Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Průmyslové barvy pro nejrůznější aplikace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Průmyslové barvy pro nejrůznější aplikace

Přestože se výroba barev podílí na celkové produkci koncernu BASF pouhými 3,5 %, jedná se o největšího výrobce barev na světě. O tom svědčí i fakt, že každý čtvrtý automobil na světě je opatřen barvami této značky.

Novinkou v oblasti průmyslových barev je využití technologie zvané "tinting systém". Tato technologie vychází z principu přimíchávání barevných pigmentů do základní báze na míchacím stroji. Pro tento účel byl vyvinut míchací stroj Modul 16 EEX, který je vybaven softwarem Salcomix. Sestava stroje se skládá z 5 základních částí: disperzoru, PC s uloženými recepturami, mixéru, dalšího PC pro denní, týdenní a měsíční kontroling a tiskárny pro tisk bezpečnostního datového listu a etikety.

Příprava barev

Pro přípravu barvy se používá balená základní báze, která může být buď bílá, nebo transparentní. Balení bází je přizpůsobeno pro využití na míchacím stroji tím, že obaly jsou plněny na 65 % svého objemu. Vlastní příprava barevného odstínu probíhá v disperzoru, kde jsou do plechovky s bází podle zvolené receptury nadávkovány barevné pigmenty. Zásobník stroje obsahuje 16 základních barevných pigmentů, které jsou kontinuálně vmíchávány do základní báze. Míchací zařízení pracuje s přesností 0,01 ml na celkový objem, čímž se dosahuje maximální možné stability a přesnosti odstínů i jejich přesné reprodukovatelnosti. Počítač obsahuje databázi až 200 000 receptur, obsahující firemní odstíny či odstíny podle vzorníků RAL, případně i NSC. Navíc lze vytvořit vlastní originální recepturu.
Po vyjmutí ze stroje se podle druhu a použití barvy doplní odměřená množství plnidla, ředidla apod. a příprava barvy se dokončí v mixéru. Poté se vytiskne bezpečnostní datový list a plechovka s barvou se označí etiketou. Pro přípravu barev na míchacím stroji lze použít plechovky o obsahu od 0,5 do 25 kg.

Použití a vlastnosti barev

Zákazník si může podle požadovaných vlastností nátěru zvolit některý z 11 upotřebitelských cyklů (nátěrových postupů), přičemž pro každý z těchto cyklů jsou pro dobrou orientaci uvedeny jeho přednosti i nevýhody. Nátěrové systémy jsou vhodné pro průmyslová a speciální vozidla, jeřáby, lodě, ocelové konstrukce, různé stroje, plasty, beton, dřevo atd. Pro jednotlivé typy povrchů je připravena škála konvenčních barev jednosložkových či dvousložkových, podle potřeby lze připravit téměř libovolné nátěrové systémy. Jako příklad lze uvést systém PUR řady 729/732, jehož základem je izokyanátová akrylová pryskyřice. Systém je vhodný pro přímou aplikaci na různé povrchy kovů (ocel, galvanická ocel, hliník), plasty apod. Systém lze aplikovat všemi obvyklými způsoby nanášení. Vrstva tloušťky 50 µm schne při teplotě 20 °C během 5 až 15 minut. Dosahované parametry jsou: tuhost 50 až 70 %, lesk 30 až 90°, tvrdost 3+, resp. 4+, venkovní životnost 3+.
Dovozcem průmyslových barev BASF je společnost Autop Bohemia, která zahájila provoz míchacího stroje Modul 16 EEX v Benátkách nad Jizerou a postupně bude zřizovat obchodní zastoupení po celém území České republiky. První již bylo otevřeno v Českých Budějovicích.

Další články

Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: