Témata
Reklama

Průmyslová ultrazvuková a ostřiková zařízení

Nároky na dokonalou čistotu povrchů výrobků neustále vzrůstají, a to nejen kvalitativně, ale i kvantitativně. Vysoké nároky na čistotu jsou dnes kladeny na výrobky i v těch odvětvích, kde se to ještě v nedávné době nevyžadovalo a dokonce ani nepředpokládalo

Výkonná čisticí zařízení se v České republice v současnosti zapojují zvláště ve sklářském průmyslu a ve výrobě lékařských nástrojů a pomůcek. K velkému nárůstu požadavků na čistotu dochází v průmyslové výrobě. Mnohé moderní průmyslové haly dnes připomínají svými nároky na čistotu nemocniční zařízení.
Firma Kraintek, výrobce čisticích zařízení, vychází svým širokým záběrem vstříc všem požadavkům a dodává zařízení, která splňují široké spektrum potřeb jednotlivých zákazníků.
Reklama
Reklama
Reklama

Čištění ve strojírenství

Průmyslové ultrazvukové vany a kabinová ostřiková zařízení se uplatňují především v menších objemech výroby. Ve strojírenství se jedná především o čištění součástek po obrábění (odmašťování, odstraňování prachu a špon) a čištění dílů moderních strojů a zařízení, jakými jsou například filtry, síta, nástroje, formy apod. Dále je lze nalézt v opravárenství v autoservisech, pneuservisech, leteckých opravnách, v servisech výpočetní a kancelářské techniky. Velkou roli hrají rovněž v elektrotechnice, především v oblasti plošných spojů, v galvanovnách při detailním čištění tvarově složitých dílů a v dalších provozech, např. při odstraňování barev, laků, vosků apod.

Stroje střední velikosti

Moduly této kategorie jsou obvykle konstruovány jako poloautomaty. Jejich výhodou je, že umožňují vytvářet sestavy dle aktuálních potřeb. Jejich základní schémata, tj. čištění, oplach a sušení, lze měnit nebo doplňovat v souladu s požadavky výroby a finančními možnostmi zadavatele. Pohyb čištěných předmětů zabezpečuje automatické (pneumatické nebo elektrické) kývací zařízení. Mezi jednotlivými moduly je ruční posun. Tato zařízení jsou určena pro středně velkou výrobu.

Čisticí automaty

Plně automatická ultrazvuková a ostřiková zařízení jsou špičková zařízení většinou pro finální čištění, kde je celý proces řízen počítačem. Zboží je uloženo v koších na vstupní podestě, odkud se automaticky za pomoci pásového dopravníku a pneumatických válců přesouvá do ultrazvukových čisticích van. Zde se provádí nejdříve hrubé odmašťování, po kterém následuje vlastní čištění. Účinnost zvyšuje kývání s koši ve vertikálním směru nebo jejich otáčení. Vany jsou vzájemně propojeny do kaskády a jsou vybaveny zásobní nádrží, kde dochází k separaci ropných produktů a usazování mechanických nečistot na dně. Závěrečným krokem je vícestupňový oplach v kaskádě van, vzájemně propojených a spojených se zásobní nádrží. Z finálního oplachu putují koše s výrobky do laminární, případně vakuové sušičky, dále do chladicí komory a balicích boxů.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 30452
Datum: 23. 04. 2003
Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
Autor:
Firmy
Související články
Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

Související články
Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

Zvýšení výkonu u tribo stříkání

Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

Vývoj epoxidových barev na konstrukce

Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

Funkční materiály pomocí depozice atomových vrstev

Depozice atomových vrstev (ALD – Atomic Layer Deposition) je technologie využívající depozice tenkých vrstev na povrch substrátu s přesností v atomovém měřítku, založená na řadě reakcí výchozí látky v plynném stavu s povrchem substrátu. Většina ALD reakcí používá dvě chemické látky, které se nazývají prekurzory.

Předúpravy povrchů velkorozměrných ocelových konstrukcí

V letech 2014 až 2016 budovala jako generální dodavatel firma S.A.F. Praha, spol. s r. o., technologická zařízení pro mechanické předúpravy povrchu, odmašťování a termické nástřiky ve výrobním závodě polské firmy Famet v blízkosti města Opole. Investor a uživatel vyrábí zařízení pro energetiku, plynárenský a ropný průmysl, jejichž součástí jsou velké ocelové svařence s hmotností do 250 tun.

Lehké konstrukce automobilů - Specifické povlaky hlubokotažných ocelí

Na konstrukční materiály používané při stavbě automobilové karoserie jsou kladeny mimořádné požadavky. Specifické podmínky musejí splnit zejména vnější povrchové díly karoserie, které jsou nositeli designu vozu a které tím i do značné míry rozhodují o prodejnosti a úspěšnosti daného modelu. Kromě základních mechanických podmínek musejí povrchové díly splnit perfektní lakovatelnost, mimořádnou korozní odolnost, ale také musejí mít schopnost bezproblémového zpracování – ať už lisováním, nebo rozmanitými technologiemi spojování, jako je laserové pájení a lepení.

Maskování pro povrchové úpravy

Před mnoha lety, než jsem se začal zabývat povrchovými úpravami a maskováním, jsem netušil, jak komplexní obor to je a co všechno zahrnuje. Problematika je natolik obsáhlá a speciální, že by si zasloužila samostatný studijní obor na univerzitě. Zkusím proto v tomto článku popsat alespoň část svých dosavadních zkušeností a poznatků z mojí univerzity života.

Čištění energetických zařízení

Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit