Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Progresivní způsob míchání kapalin
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Progresivní způsob míchání kapalin

Celá řada technologických operací v oblasti povrchových úprav je silně závislá na homogenitě pracovních elektrolytů. V řadě galvanotechnických operací je také důležitý rovnoměrný pohyb funkčního elektrolytu.

V současné době se používá míchání pomocí tlakového vzduchu, mechanickým míchadlem, nebo pohybem katodové tyče. Novou metodou je míchání pomocí speciálního injektoru SER-Ductor. Tyto injektory vyrábí firma Serfilco GmbH, Aachen, kterou v České a Slovenské republice výhradně zastupuje společnost M.A.G. galvanochemie, a. s.

Míchání kapalin pomocí injektoru

Čerpadlem hnaná kapalina vystupuje z trysky vysokou rychlostí a vzniklým podtlakem v okolí trysky s sebou strhává do difuzoru další kapalinu. Tím se dostává do pohybu až čtyřnásobek čerpaného objemu kapaliny. Na rozdíl od míchání tlakovým vzduchem zde nehrozí znečistění kapaliny vnesenou nečistotou, např. mastnotou. Tímto způsobem lze prakticky míchat všechny typy kapalin.
Každý systém obsahuje trubku určité délky a injektory SER-Ductor v odpovídajícím počtu. Tyto trubky se pak podle objemu míchané kapaliny sestavují do roštů, které jsou upevňovány do nádrží a van. Míchání kapaliny pomocí injektorů SER-Ductor také zabraňuje usazování mechanických částic na dně vany a tak brání usazování kalů. Protože kal zůstává stále ve vznosu, je možno lázeň průběžně filtrovat. Tím se odstraní ztrátové časy, potřebné při diskontinuálním čistění van.
Požadovaný obrátkový cyklus míchané kapaliny se liší podle její povahy. Pro většinu pokovovacích lázní a oplachů zajišťuje 5 až 15 obrátek/h dostačující cirkulaci. Zvýší-li se počet obrátek kapaliny, např. u mědi a niklu na 30 i více obrátek/h, je možno použít podstatně vyšší proudové hustoty. Čisticí a odmašťovací lázně vyžadují nejméně 10 obrátek/h. V případě silného znečištění je vhodné zvýšení na 20 obrátek/h.
Standardním materiálem injektorů SER-Ductor je polypropylen zesílený skleněným vláknem. V dodávkovém programu jsou injektory z PVDF, nerezové oceli, železné litiny, mosazi a PVC.

Nasazení injektorů v praxi

Systém injektorů SER-Ductor lze použít prakticky u všech procesů povrchových úprav a souvisejících technologií, jako je fosfátování, eloxování, moření a mikromoření, odmaštění a čištění, výroba desek plošných spojů, čištění a likvidace odpadních vod, mědění (galvanické i chemické), niklování (galvanické i chemické), zinkování, chromování, zlacení nebo stříbření.
Přednosti injektorů SER-Ductor při galvanickém pokovení:
 • snížení úletových emisí až o 90 %;
 • snížení nákladů na ohřev až o 25 %;
 • snížení spotřeby leskutvorných přísad až o 20 %;
 • konstantní pohyb kapaliny, neboť systém se nezanáší a neucpává;
 • zamezí tvorbě uhličitanů v alkalických procesech;
 • snížení doby pokovu;
 • snížení tvorby pittingu;
 • zlepšení vylučování kovů v dutinách a slepých otvorech;
 • zvýšení zabíhavosti lázní;
 • snížení spotřeby vylučovaných kovů.
 • Umístění a počet injektorů je ovlivněn geometrií funkční vany, jejími rozměry a požadovaným rovnoměrným pohybem kapaliny v celém objemu. Některé příklady aplikací jsou patrné z obrázků.
  Pro zkušební testování má firma M.A.G. k dispozici zařízení SUB-Admiral, série ES. Toto zařízení je složeno z jednoho injektoru SER-Ductor a ponorného čerpadla, ke kterému je možné také upevnit filtrační svíčku.
  Míchání kapalin je základní operací ve všech galvanizovnách. Je zde proto velký prostor pro účinnou racionalizaci výroby.

  Další články

  Technologie pro povrchové úpravy

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: