Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Průtokoměr s oválnými koly
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Průtokoměr s oválnými koly

Potřeba měřit viskózní látky v průmyslu je velká. Společnost Kobold Messring pro tyto aplikace vyvinula průtokoměr s oválnými koly, model DON.

Průtokoměr DON umožňuje přesné měření průtoku viskózních, neabrazivních a čistých kapalin bez ohledu na jejich vodivost. Další vlastnosti kapaliny mají minimálním vliv na činnost průtokoměru. Nevyžaduje přesný průtočný profil měřené kapaliny nebo uklidňující potrubí, jako tomu je u jiných měřicích principů. Tím se stává instalace relativně jednoduchou a levnou.
Dvojice průtokoměrů DON je napojena na jednu vyhodnocovací jednotku typ ZOK-Z3.

Nový průtokoměr je vhodný pro monitorování nebo dávkování lubrikantů, maziv, past a olejů. A rovněž je vhodný pro měření průtoku vody, různých chemikálií a paliva. Standardní provedení je určeno pro kapaliny o viskozitě od 0 do 1000 cP. Avšak díky vhodné konverzi a použitím speciálních řezných rotorů lze DON použít pro kapaliny s viskozitou až 1 000 000 cP. Hlavní přínos řezných rotorů je značná minimalizace tlakové ztráty. Shrneme-li to, průtokoměr DON je vhodný pro měření: petroleje, tuku, pasty, oleje, pohonných hmot, vody, chemikálií, inkoustu atd.

DON nabízí velké množství kombinací. K dispozici je 13 měřicích rozsahů: Nejmenší měřicí rozsah je 0,5 až 36 l/h, největší 15 až 2 500 l/h. Procesní připojení může být závitové nebo přírubové. Pokud máte aplikaci s tlakem do 100 bar, DON s krytem z nerezové oceli vyhovuje i v tomto případě. Rovněž je k dispozici verze pro teplotu až 150 °C a verze ATEX pro použití ve výbušném prostředí.

Novinka z dílny Kobold Messring se dodává s pulzním výstupem, analogovým výstupem 4–20 mA, LCD displejem nebo mechanickým displejem.

Příklady aplikací vhodné pro průtokoměry s oválnými koly:

  • měření množství / dávkování ropných produktů;
  • dávkování/plnění převodového oleje;
  • kontrola mazacích okruhů ve zkušebních linkách;
  •  měření paliva v kontrolních zařízeních a testovacích systémech.

Princip činnosti a provedení

Průtokoměry s oválnými koly se řadí mezi objemová měřidla, u kterých protékající kapalina uvádí do otáčivého pohybu dvě oválná kola uvnitř měřicí komory. S každou otáčkou proteče průtokoměrem pevně stanovený objem kapaliny. Magnety umístěné v oválných kolech generují pulzní výstup s vysokým rozlišením. Ten lze přímo zapojit do řídicího procesu.

Díky vysoce kvalitním ložiskům z uhlíkového grafitu a bezkontaktnímu sledování otáček prostřednictvím magnetů zabudovaných v oválných kolech u tohoto přístroje prakticky neexistuje opotřebení. Přístroje oválnými koly z PPS dokonce ložiska nepotřebují. Podle typu média si lze zvolit pouzdro z hliníku nebo nerezové oceli.
Pro získání přesné spotřeby je nutné měřit teplotu nafty jak na vstupu, tak i na výstupu motoru.

K dispozici jsou tři verze. Každé materiálové provedení má svoje specifika a hodí se pro konkrétní aplikaci. První možností je hliníkové pouzdro s ozubenými koly z PPS. Další pak nerezové pouzdro s ozubenými koly z PPS. Anebo se můžete rozhodnout pro nerezové pouzdro i ozubená kola.

Důležité je vědět, které materiálové provedení použít pro tu či onu aplikaci. Tato znalost chrání uživatele od nečekaných poruch. Velmi orientačně: nerezové provedení se většinou používá pro produkty na bázi vody a pro chemikálie, hliníkové provedení pro paliva, topné oleje a mazací kapaliny.

Měření spotřeby nafty v motoru

Dvojice průtokoměrů DON je napojena na jednu vyhodnocovací jednotku typu ZOK-Z3. Aby se dosáhlo čisté hodnoty spotřeby paliva, měří se rozdíl průtoku mezi vstupním potrubím A a zpětným potrubím B.

V této aplikaci byl systém měření spotřeby paliva účinně implementován na dieselové motory. Byla použita dvojice nerezových ocelových průtokoměrů (DON-215H… pro průtoky do 550 l/h) a jedna vyhodnocovací jednotka ZOK-Z3.


Měření spotřeby nafty se zahrnutím teplotního rozdílu

Vzhledem k tomu, že ucpání průtokoměru nebo filtru v hlavním potrubí může vést k vyššímu diferenčnímu tlaku a ke snížení množství paliva vstupujícího do motoru, alternativou je použití přetlakového ventilu v obtokovém potrubí. Vyšší vstupní tlak otevírá pojistný ventil, a tak zajišťuje stálý přívod paliva do dieselového motoru. V určitých případech může být doporučena tato varianta pro „pulzující průtok“.

Díky této instalaci lze sledovat spotřebu paliva v reálném čase, regulovat výkon motoru a optimalizovat spotřebu. Návratnost investice se pohybuje v řádu jednoho až třech měsíců.

Pro získání přesné spotřeby je nutné měřit teplotu nafty jak na vstupu, tak i na výstupu motoru. S rostoucí teplotou totiž dochází ke zvětšení jejího objemu. Při průchodu nafty motorem její teplota (a tím i objem) vzroste. Společnost Kobold nabízí pro tuto aplikaci vyhodnocovací elektroniku typu ZFC, která vypočítá na základě dat z průtokoměrů a teploměrů skutečnou spotřebu nafty.  


Vyhodnocovací elektronika a mechanické zobrazovače

1. S pulzním výstupem

  • Se standardním pulzním výstupem vhodným pro většinu monitorovacích a kontrolních přístrojů. Tento pulzní výstup je generován jazýčkovým kontaktem nebo Hallovým senzorem
  • S vysokým rozlišením, který je schopen generovat až čtyřnásobně větší množství pulzů než standardní provedení
  • S dvojitým pulzním fázově posunutým výstupem. Tento typ výstupu se používá pro fakturační měření nebo pro detekci směru proudění

2. S analogovým výstupem: jedná se o standardní výstup 4–20 mA s napájením z proudové smyčky

3. Mechanický čítač: dovoluje sledovat celkově protečené množství. Nevyžaduje elektrické napájení. Má dva řádky. Jeden je resetovatelný, druhý ukazuje akumulované protečené množství

4. Elektronika s LCD displejem – 3 varianty

  • Duální čítač s dvouřádkový displejem, napájení z baterie
  • Dávkovací jednotka se spínacími kontakty (např. pro vypnutí čerpadla)
  • S ukazatelem aktuálního průtoku a celkově protečeného množství. Výstupy: 4–20 mA, pulzní, alarm

5. Výše uvedené typy + ATEX/IECx certifikace do výbušného prostředí 

 

Kobold Messring 

Petr Tichoň 

info.cz@kobold.com 

Další články

Průmyslové kapaliny
Hydraulika/ hydraulické prvky
Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: