrojů pro ekonomické frézování:

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: