Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Proslulá švýcarská přesnost
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Proslulá švýcarská přesnost

Výrobce elektrického nářadí firma Festool používá k výrobě hřídelí rotorů elektromotorů švýcarské brusky Studer od společnosti Fritz Studer AG sídlící v Thunu.

V České Lípě sídlí výrobce elektrického nářadí Festool s.r.o. Firma je nyní součástí společnosti TTS Tooltechnic Systems AG & Co. KG v Německu. Kvalita má ve Festool vysokou prioritu, a proto je podporována i novými investicemi do obnovy a rozšíření CNC strojního vybavení včetně příslušné automatizace.
 
Jedna z investic byla uskutečněna již před dvěma roky. Ke snížení výrobních časů a zvýšení přesnosti tehdy pomohla koupě CNC brousicího centra S 22 od švýcarského výrobce Studer s robotickým zakladačem. Celou instalaci včetně automatizace zajistila společnost Galika AG, zástupce výrobců brousicích strojů ze skupiny United Grinding pro Českou a Slovenskou republiku.
 


Sídlo společnosti Festool v České Lípě.

 

Univerzální bruska nejlépe vyhovuje potřebám výrobce

Na brousicím centru S 22 se brousí hřídele rotorů v délce až do 211 mm a průměru do 25 mm. Podle výkresové dokumentace je na pěti různých průměrech hřídelí dosahováno přesnosti 5 µm nebo vyšší. Dílčí brousicí procesy se liší, jedná-li se o tepelně zpracované díly. Oba pracovní postupy však trvají zhruba padesát sekund včetně založení a vyložení obrobku. Díky této investici se zvýšila produktivita až o 35 %.
 


Instalace CNC brousicího centra Studer S 22 s robotickým zakladačem

 

CNC brousicí centrum S 22 je určeno právě k výrobě objemných sérií středně velkých dílů. S možností vysokorychlostního broušení (HSG) lze dosahovat obvodové rychlosti broušení až 140 m.s-1 za použití CBN brusných kotoučů. Stroj je vhodný pro implementaci do výrobní linky a díky dvířkám z boku i ze shora je připraven pro automatizaci. V tomto případě robot zakládá a vykládá hřídele z pravé strany stroje, po vyjmutí obrobku také provádí kontrolu podle výkresových tolerancí. Dobré kusy skládá na paletu a zmetky do zvláštního NIO boxu.
 


CNC brousicí centrum Studer S 11 s robotickým zakladačem je o mnoho kompaktnější.

 

Univerzální bruska S 22 umožňuje rychlé přestavení na jiný rozměr, což je vzhledem k pestrosti obrobků, které ve firmě Festool na brusce vyrábějí, ideální. Na loži ve tvaru písmene T se pohybuje jak brusný, tak pracovní vřeteník. Lože je zhotoveno z minerální litiny Granitan, která tlumí vibrace a má velmi dobré termické vlastnosti, díky čemuž je možné dosahovat požadovaných přesností. Vedení je kombinované, a sice „V“ a ploché. Na revolverové hlavě jsou dva brousicí vřeteníky. Otočná brousicí hlava s otočným úhlem ±9 ° umožňuje více variant broušení. Pracovní vřeteník má vřeteno uloženo ve válečkových ložiskách s vysokou přesností. Koník umožňuje snadné středění do osy rotace a tím koriguje válcovitost.
 


Pohled do pracovního prostoru brusky S 11

 

Další bruska pro menší hřídele

Zkušenost s implementací S 22 do výrobní linky přesvědčila tohoto výrobce i nadále modernizovat svůj strojový park švýcarskými bruskami. Nyní je v procesu instalace další z brusek Studer, menší S 11. Tato bruska je opět určena k broušení průměrů hřídelí rotorů elektromotorů, ale i menších rozměrů – brousicí délka je do 150 mm. Otočnou brousicí hlavu lze natáčet od 0-20°. I tato instalace je doplněna robotickým podavačem, který zabezpečí bezobslužný provoz a zvýšení produktivity minimálně o třicet procent.

Jelikož je brousicí CNC centrum S11 ze stejné řady univerzálních brusek Studer, hardwarovým vybavením se od S 22 mnoho neliší, jen je o mnoho kompaktnější. Samotná bruska zastaví pouhých 1,8 m2 a i v této instalaci bude hřídele do stroje zakládat robot Kuka. Software WINfocus usnadní přenastavení stroje na broušení dalších produktů.

Hlavní výroba je tak soustředěna na značku Festool, ale výrobní stroje kromě součástí potřebných pro nářadí vyrábějí i množství dílů pro mateřskou firmu v Německu. A k tomuto dnes již přispívají také dvě CNC obráběcí centra Studer.

Eva Buzková, Česká Lípa

Eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: